Cultuur Kleurrijke impressies van dansers in Walcherse dracht Info-avond 10 juni 18.00 - 20.00 uur Voorpremière van film Effi Briest Incarnate niet www.hz.nl Poldermuseum toont werk van Kamerling als contrast met Galloway. Voorlichtingsrondes om 18.00 19.00 uur Hogeschool Zeeland te 26 Dinsdag 9 juni 2009 AGENDA door Henk Postma WESTKAPELLE - Ooit figureerde ze in een Utrechtse volksdansgroep die zich hulde in Walchers kos tuum. Tegenwoordig schildert ze: kleurrijke impressies van dansen de figuren in Walcherse dracht:. De mannen wat houterig, de vrou wen zwierig, met uitwaaierende rokken. De beelden van Liesbeth Kamer ling (62) grijpen terug naar vroe ger, maar zijn onmiskenbaar van nu. De samenstellers van de ten toonstellingen in museum Polder huis Westkapelle hoefden elkaar al leen maar aan te kijken en het pleit was beslecht. De schilderijen vormen 'een prachtig contrast' met de zwartwit schetsen die de Britse kunstenaar Denis Galloway bijna een eeuw geleden maakte voor zijn Kermisdans te Westkapel le. Dus is dat alles nu in één ten toonstelling bij elkaar gebracht. Rondom de kermisdans is de twee de expositie in een reeks van drie, waarmee het Polderhuis de West- kappelse periode van Galloway be licht. De tentoonstelling wordt vrij dag geopend. Centraal staat Gallo ways tekening Kêrmisdans te West kapelle. Of liever: de foto die hij er van maakte. Want de tekening zelf is verloren gegaan. De vele voor- schetsen zijn wel bewaard geble ven. Ze zijn allemaal te zien, met de namen erbij van alle Westkap- pelaars die er voor poseerden. De schilderijen van Liesbeth Ka merling geven deze ode aan het verleden een modern tintje. „Ze pasten perfect bij het beeld van de Westkappelse kermis", zegt Ans Dingemanse van het Polderhuis. Ze 'ontdekte' Kamerlings schilde rijen eind vorig jaar in boerderijga lerie De Osseberg bij Grijpskerke. Eenmaal met Kamerling in ge sprek, ontdekten ze een andere link: zowel Galloway als Kamer ling maakte kennis met de volks cultuur van de Hongaars-Roe meense landstreek Transsylvanië. Galloway verbleef er jarenlang en legde daar - net als in Westkapelle - de oude volksgebruiken en ge woonten vast. Kamerling kwam als volksdansdocente met Transsyl vanië in contact, en leerde daar de streekdrachten kennen. Kamerling danste destijds in de Utrechtse volksdansgroep Piere- machochel. Die trad op in binnen- en buitenland. Met Pieremacho- chel kon je twee kanten op. Het is de naam van een 'heel oude boot je'. Maar ook de uitdrukking voor een 'grof vrouwmens'. Maar zo grof was Pieremachochel nu ook weer niet. Eerder heel precies. De groep trad op in Westkappelse dracht. Alles daarvan moest klop pen. De stoffen werden speciaal in Arnemuiden gekocht. De rokken en hesjes werden met spelden aan elkaar vastgemaakt. „Een heel ge doe. Ik dacht wel eens: neem toch klittenband. Maar het moest zoals het hoorde. Ook al prikte je je aan al die spelden. De mannen dans ten met bloed aan de vingers." 'Je prikte je aan die spelden. De mannen dansten met bloed aan de vingers' Liesbeth Kamerling verblijft nu al weer zo'n tien jaar in Vlissingen. Volksdansen doet ze niet meer. Te genwoordig kiezen de mensen voor linedance. Dus leidt ze nu wel weer een linedancegroep voor vijftigplussers, iedere maandag in het Theo van Doesburgcentrum. Twee jaar terug verhuisde ze naar de Piet Heinkade, waar ze uitkijkt op de zee en de vissershaven. Dat inspireerde haar om weer te gaan schilderen. Geen stillevens of por tretten, zoals in Utrecht, maar ma ritieme taferelen: een spel van kleuren, lijnen en zoveel beweging VLISSINGEN - In het kader van 'Film by the Sea door het jaar' is vanavond de voorpremière van Effi Briest, naar de gelijknamige ro man van de Duitse schrijver Theo- dor Fontane (1818-1898). De voor stelling in de Vlissingse bioscoop Cine City begint om 19.30 uur. De film gaat over de 17-jarige Effi Briest, die wordt uitgehuwelijkt aan een oudere hertog. Hij neemt haar mee naar zijn huis in een saai provinciestadje waar ze zichzelf moet zien te redden. Dan ontmoet ze een jonge luitenant die haar uit daagt en weer een sprankje geluk in haar leven brengt. Jaren later ontdekt haar man, de hertog, de liefdesbrieven van de twee gelief den. Hij zet zijn vrouw het huis uit en daagt de luitenant uit voor een duel. OP PAD Rondleiding Op melkveehouderij De Blauwe Hoeve waar de koeien gemolken worden door twee melkrobots. Retranchement, Braamdijk 21,11.00 uur. Wijn Wijn proeven na afloop van een rondlei ding door de wijngaarde. Ook kan er cro quet of jeu de boules gespeeld worden. Wissenkerke, Wijngaard De Druivengaer- de, Dorpsdijk 2A, 13.00-17.00 uur. Excursie Een gids van Staatsbodbeheer neemt u mee naar de meeuwenkolonie in de dui nen. Reserveren: 0900-20 20 233. Westenschouwen, uitkijktoren eind Adriaan v.d. Weideweg, 19.00 uur. PODIUM geen evenementen meer agendanieuws op onze website FILM I Schilderij van Liesbeth Kamerling, te zien in Polderhuis Westkapelle. reproductie Ruben Oreel BERGEN OP ZOOM Cinem'actueel, Angels Demons: 20.0 uur; Terminator Salvation: 20.00 uur; Night at the Museum 2: 20.00 uur; Two Lovers: 20.30 uur. GOES 't Beest, The Dutchess: 20.30 uur. Merral, 17 Again: 20.15 uur; Angels Demons: 20.00 uur; Night at the Mu seum 2: 20.15 uur; Terminator Salvation: 20.00 uur. MIDDELBURG Schuttershof, Mammoth: 20.00 uur. OOSTBURG Ledeltheater, Wit Llicht: 20.00 uur. TERNEUZEN View, Terminator Salvation: 20.45 uur; Night at the Museum: 20.15 uur; Angels Demons: 20.30 uur; The Duchess: 20.00 uur (filmclub). VLISSINGEN CineCity, Star Trek: 19.15 uur; Termina tor Salvation: 13.45,16.15,19.15 en 22.00 uur; 17 Again: 16.30 uur; Angels Si Demons: 16.30, 19.00, 20.15 en 21.45 uur; Beverly Hills Chihuahua (nl): 14.00 uur; Coraline en de geheime deur: 14.00 uur; Duplicity: 14.00,16.30 en 21.45 uur; Fighting: 22.00 uur; I love you Man: 16.15 en 19.15 uur; Night at the Mu seum 2: 13.45,16.15,19.15 en 22.00 uur; The Reader: 13.45 en 16.15 uur; Chéri: 14.00 uur; Effi Briest: 19.30 uur. ZIERIKZEE FiZi, Doubt: 14.00 uur. Keira Knightley in The Dutchess. dat kunstliefhebbers haar compli menteerden met de opmerking dat ze haar bootjes laat dansen. En toen ineens vloeiden haar pas sies voor volksdans en schilderen samen. Sindsdien schildert ze dan sende figuren in klederdracht, eerst nog vrij traditioneel, maar al snel schetsmatiger, en naar abstrac tie neigend. Ze geeft 'een begrip als folklore op haar specifieke wij ze een pikante knipoog', is al over haar meest recente werk geschre ven. Want hoewel ze zich vooral laat inspireren door de traditie van dans en dracht, gaat het haar nu toch in de eerste plaats om het op roepen van sfeer met zo groot mo gelijke uitdrukkingskracht. De tentoonstelling Rond de Kermisdans in het Polderhuis Westkapelle is te be zichtigen van 13 juni tot 16 augustus. Tijdens de officiële opening, vrijdag 12 juni om 16.00 uur, presenteert het mu seum het boekje Schetsp/ezier over le ven en werk van Denis Galloway, met niet eerder gepubliceerde tekeningen uit zijn Westkappelse schetsboekjes, twee tekeningen die hij maakte voor het zogenaamde Juliana-album en de schetsen voor Kermisdans te Westkapel le. Het eerste exemplaar wordt overhan digd aan de Middelburgse kunsthande laar en papierkenner Theo Laurentius. MIDDELBURG - De Zeeuwse metal- band Incarnate is zondag net geen winnaar geworden in de strijd om een plek op het Wacken Open Air festival vanaf 30 juli. „Het was tot het laatste toe heel spannend. Het ging om ons of om Reason to Kill uit Tilburg. Uiteindelijk zijn zij het geworden. We hebben wel enkele mooie optredens geboekt",zegt Chris de Nood van Incarnate. 11a Terneuzen v",l,\ïócwït.r««iö.r (R Meer V/eten? -rei- 0115 - 64 1b 0 Je.maU:info®hx.ni Voltijd Bedrijfseconomie (propedeuse) Commerciële Economie (propedeuse) Management, Economie en Recht (propedeuse) Leraar Basisonderwijs (PABO) dagopleiding Deeltijd Bedrijfseconomie* Commerciële Economie* Management, Economie en Recht* Leraar Basisonderwijs, avondopleiding Combi IVIBO-HBD Economie Leraar Basisonderwijs Volledige opleiding in Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 72