vervanging van vlas Waterschap in Weekboek van een herder Oude landbouw bij Oostkapelle foto Camile Schelstraete Olifantsgras Miscanthus giganteus is een veredelde vorm van het gras dat in Afrika en Azië het tradtionele beeld van de savanne bepaalt. Het gras wordt zo hoog als een olifant: tot vier meter. Door kruising is het zaad steriel geworden: de bloem- pluimen maken geen kiembaar zaad. De plant wordt vermeerderd door het delen van de rhizomen, de verdikte wortels. Miscanthus is bekend als tuinplant: pampasgras hoort tot dezelfde siergrasfamilie. De siervorm Mis canthus sinensis giganteus wordt ook toepast als windscherm. DLV Plant: Cor van Oers, 06-53427246 Het oogsten van olifantsgras kan gewoon met een maishakselaar. Dinsdag 9 juni 2009 5 gras van het IJzendijkse veld van teler Risseeuw. Hij handhaafde zijn veld olifantsgras aan de Klak- baan en oogst nog steeds van de pollen die ooit gezet werden als energiegewas. Olifantsgras is een gemakkelijke teelt: als de verdikte wortels (rhizo men) eenmaal in april de grond in zijn gegaan moet de teler mis schien nog een rondje onkruidbe- strijding doen. Daarna doen de pollen gras het werk zelf Het snel groeiende gras breidt snel uit en geeft onkruid al vlot geen ruimte meer. In augustus heeft het gras zijn maximale hoogte bereikt: twee tot vier meter. In het najaar laat het gras het blad vallen. De halmen blijven de hele winter op de pollen staan drogen. De dorre stengels worden in april gemaaid en gehakseld. Het gevallen blad on derdrukt ondertussen onkruid- groei en voedt door vertering de grond, terwijl de nieuwe grassten gels opschieten. Olifantsgras heeft geen bemesting nodig en weinig water en kan goed tegen zoute wind. Gewasbescherming is over bodig. Voor de oogst voldoet de maishakselaar. De pollen blijven minstens vijftien jaar productief en als de groeikracht terugloopt, kunnen de rhizomen worden ge rooid en herplant. Of deels wor den verkocht. Kortom, een milieu vriendelijke teelt waar de boer wei nig omkijken naar heeft: ideaal voor de landbouwer die het wat rustiger aan wil doen op het ver grijzende platteland, beargumen teert de provincie de subsidiëring. En jagers en natuurbeschermers zijn er ook blij mee: het veld is 's winters niet kaal maar biedt een woud aan beschutting voor vogels en klein wild. De enige manier om blauwtong uit te ban nen, is consequent vacci neren. Dierenarts Jelle Kloosterman begrijpt dat hij de in druk wekt voor eigen parochie te preken. Kloosterman en zijn colle ga's van Dierenkliniek IJzendijke enten tenslotte duizenden dieren in. Maar de gevaccineerde dieren krij gen gegarandeerd geen blauwtong, terwijl het een veehouder heel wat meer kost als hij zieke dieren moet laten behandelen. Voor de herders van de Schaapskudde Zeeuws-Vlaanderen is het geen vraag of ze hun schapen moeten la ten inenten. Een paar jaar geleden had blauwtong de kudde behoor lijk te pakken. Nadat een paar scha pen de ziekte kregen, kampten de herders een hele zomer lang met telkens nieuwe dieren die ziek wer den. Niet alleen economisch een ramp, benadrukt Natasja Vermeu len. „Het gaat je aan je hart als je je dieren ziet lijden. Zeker als je niet weet wat je er aan kan doen." Schapen en runderen kunnen de ziekte krijgen door een bloedzui gend mugje. Aangetaste bloedva ten, moeilijk drachtig worden, een dikke tong en slechte klauwen zijn een aantal verschijnselen waaraan de hoefdieren kunnen lijden. Hoe wel dierenartsen heel wat meer weten dan een paar jaar terug, is nog niet alles over blauwtong be kend. Waar de verschillende virus sen vandaan komen en waarom ze op specifieke plaatsen opduiken, is bijvoorbeeld onbekend. Dieren in Nederland worden in geënt tegen type acht. Type acht komt in de ons omringende lan gen ook voor, maar elders komen weer andere types blauwtong voor. Kloosterman: „Type t be dreigde eerst alleerf dieren rond de Middellandse Zee. Vorig jaar rukte dat type al op tot aan Parijs. Het kan dus best zijn dat we volgend jaar een serum moeten toedienen dat niet alleen type 8 maar ook type 1 bestrijdt." Om de kudde te vaccineren waren de schapen vorige week 'in de hek ken gezet' in een hoek van de wachtwei aan de Oude Zeedijk. De dieren werden vervolgens met tien tot vijftien tegelijk een smalle sluis ingedreven om Kloosterman de gelegenheid te geven ze in te en ten. Als de schapen al geschoren waren, zou hij het vaccin net on der de oksel inspuiten. Nu ze hun jas nog aan hadden, spoot hij het vaccin in de nek, net onder het kraagje wol. Elk spuitje is een do sis van één milliliter. Bij een eer der gevaccineerde ooi werkt het middel direct, bij de lammeren duurt het twee of drie weken voor het serum alle muggenprikken on schadelijk maakt. De schapen van de kudde wilden vorige week la ten zien dat spreekwoorden niet al tijd opgaan. Serge Klomp, Natasja Vermeulen en dierenarts Jelle Kloosterman moesten een och tend flink aan de bak omdat de dieren niet allemaal over de dam kwamen, nadat de eerste de sluis was ingelopen. Eén ooi ontspong de dans door snel de sluis uit te rennen, terwijl ze nog niet was in geënt. Zij zou blauwtong kunnen krijgen, maar kan geen andere die ren besmetten. Het vaccin is niet schadelijk voor de volksgezondheid. Mocht een dier direct na de vaccinatie wor den geslacht dan is het vlees zon der enig gezondheidsrisico te con sumeren. Dat het altijd lang duurt voor een vaccin wordt toegestaan, ligt aan 'politieke spelletjes' rond de ex port van schapenvlees, verklaart Kloosterman. Gevaccineerde die ren kunnen nog blauwtong bij zich dragen, redeneren protectio nistische importlanden. Stichting Het Werkend Trekpaard Zeeland houdt zaterdag 13 juni een open dag over de Zeeuwse land bouw van vroeger. De stichting laat deze dag werktui gen en gereedschappen zien die vroeger in de landbouw gebruikt werden voor het handwerk en voor het werk waarbij paarden werden gebruikt. Houders van trekpaarden geven uitleg. Bezoekers van de open dag kun nen gratis een ritje meemaken op een wagen getrokken door een trekpaard. De open dag van Stichting Het Werkend Trekpaard wordt gehouden op Hoeve Plantlust, Wijkhuijsweg 2, Oostkapelle, van 11.00 tot 17.00 uur. Toegang gratis. Misschien passeert u er wel eens één tijdens een fietstochtje. De rioolwaterzuiveringen van het waterschap liggen vrijwel allemaal verscholen in de mooie Zeeuwse polders. Achter de hekken voltrekt zich een subliem proces om uw rioolwater weer te zuiveren. Op de foto de laatste fase van het zuiveringsproces: de nabezinktank Nauwelijks voor het oog zichtbaar beweegt de brug in het midden om de laatste restjes slib te verwijderen. Een hele klus met maar één doel: zorgen dat uw afvalwater weer schoon de natuur in kan. Weet u waar dit waterschapsobject te vinden is? Geef het aan ons door voor vrijdag 12 juni. Onder de juiste inzen dingen verloten we een Zeeuws boek U kunt de locatie doorgeven via communicatie@wze.nl of via Antwoordnum mer 700, 4330 WB Middelburg (geen postzegel nodig).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 67