onbezorgd zitten buiten binnen Op de schop 3 Dinsdag 9 juni 2009 fotografie Ruben Oreel Romeinen en hun lusthoven De beroemde hangende tuinen van Babyion, vlakbij Bagdad, waren siertuinen. Ze waren bedoeld om Amytes, vrouw van koning Nebu- kadnezar, te plezieren. De Egyptenaren begonnen al in het tweede millennium voor Chris tus met het aanleggen van siertui nen rond hun woningen. De Romeinen legden lusthoven met waterpartijen aan, zoals nu bij voorbeeld nog te zien is in de tuin van keizer Hadrianus in Tivoli, ten oosten van Rome. In hun tunen stonden ook al ligbanken. In Rome verschenen bovendien publiek toe gankelijke parken. De tuinen en parken uit de oud heid stonden model voor de park cultuur die later overwaaide naar onze streken. Vanaf de 16e eeuw verschenen in Nederland siertuinen bij adellijke behuizingen. Voor de gewone bur ger kwamen die veel later in zicht. dere. Die werden op een mooie mei- of junidag tevoorschijn ge haald. Vroeg in de herfst werd de boel dan weer opgeborgen. De laatste jaren verdwijnt dat beeld. Niet alleen omdat het Ne derlandse klimaat onmiskenbaar milder is geworden, maar ook door een veranderde kijk op het buitenleven, vertelt Mare Wijne van Intratuin in Koudekerke: „De tuin wordt een verlengstuk van binnen. Het toverwoord is nu loungen (buiten recreëren) en daar horen luxe tuinmeubels bij. Het ziet er soms zo prachtig uit dat je denkt: 'dat is toch td mooi om buiten te zetten'." Hij ver wijst naar zeer luxe sets waarvan de prijs kan oplopen tot tegen de drieduizend euro. Maar dan heb je er ook nog een partytent bij. Steeds meer mensen verlengen het tuinseizoen door gebruik te maken van terraskachels. Ideaal ook voor rokers die de afglopen ja ren vrij geruisloos uit de Neder landse woning naar buiten zijn verbannen, alhoewel Wijne tot nu toe niet heeft gemerkt dat dit van invloed is op de verkopen. Wel blijkt dat mensen naast hun eerste terras, vaak met vier stoelen en een tafel, een tweede creëren, com pleet met barbecue en vuurhaard. Meubelen van gevlochten kunst stof (wicker) zijn momenteel po pulair. Het materiaal lijkt bedrieg lijk veel op riet. Voordeel van wicker is dat het amper onder houd behoeft. De nieuwste trend wordt textileen, meubelen waarin gevlochten kunststof is verwerkt. Hout is een beetje op zijn retour, vertelt Wijne. Wat hem betreft worden alleen houten meubelen verkocht met het FSC-keurmerk (Forest Stewardship Council). De organisatie achter dit label preten deert de enige te zijn die exact ver telt waar het hout vandaan komt. Bij FSC gaat het dan om landen met een verantwoord bosbeheer. Volgende week: hagen Ieder jaar weer hetzelfde dilem ma: wanneer moeten de winter violen het veld ruimen? Deze trouwe winterbloeiers staan nog steeds in volle bloei, terwijl de winkels en kramen al weken vol staan met potten zomerbloeiers als geraniums, lobelia's, petunia's en vlijtige Hesjes. Heel verleidelijk, maar ja, die winterviolen bloeien nog steeds. Het zijn plantjes die een pluim ver dienen. Planten die niet dood gaan van een beetje vorst, maar ge woon een tweede leven beginnen. Het probleem is dus dat het twee de leven wat lang duurt. Tegen de tijd dat de winterviolen echt op houden met bestaan, zijn de mees te zomerbloeiers uitverkocht en dan staan die grote bakken naast de voordeur weer leeg tot het na jaar, wanneer er weer wintervio len te koop zijn. Misschien moet ik ze gewoon eerder weggooien, maar dat kan ik niet over m'n hart verkrijgen. In de achtertuin speelt dit dilem ma niet. Daar hebben de vaste planten en zelfzaaiers de over hand. De maagdenpalm en sering zijn inmiddels uitgebloeid en de akelei loopt op z'n einde maar de klimrozen en de kamperfoelie staan juist in volle tooi. Een van de kamperfoelieplanten heb ik zelf gezet. Een andere is spontaan op gekomen. Waarschijnlijk meegeko men met een vogelpoepje en in drie jaar tijd uitgegroeid tot een mooie grote klimmer. Om deze klimmer wat meer zon te gunnen heb ik zelfs een zielto gende pruimenboom omgezaagd. De boom had jaarlijks toch al last van schimmel en gaf hooguit twee tot drie pruimen. Aan het opeten kwam ik zelf nooit toe. Tegen de tijd dat de vruchten rijp waren, hadden vogels, wespen en andere veelvraten de schamele oogst al op gepeuzeld. Geen pruimen dus, maar wel een mooie kamperfoelie en de margrie ten doen het door meer zonlicht ook een stuk beter. Nog even wachten en dan zijn de witte bloe men met hun grote gele hart er weer. Een vrolijk bloeiende tuin is altijd mijn ideaal geweest. De En gelse cottagestijl is mijn voorbeeld. Dan moet je alleen wel over veel tijd beschikken en die heb ik niet. Daarom stel ik mij tevreden met wat ik nu heb bereikt: een tuin die redelijk makkelijk te onderhouden is, maar waar wel de rozen, Zeeuw se knoopjes, lupines, lavendel en perovskia's bloeien. De winterviolen bloeien nog steeds. foto Melita Lanting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 65