Zeeland zien hoe de bevolking geniet' "t Durpsfeest is een soort van verbroedering...' UITVERKOOP Uitslag de Vogel Waterschapspartij wil zoet water ruilen tegen olie en gasproducten 'Een dorpsfeest is voor iedereen. Daar moet je in je programma rekening mee houden Jaap Coossen, 't Durpsfeest Zaamslag 'We krijgen natuurlijk de hulp van vrijwilligers. Elk jaar staat de vaste ploeg weer klaar' Ellen Minderhoud DELSCHER liiPAC Dinsdag 9 juni 2009 1 9 'Als het zaterdagavond is, iedereen is tevreden en alles is opgeruimd, dan heb je een hartstikke lekker gevoel' jaap coosen, organisatie't Durpsfeest Vaste bakens in voorjaar en zomer: de dorpsfeesten. Ogenschijnlijk simpel ver maak, maar achter muziek, zeskamp en bier schuilt de saamhorigheid. door Peter Oggel Voor de Stichting d'Oekse Feesten is het tweede weekend na Pinksteren zowat het belangrijkste van het jaar. Natuurlijk, het stich tingsbestuur is ook verantwoorde lijk voor ontvangst van Sinterklaas én voor de organisatie van Konin ginnedag en Dodenherdenking. Maar dat laat onverlet dat d'Oekse Feesten toch de topper van het jaar vormen. Tussen donderdag middag li en zaterdagnacht 13 juni vrijwel onafgebroken vertier en vermaak voor jong en oud. Voor het negende achtereenvolgen de jaar alweer, meldt voorzitter El len Minderhoud niet zonder trots. Waarmee de Feesten, met door gaans enkele duizenden bezoe kers, een vaste plaats op de evene mentenkalender hebben verwor ven. Ellen en haar mede-bestuursleden, maandag al druk met de bouw van de feest tent, verheugen zich nu al op de tiende editie. „Dan gaan we echt uitpakken." Ze is er voor het vier de jaar bij. En ze zou de organisa tie, inclusief voorbereiding, op bouw en afbraak toch een klus van een maandje of negen, voor geen goud willen missen, verze kert ze. „Kijk, ik ben een regelneef En we hebben een hartstikke leuk team, onderling klikt het perfect, iedereen heeft een eigen taak. Ons motto is eigenlijk: meedenken is prima, maar bemoei je niet te veel met de ander. Dan is zo'n evene ment gewoon leuk. En daar gaat het uiteindelijk toch allemaal om. Het is genieten om te zien hoe de bevolking geniet. Ja, dat is dan mijn beloning." Want, vindt Ellen, onderschat de betekenis van dorps feesten niet. „Evenementen als de ze zijn van groot belang voor het dorp zelf én ook voor de bewo ners. Er groeit gewoon een band. Kijk, als organisatie richten wij ons niet zozeer op het grote pu bliek; natuurlijk is iedereen wel kom, maar het gaat ons vooral om feest voor Hoek en omgeving. Daarom hebben we doorgaans wei nig last van andere evenementen, en zij van ons. Dit weekend is het ook feest in Zaamslag, maar dat is toch net een iets ander feest. In de programmering kiezen we bewust voor laagdrempe ligheid. Entree? Dat kennen we niet en dat willen we ook zo hou den. We kunnen gebruik maken van een kleine gemeentelijke subsi die en dankzij de medewerking van sponsors kunnen we de zaak financieel rondbreien. En we krij gen natuurlijk de hulp van vrijwil ligers. Elk jaar staat de vaste ploeg weer klaar." Q www.hoeksefeesten.nl foto Peter Nicolai De meest opvallende ver nieuwing dit jaar in de pro grammering van 't Dorps feest in Zaamslag schuilt in zegge en schrijve één letter. De o is ver vangen is door een u, waarmee de koosnaam van Zaamslag ook in het grootste dorpsevenement her kenbaar is. 't Durpsfeest dus, deze week van donderdag tot en met za terdag. Voormalig wethouder Piet Hamelink zei in 2004 zo: 'Het ge heim van de populariteit van eve nementen in Zaamslag is dat ieder een zich in het dorp thuisvoelt. Daarom worden de dorpsfeesten altijd zo druk bezocht'. Dat be zoek, becijfert Jaap Goossen na mens de organisatie van 't Durp- feest, beloopt elk jaar toch wel zo'n vier- a vijfduizend bezoekers 'met name op de vrijdag en de za terdag'. Waarmee hij wil zeggen: het dorpsfeest in Zaamslag heeft een naam op te houden. Het feest, elk jaar in het tweede weekend van juni, dankt volgens Goossen het bestaansrecht vooral aan de middenstand, die elk jaar weer geld beschikbaar stelt. Dan gaat het vooral om de ondernemersver eniging Zavo, maar ook om enkele andere bedrijven. „Wij draaien zonder subsidie. Daar zijn we best trots op. Maar we gaan ook ver standig met het geld om, halen geen dure artiesten." Maar er is mèer. „Onze kracht is ook dat alle verenigingen en particulieren naar buiten komen om zich te promo ten. Dat maakt Zaamslag bijzon der. De rommelmarkt is steeds één van de hoogtepunten." De organisatie, acht man be stuur, bijgestaan door zo'n 40 vrijwilligers, mikt met de pro grammering op de wijde omge ving. „Want Zaamslag bezit een winkelfunctie voor Oost-Zeeuws- Vlaanderen en misschien nog wel verder." Reden waarom Goossen betreurt dat de gemeente Terneu- zen niet meer werk maakt van spreiding van evenementen. „Er zijn dit weekend vier, vijf feesten in de omgeving. Natuurlijk is er dan concurrentie. De dorpsfeesten in Hoek en Zaamslag zijn welis waar niet vergelijkbaar, maar in Terneuzen denken ze wel: ga ik links of ga ik rechts? Daarom zou je van de gemeente meer sturing mogen verwachten." Ook Goossen benadrukt de betekenis van het dorpsfeest. „Het is een soort ver broedering. Mensen komen met el kaar in contact, drinken een glaas je bier. Als organisatie zijn we za terdagavond helemaal versleten. Maar als alles is opgeruimd en ie dereen tevreden naar huis is, dan heb je een hartstikke lekker ge voel. Dat is dan onze beloning." De organisatie van 't Durpsfeest in Zaamslag. foto Peter Nicolai Grote Markt 11-13 4461 AG Goes Tel. 0113-227607 www.delscher.nl KLOOSTERZANDE - Angelo Hense uit Axel is zondag winnaar gewor den in de categorie vrij aas (52 cm) tijdens de derde viswedstrijd van zhv De Vogel. In de categorie zee- pieren ging de winst naar Jo van Hoye uit Clinge met 61 cm. De pijp ging naar Jan Wouters. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De Waterschapspartij Zeeuws-Vlaanderen wil een onder zoek naar de mogelijkheid om in de toekomst Zeeuws-Vlaams zoet water te ruilen tegen olie- en gas producten uit het midden-Oosten. „Wij hebben een overschot aan zoet water, het natte goud, en la ten dit zomaar afvloeien naar zee. In het Midden-Oosten hebben ze een overschot aan onder meer gas en fakkelen ze dit af', schrijft hoofdingeland Giel van Boom aan het dagelijks bestuur van het wa terschap. „Nagedacht dient te wor den op welke manier wij even tueel nu moeten investeren in nog meer natte infrastructuur, tenein de over 15 tot 25 jaar ons 'natte goud' te ruilen voor olie en gas." Van Boom wijst er op dat zoet wa ter nu al een begeerd artikel is, om dat omgeveer 97,5 procent van al het water ter wereld zout is. „In fei te is zoet water schaarser dan olie en gas. Laten we hier dan bijtijds op inspelen." Van Boom stelt voor te onderzoe ken hoe de zoetwaterbuffers nog vergroot en met elkaar verbonden kunnen worden. Daarbij zouden gemeenten, provincie en bedrijfsle ven samen moeten optrekken. Ook moet gedacht worden over waterverschepingen via bestaande steigers van Dow, Total en Gent Oiltanking. Verder moet onder zocht worden of olie- en gastan kers kunnen worden ingericht voor het vervoer van water als re tourvracht. Red het Sprookjesbos en win 7 x 700 Eftelingprijzen Vind het spinnewiel terug in Nederland! Verzamel t/m woensdag alle 12 letters en ga naar www.efteling.com Tuinmeubelen Ook voor uw tuinmeubelen zijn wij het aangewezen adres! Zonweringen Kozijnen - zonweringen - tuinmeubelen PAC Zonweringen Marie Curieweg 15 4389 WB Vlissingen Tel.: 0118-552010 www.paczonweringen.nl horren rolluiken - dakramen - garagedeuren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 53