Meer leerlingen Zeeland in speciaal onderwijs bsrco KORTING Vlissingen gaat door met afValproiect op Ambon E-i M J 1 1 veel voordeel Strandfestijn terreinwagens Start van bouw fïetstunnels Directeur blikt terug en vooruit bij tienjarig bestaan SBO-scholen. Voor de slechte wegen buiten de stad moet nog een oplossing komen. BOBBE DAMESMODE GIMBRÈRE DAMESMODE S Dinsdag 9 juni 2009 J 21 Basisschool De Tweern in Goes viert deze week het tienjarig bestaan van het speciaal onderwijs. foto Ronald den Dekker door David Duijnmayer GOES - Het speciaal basisonderwijs (SBO) bestaat tien jaar. Directeur Theo Quaak van De TWeern in Goes blikt terug en kijkt naar de toekomst van het speciaal onder wijs. Quaak: „Er is meer bekendheid met de problematiek, en er wordt daarom veel specifieker gekeken naar de problemen die een kind heeft. Als een kind alleen maar moeite heeft met rekenen, hoeft-ie tegenwoordig niet meer naar een speciale school, maar kan hij of zij met wat extra aandacht op een re guliere basisschool blijven." Het speciaal basisonderwijs is be doeld voor kinderen die net niet mee kunnen komen op een gewo ne basisschool, doordat zij so ciaal-emotionele problemen heb ben of moeite met leren. Het zijn 'Er is tegenwoordig meer knowhow en dat leidt tot meer diagnoses' echter geen kinderen met een han dicap en ze hebben een normale intelligentie. Van de leerlingen op De Tweern gaat zo'n zeventig pro cent naar het vmbo. De overige dertig procent gaat naar het prak tijkonderwijs. Een enkeling kan door naar de havo of zelfs het vwo. De SBO-scholen zijn de opvolgers van de vroegere MLK-scholen (Moeilijk Lerende Kinderen), de LOM-scholen (Leer- en opvoe dingsmoeilijkheden) en de IOBK-scholen (In Ontwikkeling Bedreigde Kleuters). Die scholen zijn tien jaar geleden samenge voegd, met name omdat de grens tussen kinderen met leerproble lange vorststraat - goes OUDDORP - Stichting Jeebee houdt zaterdag en zondag het jaarlijks strandevenement voor terreinwa gens in Ouddorp. Jeebee legt in sa menwerking met de Stichting Pro motie Kop van Goeree een mooi parcours aan op het strand. Een graafploeg zorgt voor een spectacu laire route nabij het Oosterduin pad. Deelnemers dienen hun ter reinauto te parkeren op het gratis parkeerterrein aan de Oosterweg. Omdat het parcours aan een na tuurgebied grenst, wordt op be paalde tijden onder begeleiding van de organisatie een rit gemaakt vanaf het parkeerterrein naar het strand. men en gedragsproblemen niet al tijd zo duidelijk was. Uit leerpro blemen ontstaan vaak ook so ciaal-emotionele problemen, door dat een kind merkt dat hij niet meekomt op school. „Al die kinde ren zitten nu door elkaar", zegt Quaak, die tevens secretaris is van het landelijk werkverband speciaal basisonderwijs. „In de meeste ge vallen werkt dat goed, onder meer doordat ze zich aan elkaar optrek ken. Het is vaak ook een verade door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Het afvalproject van de gemeente Vlissingen op Am- bon gaat in elk geval nog een jaar door. Dat heeft wethouder Frans Prins ter plekke op het Indonesi sche eiland toegezegd. Prins was daar om te zien wat de stedenband teweegbrengt, en voor al om te kijken wat Vlissingen nog meer kan doen om Ambon scho ner te maken. „Wat ik zag, was dat de mensen steeds bewuster met hun afval omgaan. Het wordt niet meer zomaar in de achtertuin ge kieperd, om vervolgens in die prachtige baai te belanden. Het vuil wordt er opgehaald met vuil niswagens uit Vlissingen. Niet zo systematisch als hier, maar toch." Het enige waar de vuilnismannen nog tegenaan lopen, zijn de onher bergzame wegen in de bergen bui ten Ambon-Stad. Daar moet nog ming dat ze niet meer de enige zijn die wat moeilijkheden heb ben." Tegelijkertijd blijven de scho len voor het speciaal onderwijs groeien. Er komen, kortom, steeds meer 'zorgkinderen' bij. De verkla ring daarvoor ligt juist in de toege nomen deskundigheid, denkt Quaak. „Er is meer knowhow, en dat leidt tot meer diagnoses. Bo vendien loont het om een dia gnose te krijgen, onder meer door de zogenaamde rugzakregeling." iets op verzonnen worden, vindt Frans Prins. „Misschien dat ze het afval daar zelf ergens kunnen ver zamelen, of ze gebruiken kleinere wagens. Ik heb geadviseerd de af- valbelasting te verhogen, nu nog geen euro per jaar, en om te hand haven als mensen zich niet aan de regels houden. Nog niet iedereen beseft dat het zo niet langer kan." Op vier scholen - twee christelijke en twee islamitische - heeft Prins milieu-educatiecentrumpjes geo pend, die zijn opgericht met be hulp van het Micmec. Door Neder lands lesmateriaal dat is vertaald in het Maleis, leren kinderen hoe belangrijk het is om niet tussen het afval te leven en hoe ze van af val compost kunnen maken, en dus geld. Een handpopje in de vorm van een pier, Koko Cacing, leert hen dat spelenderwijs. Wethouder Frans Prins heeft tij- dens een bezoek aan Ambon toe gezegd dat het afvalproject door gaat. Micmec helpt met het ge ven van milieueducatiea Als een kind gediagnosticeerd is, kan een basisschool een 'rugzak' voor dat kind aanvragen. Dat houdt in dat er extra geld en bege leiding komt, zodat het kind op de basisschool kan blijven en niet naar het speciaal onderwijs hoeft. Uiteindelijk is het de bedoeling dat zoveel mogelijk kinderen op hun eigen school blijven. „Van de rugzakregeling wordt ontzettend veel gebruikgemaakt", zegt de schooldirecteur. Het bezoek aan Ambon viel sa men met de viering van Pattimu- ra, de dag waarop de opstand van Pattimura tegen de Nederlandse bezetters in 1817 wordt herdacht op de berg Saparoea. En daar stond Prins, als witte wethouder tussen de traditioneel geklede Am bonezen met fakkels en zwaarden. „Heel bijzonder. Ik heb een inter view gegeven in een televisiestu dio en de volgende dag stond er een mooie kop in de krant." Bob Latuheru, die was meegegaan om te kijken hoe het staat met de staaroperaties, weet nog precies wat de Nederlandse vertaling was. 'Als ik in die tijd in Indonesië had ge leefd, had ik ook mijn wapens opge pakt'. Dat stond er. „Die woorden werden erg op prijs gesteld." Met de staaroperaties gaat het ove rigens goed. „Binnenkort worden daar plastisch chirurgische schi- sis-operaties, aan hazenlippen, aan toegevoegd. Dankzij een gift van de Rotaryclub. De beroemde dok ter Vaandrager uit Vlissingen ver trekt binnenkort naar Ambon." Quaak vermoedt dat het speciaal basisonderwijs in de toekomst va ker een ondersteunende rol zal spelen. Dat betekent dat kinderen bijvoorbeeld alleen voor een speci fiek onderdeel uit het lespakket naar De Tweern komen. „We heb ben sinds kort bijvoorbeeld een speciaal leescentrum, waar kinde ren met leesproblemen extra lees onderwijs krijgen. Die kunnen daardoor wel op hun eigen school blijven." wolstraat vlissingen lange delft middelburg MIDDELBURG - Rijkswaterstaat is ge start met de voorbereiding van de bouw van twee fïetstunnels in de Prooyenseweg en de Golsteinweg in het buitengebied ten noorden van Middelburg. Ook de Van 't Hofweg, ten oosten van Sint Lau rens, krijgt een tunnel zodat ook daar fietsers en voetgangers straks onder de nieuwe N57 kunnen rij den en lopen. Om de aanleg van de tunnels zon der te veel hinder voor het verkeer mogelijk te maken, wordt een om- leidingsweg aangelegd. Dat bete kent niet dat de wegen niet af en toe afgesloten zullen worden voor het gemotoriseerde verkeer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 43