'k Was t'er zélf bie is levensecht berco Rijk geeft Goes komende jaren miljoenen minder i-iZJJTl KORTING veel voordeel Vierdaagse in Goes begint Start van bouw fietstunnels Goeman en Zwemer brengen bundel in Zeeuws dialect uit. BOBBE DAMESMODE GIMBRÈRE DAMESMODE Wethouder noemt jongste cijfers uit Den Haag 'desastreus'. B Dinsdag 9 juni 2009 LH Jan Zwemer (links) en Albert Goeman, auteurs van de verhalenbundel 'k Was t'er zélf bie. foto Ronald den Dekker door Luc Oggel YERSEKE - Het begint op te vallen; de laatste jaren verschijnen er steeds meer publicaties in Zeeuws dialect, 'k Was t'er zélf bie - De 20e eeuw door de ogen van Albert Goe man en Jan Zwemer is het nieuwste - goede - voorbeeld. Het boekje werd gisteravond gepresenteerd in de bibliotheek van Yerseke. Volgens oud-museumdirecteur en PvdA-raadslid in Goes Gerard Hee rebout is de toename van publica ties in het Zeeuws te verklaren. 'Veel dialectsprekers willen de taal die zij liefhebben vastleggen, om dat ze zien en voelen dat hun taal bedreigd wordt', schrijft hij in het voorwoord van 'k Was t'er zélf bie. 'Een bundel verhalen in het Zeeuws is meer dan een bundel verhalen', aldus Heerebout, 'om dat het gebruik van het Zeeuws 'Het gebruik van het Zeeuws schept een sterke band tussen schrijver en lezef' een 'extra sterke band schept tus sen schrijver en lezer'. Yersekenaar Albert Goeman en Jan Bezemer uit Serooskerke op Walcheren vertellen in hun boekje over vroeger en nu. Ze putten daar bij uit eigen ervaringen, wat met een de titel verklaart. Het zijn kor te verhalen van één tot vier bladzij den. Simpele, maar vaak humoris tische waarnemingen en herinne ringen, uit het leven gegrepen. Goeman, die deze week 89 jaar hoopt te worden, schrijft vooral over vroeger. Serieuzere kost over de oorlog en de Watersnoodramp, maar ook luchtigere stukjes over zijn dorp Yerseke, waar hij jaren lang een supermarkt en later een wijnhandel-slijterij dreef! Ook ver haalt hij over zijn belevenissen als reisleider voor de winkeliersvereni ging- Hilarisch is het verhaal over een uitstapje naar Ellewoutsdijk, voor een Yersenaar 'de waereld uut'. Glad an de Westerschelde, aal vee te varre. De verhalen van zelfstandig histo risch onderzoeker-publicist, dich ter en verhalenverteller Zwemer (i960), in Walchers dialect, spelen zich meer in het heden en ook vaak buiten Zeeland af. Bijvoor beeld zijn verhaal over een dronk aard in een kantine op Rotterdam Centraal, die zich eraan stoort dat treinmedelingen in verschillende talen worden omgeroepen. Of 'De pad vraege', over Zwemers zoek tocht naar een straat in een vreem de stad op een donkere wintera vond, maar als man weinig succes boekt bij het vragen naar de weg: 'Zou ik de volgende keer maer een plastic tasse meeneme mee een rok d'r in en een lange blonde pruuke?'. Hoewel de verhalen zeker meer charme krijgen doordat ze in het dialect zijn geschreven, is het tege lijkertijd ook wel jammer dat ze daardoor maar voor een select clubje te lezen zijn. De meeste ver halen verdienen eigenlijk gewoon een groter publiek. Maar aan de andere kant, veel van die authentieke Zeeuwse uitdruk kingen laten zich gewoon niet ver talen. Of, zoals Gerard Heerebout in zijn voorwoord aanhaalt: 'De Zeeuwse taele is de mooiste taele vanallemaele'. zie www.pzc.nl voor een video 'k Was t'er zélf bie, De 20e eeuw door de ogen van Albert Goeman en Jan Zwemer. ISBN: 9789080953161 prijs: 14,95 Uitgeverij Het Paard van Troje, verkrijgbaar in de Zeeuwse boekhan del. lange vorststraat - goes wolstraat vlissingen lange delft middelburg GOES - De avondvierdaagse begint vanavond in Goes. Het gaat al om de 58e editie. Sportpunt Zeeland is alle dagen vertrekpunt. De start is vandaag, woensdag en donderdag van 18.30 tot 19.00 uur. Wandelaars die de tien kilometer lopen, vertrekken vrijdag iets eerder, om 18.00 uur, en de vijf kilometer-lopers later, om 19.00 uur. Alle deelnemers zijn dan vrijdag zo'n beetje gelijk terug voor het feestelijke ontvangst. Het Comité Fruitwandeltochten Goes tekent voor de organisatie. Deelna me kost drie euro. Maros en bak ker Bunt delen tijdens de vierdaag se presentjes uit. door Frank Balkenende GOES - Goes krijgt de komende ja ren miljoenen euro's minder van het Rijk dan nu. Dat doet pijn, maar het kan nog veel erger wor den, omdat het Rijk vanaf 2012 flink wil bezuinigen. De mei-circulaire van het ministe rie van Binnenlandse Zaken is op het Goese stadskantoor ingeslagen als een bom. Een miljoen euro minder in 2011, twee miljoen in 2012 en, als klap op de vuurpijl, dik drie miljoen in 2013. „Desastreus", noemt wethouder Sophie van 't Westeinde (WD, fi nanciën) de jongste cijfers over de hoogte van de rijksuitkering. „Ik ben nu zeven jaar wethouder' van financiën, maar ik heb nog nooit meegemaakt dat we zo hard achter uit kachelen. Bovendien wordt de forse daling niet verklaard of on derbouwd." Goes zal protest aantekenen bij het ministerie, zegt Van 't Westein de. Temeer omdat in het akkoord tussen Rijk en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) was afgesproken dat er tot en met 2011 niet al te zeer aan de rijksuit kering zou worden gesleuteld. „Nee, we zouden ongeveer gelijk blijven. Daarom zijn we uitermate verbaasd over de mei-circulaire", zegt Van 't Westeinde. De VNG houdt vandaag en mor gen haar jaarlijkse congres in Flevo land. De Goese wethouder - ze zit ook in de commissie financiën van de VNG, maar was geen on derhandelaar - weet nog niet zeker of ze daar met de vuist op de tafel zal slaan. Ze vindt echter wel dat de VNG terug naar de onderhan delingstafel moet. „Hoe de zaak nu uitpakt voor Goes strookt niet De rijksuitkering die Goes jaar- lijks uit Den Haag ontvangt, loopt tot 2014 met miljoenen eu ro's terug. Goes wil protest aante kenen bij het ministerie. met het akkoord dat VNG en de minister hebben gesloten." Tot 2011 heeft Goes het huishoud boekje op orde. En gat dat over twee jaar dreigde te ontstaan, is ge dicht met geld uit een bezuini gingsronde, die een jaarlijkse buf fer van zes ton heeft opgeleverd. Alleen, hoe moet het daarna ver der? „Ik kan daar nu nog niets over zeggen. We moeten eerst we ten of de rijksuitkering daadwerke lijk zo hard terugloopt, want we hebben al eerder meegemaakt dat het achteraf meeviel. Echter, het Rijk zal vanaf 2012 ook bezuini gen, dus het ziet er somber uit." Volgens Van 't Westeinde zijn de Goese risicopotten nog groot ge noeg. Voor een aantal grote projec ten, zoals een aquaduct, is echter geen geld opzij gezet. Ze denkt dat die gefinancierd kunnen worden uit de opbrengsten van de bouw grondexploitatie. En wellicht, dui men ze in Goes, komt er nog (een deel van de) twaalf miljoen terug die Goes bij de ingestorte IJslandse bank Landsbanki had geparkeerd. MIDDELBURG - Rijkswaterstaat is ge start met de voorbereiding van de bouw van twee fietstunnels in de Prooyenseweg en de Golsteinweg in het buitengebied ten noorden van Middelburg. Ook de Van 't Hofweg, ten oosten van Sint Lau rens, krijgt een tunnel zodat ook daar fietsers en voetgangers straks onder de nieuwe N57 kunnen rij den en lopen. Om de aanleg van de tunnels zon der te veel hinder voor het verkeer mogelijk te maken, wordt een om- leidingsweg aangelegd. Dat bete kent niet dat de wegen niet af en toe afgesloten zullen worden voor het gemotoriseerde verkeer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 31