Zeeland P Het aantal leerlingen in Q Anderhalfjaar cel geëist voor afranselen man Vakantieverblijven en museumpje op boerenhoeve Van der Meulen In 't Kunstuus Bezwarencommissie stelt tomatenkweker in het gelijk Harms 18 I Dinsdag 9 juni 2009 Wat is de mooiste boekverfilming? Stem en win op Robbert Lavën Commissie acht bezwaren Lans tegen dwangsom plausibel. Wees iedereen een trapje voor.. www.pzc.nl/winjeeigenfilmzaal SEGEERSSTRAAT 29 MIDDELBURG www.podolaven.nl HEINKENSZAND - In 't Kunstuus aan de Dorpsstraat in Heinkens- zand exposeren vanaf morgen tot en met 4 juli twee vroegere school vriendinnen, Eva Bonneur en Kar lijn Haars. Ze verloren elkaar na de middelbare school op Zuid-Beve land uit het oog, gingen allebei naar de kunstacademie en komen nu weer samen op één expositie. MIDDELBURC - Achttien maanden. Die celstraf hoorde een 31-jarige Vlissinger gisteren eisen door offi cier van justitie W. Suijkerbuijk. De Vlissinger zou op 7 maart van dit jaar, aan het einde van de mid dag, in de Scheldestraat een oude re man fors hebben mishandeld. De Vlissinger, verslaafd aan alco hol, was na een drinkgelag door zijn geld heen. In de Scheldestraat zag hij een oudere man lopen, stapte op hem af en vroeg hem nogal dwingend om twee euro, al dus de officier. Volgens Suijker buijk weigerde de oudere man geld af te staan waarop de Vlissin ger nog dwingender om geld vroeg. Hij pakte de man vervol gens beet en sloeg en schopte hem. Omstanders waren volgens de officier geschokt door het ge weld, grepen in en waarschuwden de politie zodat de man kon wor den ingerekend. Volgens de officier was hier juri disch gezien, sprake van een po ging tot afpersing met geweld. Maar voor omstanders zag het er uit als een brutale en lafhartige overval, zei hij tegen de Middel burgse rechters. Hij noemde de man een kansarme veelpleger die op termijn moet vrezen voor op sluiting in een inrichting. Raadsman W. Catsman vond dat het meer weg had van 'vervelend doen op straat'. Volgens hem was de eis veel te zwaar. Voor de meer voudige strafkamer van de Middel burgse rechtbank voor dat de zaak vergeleek hij het voorval met een winkeldiefstal met geweld. Uitspraak 22 juni. door Luc Oggel RILLAND - De gemeente Reimers- waal heeft tomatenkweker Lans in Rilland ten onrechte een preventie ve dwangsom opgelegd vanwege het niet melden van een kier in een zijgevelscherm dat lichtuit- stoot van de kas moet tegengaan. Dat vindt een onafhankelijke be zwarencommissie. Lans had bezwaar gemaakt tegen de maatregel van vijfduizend euro die de gemeente had opgelegd voor de vermeende overtreding van het glastuinbouwbesluit. Op 22 december vorig jaar is door re gionale milieudienst geconstateerd dat één van de zijgevelschermen van de kas twintig centimeter open stond over een lengte van vijftig meter. Het feit dat dat niet gemeld is, zoals is afgesproken met de glastuinbouwbedrijven in de Bathpolder, was voor de gemeente reden om handhavend op te tre den. Volgens Lans was de kier tijdens de dagelijkse controleronde niet opgemerkt, waardoor dat niet ge meld had kunnen worden. Het be drijf stelde dat het ging om een ca lamiteit. De bezwarencommissie is het daar dus mee eens en advi seert het college van B en W het bezwaarschrift gegrond te verkla ren. Overigens kan het college het advies negeren. Het speciaal basisonderwijs bestaat dit schooljaar tien jaar. Directeur Theo Quaak van De Tweern blikt terug en kijkt naar de toekomst van het speciaal onderwijs. door David Duijnmayer Er is in tien jaar speciaal ba sisonderwijs (SBO) heel wat bereikt en verbeterd, vindt directeur Theo Quaak van De Tweern in Goes. De belangrijkste verbetering is dat veel voorkomende problemen eer der herkend worden en dat er meer deskundigheid is op scholen dan vroeger. Quaak: „Er is meer bekendheid met de problematiek, en er wordt daarom veel specifieker gekeken naar de problemen die een kind heeft. Als een kind alleen maar moeite heeft met rekenen, hoeft-ie tegenwoordig niet meer naar een speciale school, maar kan hij of zij met wat extra aandacht op een re guliere basisschool blijven." Het speciaal basisonderwijs, en dus ook De Tweern, bestaat dit schooljaar tien jaar. Het speciaal basisonderwijs is bedoeld voor kin deren die net niet mee kunnen ko men op een gewone basisschool, doordat zij sociaal-emotionele pro blemen hebben of moeite met lé- Het zijn echter nadrukkelijk geen kinderen met een handicap, en ze hebben een normale intelligentie. Van de leerlingen op De Tweern gaat zo'n zeventig procent naar het vmbo. De overige dertig procent gaat veel al naar het praktijkonderwijs, bij voorbeeld bij De Wissel in Goes. Een enkeling kan door naar de ha vo of Zelfs het vwo. De SBO-scholen zijn de opvolgers van de vroegere MLK-scholen (Moeilijk Lerende Kinderen), LOM-scholen (Leer- en opvoe dingsmoeilijkheden) en IOBK-scholen (In Ontwikkeling Bedreigde Kleuters). Die scholen zijn tien jaar geleden allemaal sa mengevoegd, met name omdat de grens tussen kinderen met leerpro blemen en gedragsproblemen niet altijd zo duidelijk was. Uit leerpro blemen ontstaan vaak ook so ciaal-emotionele problemen, door dat een kind merkt dat hij of zij niet meekomt op school. „Al die kinderen zitten nu door el kaar", zegt Quaak, die tevens secre taris is van het landelijk werkver band speciaal basisonderwijs. „In de meeste gevallen werkt dat goed, onder meer doordat ze zich aan elkaar optrekken. Het is vaak ook een verademing dat ze niet meer de enige zijn die wat moei lijkheden heeft." Kinderen met leer- of gedragspro blemen worden eerder en beter ge diagnosticeerd, en de reguliere ba sisscholen hebben meer middelen om kinderen met problemen te be geleiden. Tegelijkertijd blijven de scholen voor het speciaal onder wijs groeien. Er komen, kortom, steeds meer 'zorgkinderen' bij. De verklaring daarvoor ligt juist in de toegenomen deskundigheid, denkt Quaak. „Er is meer knowhow, en dat leidt tot meer diagnoses. Bovendien loont het om een diagnose te krijgen, onder meer door de zogenaamde rugzak regeling." Als een kind gediagnosti ceerd is, kan een basisschool een 'rugzak' voor dat kind aanvragen. Dat houdt in dat er extra geld en begeleiding komt, zodat het kind op de basisschool kan blijven en niet naar het speciaal onderwijs hoeft. Uiteindelijk is het de bedoe ling dat zoveel mogelijk kinderen op hun eigen school blijven. „Van de rugzakregeling wordt ont zettend veel gebruik gemaakt, zegt Quaak. „Er zijn daardoor op de ge wone basisscholen meer middelen en expertise aanwezig dan vroeger, maar dat heeft er niet toe geleid dat minder kinderen naar het spe ciaal onderwijs gaan. Er zijn dus gewoon meer kinderen met pro blemen. En dat zijn dan vooral ge dragsproblemen." Waar dat precies aan ligt, is moeilijk te zeggen. Kinderen krijgen snel ler een diagnose, maar dat is vol gens Quaak niet het hele verhaal. „Ik merk wel dat er ook steeds meer eisen aan kinderen gesteld worden, door de ouders, door scholen en door de maatschappij. Een probleemkind staat nooit op zichzelf. Als je kwetsbaar bent, kun je er op sociaal-emotioneel vlak niet zo heel veel bij hebben. ondaste uaak vermoedt dat het speciaal basisonderwijs in de toekomst vaker een ondSsteunende rol zal spelen. Dat betekent dat kinderen bijvoor beeld alleen voor een specifiek on derdeel uit het lespakket naar De Tweern komen. „We hebben sinds kort bijvoorbeeld een leescen trum, waar kinderen met leespro blemen extra leesonderwijs krij gen. Die kunnen wel op hun eigen school blijven." Daarnaast kunnen ze een kortere periode naar De Tweern om weer op het goede spoor gezet te worden. Op gewone basisscholen moeten dan wel men sen rondlopen die goed kunnen omgaan met probleemkinderen. In Zeeland is dat best lastig vanwe ge de vele kleine basisscholen. Quaak: „Mijn ervaring is dat de grotere basisscholen leerlingen die wat extra aandacht nodig hebben beter kunnen opvangen, omdat ze meer faciliteiten hebben." Speciaal basisonderwijs Landelijk zijn er iets meer dan 300 SBO-scholen met in totaal ongeveer 45.000 leerlingen. Kinderen gaan naar een SBO-school als ze vanwege leer- of gedragsproblemen niet meer goed mee kunnen komen op een gewone basis school. De Rijksoverheid betaalt de kosten voor twee procent van het aantal basisschoolleerlin gen in de regio. Alles wat daar boven nodig is, betalen basis scholen vanuit een samenwer kingsverband. Ook gemeenten kunnen een bijdrage leveren; in Goes betaal de de gemeente bijvoorbeeld mee aan het leescentrum in De Tweern. In Zeeland zijn zeven SBO-scholen. Naast De Tweern in Goes, zijn dat 't Springtij in Middelburg, De Springplank in Terneuzen, De Brug in Hulst, De Veste in Tho- len, De Meie in Zierikzee en de reformatorische SBO-school Sa muel in Kapelle. In totaal zitten ongeveer 900 Zeeuwse kinderen op een SBO-school. door Harmen van der Werf 'S-HEER ABTSKERKE - De aankoop van de boerenhoeve van wijlen Adrie van der Meulen aan de Zuid- weg bij 's-Heer Abtskerke was al een primeur voor stichting Het Zeeuwse Landschap. Het eerste ak kerreservaat in Zeeland wordt er werkelijkheid. Voor Het Zeeuwse Landschap komt daar een tweede primeur bij. In de nog af te bou wen boerenschuur op het erf van de hoeve komen, naast een 'gewo ne' woning, twee vakantieverblij ven. Die heeft Het Zeeuwse Land schap nog niet. „Andere Landschappen, in Drente en Overijssel, hebben al vakantie verblijven", vertelt directeur Mar ten Hemminga van Het Zeeuwse Landschap, „uniek is het dus niet." Het Zeeuwse Landschap kiest doel bewust voor de opzet 'permanen te bewoning met vakantieverblij ven'. „Om er leven in te houden", aldus Hemminga. „En permanen te bewoning is nodig om moeilijk heden te voorkomen." Hij doelt op de vernieling van his torische tegels in de boerenwo ning. Dit gebeurde in de tijd dat de hoeve leegstond na het overlij den van Van der Meulen in 2005. Bij de renovatie van het huis bleek dat de tegeltableaus nog konden worden hersteld. De woning krijgt een museale bestemming en kan dienst doen als vergaderruimte. Hemminga: „Op gezette tijden zal de woning voor publiek worden opengesteld." Voor liefhebbers van (boeren)na- tuur zal het toch vooral buiten te doen zijn. In het gebied rond de hoeve zijn al wandelpaden uitge stippeld. Richting 's-Gravenpolder kan een watergang worden overge stoken met een trekvlot. Op ter mijn komt er ook een voetgangers brug. Het idee bestaat een halte plaats van Stoomtrein Goes-Borse- le (SGB) te maken bij het voorma lige station 's-Gravenpolder en/of Nisse. Treinreizigers kunnen daar dan uitstappen en een stukje wan delen in een boerenland van tien tallen jaren geleden. Red het Sprookjesbos en win 7 x 700 Eftelingprijzen Vind het spinnewiel terug in Nederland! Verzamel t/m woensdag alle 12 letters en aft ga naar www.efteling.eom Koudekerkseweg 5 4382 EG Vlissingen Tel: 0118-41 2544 RIJWIELCENTRALE En kom langs voor een proefrit! Trek® T-500+ Een hybride fiets met elektrische trapondersteuning. TTtEK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 28