's Morgen Zeeland ar mee' berco Éi M J 1 Vlissingen gaat door met afValproiect op Ambon KORTING veel voordeel Straatspeeldag in Middelburg Start van bouw fietstunnels Vlissingse geeft cursus 'Omgaan met pesten' voor basisscholen. Voor de slechte wegen buiten de stad moet nog een oplossing komen. BOBBE DAMESMODE GIMBRÈRE DAMESMODE WDinsdag 9 juni 2009 21 Met gesprekken, spelletjes en oefeningen maakt Monique Jankowski kinderen in de basisschoolleeftijd weerbaarder. foto Ruben Oreel door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Ze pikt ze er zo uit, de pesters en de gepesten. Maar dat doet Monique Jankowski na tuurlijk niet als ze scholen bezoekt om trainingen in weerbaarheid te geven. De Vlissingse doet het an ders: ze pept 'slachtoffers' op in een cursus Omgaan met pesten. „Pesten gebeurt' vaak in het ge niep, als de leerkracht net weg is voor een kopietje of een kopje kof fie. En sommige leerkrachten den ken: ach, een beetje plagen kan geen kwaad, daar worden ze hard van. Maar als een kind zit te hui len, is het geen plagerijtje meer. Dan heb ik ook de moeders hui lend aan de telefoon." Monique Jankowski is docente en trainster in sociale weerbaarheid. Ze geeft ook lessen in zelfverdedi ging, onder meer aan de moeders 'Pesten gebeurt vaak in het geniep, als de leerkracht net weg is voor een kopietje' van de Vlissingse Ravenstein- school en geeft binnenkort een cursus Omgaan met pesten voor kinderen in de basisschoolleeftijd. Tien keer komen die samen in het dorpshuis van Nieuw- en Sint Joosland, om voortaan sterker op het schoolplein te staan. Het zijn gesprekken, spelletjes en oefeningen. „In het begin praten we over wie ze zijn, daarna leren ze wat een lichaamshouding over ze zegt en dan wat ze kunnen doen, als iemand iets naars tegen ze zegt. Moet je terug pesten, moet je je klein maken of moet je iets terug zeggen en dan weglo pen? Zo van: ik mag dan flaporen hebben, maar toevallig vind ik ze lange vorststraat - goes MIDDELBURG - Zeker negen straten in de Middelburgse wijken en dor pen zijn woensdag het exclusieve domein van spelende kinderen, want het is dan weer straatspeel dag. De deelnemende straten zijn on der meer de Van Cittersstraat (Sint Laurens), Willem Arondeus- straat (Klarenbeek), Bluesroute (Mortiere), Quarleshavenstraat (Nieuw- en Sint Joosland), school plein Het Getij (Stromenwijk), Kruitmolenlaan (Dauwendaele), Roozenburglaan (Dauwendaele), Grootmede (Dauwendaele) en het parkeerterrein bij winkelcentrum Dauwendaele. heel mooi! Daar laat ik kinderen achterkomen." De cursus begint vlak voor de zo mervakantie en gaat daarna weer verder. Zo kunnen de deelnemer- tjes gewoon lekker genieten van de zomer. Net als het gezin. Want, zegt Jankowski, iedereen heeft er thuis last van als één van hen wordt gepest. „Ik heb het meege maakt met mijn dochter, die toen in groep zes zat. Een half jaar lang was ze doelwit, die hele tijd is ze door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Het afvalproject van de gemeente Vlissingen op Am- bon gaat in elk geval nog een jaar door. Dat heeft wethouder Frans Prins ter plekke op het Indonesi sche eiland toegezegd. Prins was daar om te zien wat de stedenband teweegbrengt, en voor al om te kijken wat Vlissingen nog meer kan doen om Ambon scho ner te maken. „Wat ik zag, was dat de mensen steeds bewuster met hun afval omgaan. Het wordt niet meer zomaar in de achtertuin ge kieperd, om vervolgens in die prachtige baai te belanden. Het vuil wordt er opgehaald met vuil niswagens uit Vlissingen. Niet zo systematisch als hier, maar toch." Het enige waar de vuilnismannen nog tegenaan lopen, zijn de onher bergzame wegen in de bergen bui ten Ambon-Stad. Daar moet nog bezig geweest te overleven, 's Mor gens dacht ik: kon ik maar mee gaan. Het was wel mijn kind waar ze aan kwamen. Ik ben naar de leerkracht gegaan, maar die zei: ik doe wat ik kan. Ik heb de moeder van de pester gebeld, maar die zei: mijn zoon doet dat niet. Het was moeilijk, maar ik heb mijn doch ter naar een andere school gedaan. Daar werd ze heel warm verwel komd, waardoor ze nog ruim twee leuke schooljaren heeft gehad." iets op verzonnen worden, vindt Frans Prins. „Misschien dat ze het afval daar zelf ergens kunnen ver zamelen, of ze gebruiken kleinere wagens. Ik heb geadviseerd de af- valbelasting te verhogen, nu nog geen euro per jaar, en om te hand haven als mensen zich niet aan de regels houden. Nog niet iedereen beseft dat het zo niet langer kan." Op vier scholen - twee christelijke en twee islamitische - heeft Prins milieu-educatiecentrumpjes geo pend, die zijn opgericht met be hulp van het Micmec. Door Neder lands lesmateriaal dat is vertaald in het Maleis, leren kinderen hoe belangrijk het is om niet tussen het afval te leven en hoe ze van af val compost kunnen maken, en dus geld. Een handpopje in de vorm van een pier, Koko Cacing, leert hen dat spelenderwijs. PW Wethouder Frans Prins heeft tij- dens een bezoek aan Ambon toe gezegd dat het afvalproject door gaat. Micmec helpt met het ge ven van milieueducatie. Of er tegenwoordig meer wordt ge pest dan vroeger, durft Jankowski niet te zeggen. Wel merkt ze dat het er harder aan toe gaat. „Kinde ren zijn veel mondiger, vertonen vaker negatief gedrag. Het lijkt soms wel of normen en waarden vervagen. Als ik een school be zoek, zijn de gesprekken soms ver te zoeken. Kinderen zijn niet meer zo snel onder de indruk. Soms on dertekenen ze zelfs een pestproto- col, maar al snel vallen ze in het Het bezoek aan Ambon viel sa men met de viering van Pattimu- ra, de dag waarop de opstand van Pattimura tegen de Nederlandse bezetters in 1817 wordt herdacht op de berg Saparoea. En daar stond Prins, als witte wethouder tussen de traditioneel geklede Am bonezen met fakkels en zwaarden. „Heel bijzonder. Ik heb een inter view gegeven in een televisiestu dio en de volgende dag stond er een mooie kop in de krant." Bob Latuheru, die was meegegaan om te kijken hoe het staat met de staaroperaties, weet nog precies wat de Nederlandse vertaling was. 'Als ik in die tijd in Indonesië had ge leefd, had ik ook mijn wapens opge pakt'. Dat stond ér. „Die woorden werden erg op prijs gesteld." Met de staaroperaties gaat het ove rigens goed. „Binnenkort worden daar plastisch chirurgische schi- sis-operaties, aan hazenlippen, aan toegevoegd. Dankzij een gift van de Rotaryclub. De beroemde dok ter Vaandrager uit Vlissingen ver trekt binnenkort naar Ambon." oude patroon. Maar volgens mij moeten leerkrachten er ook meer aan doen. Want, echt, soms zijn dat de allergrootste pestkoppen. Mijn cursus helpt kinderen daar mee om te gaan en het werkt al tijd. Is het niet voor nu, dan is het wel voor later. Maar het mooiste is als ouders me na afloop bellen: ik heb eindelijk mijn kind terug." mjankowski@zeelandnet.nl of 0118-417790 wolstraat vlissingen lange delft middelburg MIDDELBURG - Rijkswaterstaat is ge start met de voorbereiding van de bouw van twee fietstunnels in de Prooyenseweg en de Golsteinweg in het buitengebied ten noorden van Middelburg. Ook de Van 't Hofweg, ten oosten van Sint Lau rens, krijgt een tunnel zodat ook daar fietsers en voetgangers straks onder de nieuwe N57 kunnen rij den en lopen. Om de aanleg van de tunnels zon der te veel hinder voor het verkeer mogelijk te maken, wordt een om- leidingsweg aangelegd. Dat bete kent niet dat de wegen niet af en toe afgesloten zullen worden voor het gemotoriseerde verkeer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 23