Jongere wacht te lang op zorg Hoe milieuvervuilend is hutspot? Luijendijk ziet af van wachtgeld Vakantiebaantje lijdt niet onder crisis Vandaag in Buitengebied: "Lekker onbezorgd buiten binnen zitten Olifantsgras prima vervanging van vlas 'Nederlandse zege in de Volvo Ocean Race is mogelijk' 27 Wachtlijsten voor jeugd met psychische problemen groeien. ALm pagina 3: commentaar Kijk eens, een zeldzame slangenster! en Word ook abonnee! PZC Buien 17° DINSDAG 9 juni 2009 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT -251e jaargang nr. 133 - los nummer 1,45, zaterdag €2,10 WALCHEREN DEN HAAG - Het aantal jongeren met psychische problemen dat wacht op behandeling is het afgelo pen jaar fors gestegen. Bijna 30.000 jongeren wachtten in 2008 gemiddeld vijf maanden op behan deling van een kinderpsycholoog of -psychiater. Dat is een groei van zeven procent ten opzichte van het jaar daarvoor. Dat blijkt uit vandaag gepubliceer de cijfers over wachttijden in de geestelijke gezondheidszorginstel lingen van koepelorganisatie GGZ Nederland. Jongeren in de jeugd-ggz hebben bijvoorbeeld ADHD, een autistische stoornis of zijn zwaar getraumatiseerd. Te lang wachten op hulp is volgens deskundigen ernstig omdat de klachten daardoor kunnen vererge ren, vooral als de omgeving er niet goed mee overweg kan. Behande lingen richten zich stgeds vaker ook op de familie van het kind. De maximaal aanvaardbare wacht tijd die zorgaanbieders en zorgver zekeraars hebben afgesproken, ligt op vijftien weken. Minister André Rouvoet (Jeugd en Gezin) kondigt deze week een onderzoek aan naar het ontstaan van de wachtlijs ten. Nu verwijst de huisarts de meeste kinderen met psychische problemen direct door naar de jeugd-ggz. Rouvoet vindt dat on nodig voor lichte gevallen. Die kunnen elders hulp vinden. Ook in Zeeland stijgen de wacht lijsten fors, zegt directeur Paul Cüsters van de afdeling kinder- en jeugdpsychiatrie van Emergis. „Wachttijden van twee tot vier maanden zijn heel gebruikelijk. Soms zijn ze zelfs langer. Vorig jaar zijn er 900 nieuwe kinderen bij gekomen. In totaal zijn er 1700 kinderen in behandeling. We heb ben te weinig middelen om de toe nemende vraag aan te kunnen. Ik ben blij dat Rouvoet een onder zoek instelt." pagina 4/5: één instelling met vijftien wachtlijsten KAMPERLAND - Wow! Zo'n bijzondere vangst heeft Theodoor op alle basisscholieren in de gemeente Noord-Beveland. Giste- Braaksma van Natuur Avontuur nog nooit gehad. Kijk eens, ren trok hij er met leerlingen van De Vliete in Wissenkerke bij Na) pagina 23: dwergpijlinktvis zie je zelden een zeldzame slangenster! Om nog maar te zwijgen over een De Banjaard op uit. Hun avontuurlijke tocht met een visnet Ie- N/ mini-pijlinktvis! De Middelburger hoopt de komende weken verde niet alleen natte broekspijpen op, maar ook bijzondere if^'k video op www.pzc.nl/bevelanden zijn enthousiasme over het leven onder water over te brengen vondsten. foto Ronald den Dekker SLUIS - Oud-wethouder Henk Luij endijk van Sluis ziet af van zijn recht op wachtgeld, om de armlas tige gemeente niet verder in de fi nanciële problemen te brengen. Luijendijk trad enkele maanden ge leden af, omdat hij vond dat de topambtenaren in Sluis na een re organisatie te veel bleven verdie nen. Een wethouder heeft vanaf de dag van zijn aftreden recht op een uitkering voor rekening van de gemeente; Luijendijk ziet daar dus van af De oud-wethouder heeft wel pensioenopbouw over de periode van zijn wethouder schap. Hij heeft al aangegeven dat hij de gemeentelijke laptop wil overnemen. AMSTERDAM - Hoeveel CO2 wordt er uitgestoten als iemand een pan met hutspot bereidt? Op de site van het Voedingscentrum is dat sinds gisteren precies te berekenen via de zogeheten klimaatweeg schaal. De digitale weegschaal is de inzet van de jongste campagne van het Centrum. Die moet men sen bewuster maken van de in vloed van eten op het klimaat. Een pan met hutspot scoort rela tief laag als het gaat om klimaat impact. Aardappelen zijn echte 'klimaat kanjers' zo blijkt uit de klimaat weegschaal. Een pieper kost wei nig energie in vergelijking met pas ta of rijst, vooral vanwege de ver bouwing en opslag. Het Voedingscentrum geeft ook milieuvriendelijke boodschappen- tips. Zo voorkomt het gebruik van een boodschappenlijstje en het vooraf berekenen van de juiste por ties het weggooien van eten. pagina 13: 'klimaatvriendelijk ko- s ken is echt kicken' Klimaatneutraal eten is gebakken lucht reageer op www.pzc.nl IHE32SS reacties: 215 Liever tweede divisie terug dan topklassen invoeren HBBMi 58% oneens 42% MIDDELBURG - De economische cri sis heeft nauwelijks invloed op de aanbod van het vakantiewerk in Zeeland. Uitzendbureaus en het ar beidsbureau UWV laten weten dat het aantal vacatures voor een tijdelijke betrekking niet merkbaar onder doet voor andere jaren. Met name in de horeca is de vraag naar vakantiewerkers onvermin derd groot. Ook schoonmakers in de toeristische sector zijn veelge vraagd. Jongeren worden evenwel steeds kieskeuriger, signaleren de uitzendbureaus. 2/3: Scholier kan eisen stellen Zeeland: 2, 3, 17 t/m 25; Binnen land: 4, 5; Buitenland: 6, 7; Beurs: 10; Economie: 11; Meningen: 12; Achtergrond: 13; Weer: 14; Strips: 15; Cultuur: 26; Sport: 27 t/m 29; Televisie: 30, 31. Bijlage: Buitenge bied. Zie bon op pagina 2 of bel 088- 013 99 10

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 1