land berco In de straten klonk muziek Middelburg 1940 ROC'ers helpen in gemeente Borsele veel voordeel Historisch museum heeft extra geld nodig Op 17 mei 1940 werd een groot deel van Middelburg door oorlogsgeweld verwoest. Via de website www.pzc.nl/ middelburgi940 wil de PZC in samenwerking met het Zeeuws Archief de vooroorlogse stad laten herleven. Nieuwe foto's Redders varen uit voor jacht in nood 1400,-WAARD! w Zaterdag 6 juni 2009 29 lange vorststraat - goes GOES - Wil het Historisch Mu seum De Bevelanden in Goes meer kwaliteit bieden, dan moet er per jaar 80.000 euro extra bij om de openingstijden te verrui men. Dat blijkt uit een plan het fi nancieel noodlijdende museum op te krikken. Het museum kamp te de laatste jaren met tekorten. Ge meenten op de Bevelanden moes ten steeds gaten dichten. door Theo Giele Kijk hem staan bij het mach tige draaiorgel. Pet op zijn hoofd, forse snor onder zijn neus en zonder twijfel een paar stevige bovenarmen. Or geldraaier Kees Diercx poseert met een grote groep kinderen en een groepje mannen naast het Vermeu- lenorgel op het Vlissings bolwerk. Zijn baas, Hein van de Putte, is er ook bij. Het is de winter van 1940 HEINKENSZAND - Studenten van het ROC Zeeland gaan in Borselse dorpen helpen met allerlei activi teiten. Gedacht wordt onder meer aan een boodschappendienst voor mensen die zelf niet meer naar de winkel kunnen, en aan het onder steunen van verenigingen bij de administratie. Borsele is door het ROC benaderd. Wethouder Marga Vermue (CDA, welzijn) is enthousiast over het ini tiatief Het mes snijdt volgens haar aan twee kanten. „ROC-studenten kunnen werkervaring opdoen en hun activiteiten kunnen een bij drage leveren aan de leefbaarheid in onze dorpen." Het project begint 1 januari 2010. ff i en het orgel speelt ter verhoging van de ijspret. Diercx is het jaar daarvoor teruggekeerd bij zijn baas nadat hij een tijdje voor een ande re orgelbaas had gedraaid. Het zou niet lang duren. Hein van de Putte werd in 1941 door de Duitsers naar Berlijn weggevoerd, waar hij een jaar later omkwam bij een bombar dement. Het Vermeulenorgel ver dween vermoedelijk naar Rotter dam. Er is nooit meer iets van ver nomen, misschien is het in de hon gerwinter als brandhout in een ka chel verdwenen. Middelburger Willem Wille- boordse, hij is van 1927, is zijn le ven lang geboeid geweest door de straatmuzikanten. Voor de oorlog woonde hij aan het Vlissings Wa genplein. Nota bene naast de ande re orgelbaas: Jan Pluijmers met het befaamde draaiorgel De Rupel. Zijn vrouw Mientje(van-het-orgel) was een bekende verschijning in de stad. „Als het orgel bij Pluij mers thuis stond, wilde een buur jongen wel eens een draai aan het wiel geven. Jan Pluijmers kwam dan woest naar buiten." Willeboordse herinnert zich nog als de dag van gisteren hoeveel in druk de draaiorgels op hem maak ten als jongen. Hij ziet zichzelf nog staan als zevenjarige voor het grote orgel van Hein van de Putte: „Kees Diercx draaide het 'boek' en Van de Putte ging met het mans bakje rond." Dat mansbakje of cen tenbakje staat nu bij Willem Wille boordse thuis, net als de foto van de ijspret, gekregen van de schoon dochter van Hein van de Putte. Middelburg kende in de jaren der tig veel straatmuzikanten. „Er wa ren de twee grote draaiorgels. Dan was er Piet de Waard, die een klein orgel van Pluijmers had over genomen. Een andere man trok met een klein, maar fijn orgeltje door de stad. Vaak speelde dat de bekende wals Decibel." Maar in de straten en op de plei nen was meer te horen dan orgel klanken, vertelt Willeboordse. „Je had koperen Ko met zijn accor- deon en slagwerk en Jaap Griep met zijn mechanische pianola. Va der Geldof en zijn zonen speelden trompet, klarinet en saxofoon; de gebroeders De Rijke maakten mu ziek met twee trompetten en een sousafoon. Er was veel te genieten in mijn jeugdjaren." Middelburgers hielden van de mu ziek op straat. De muzikanten ram melden zelden vergeefs met het mansbakje, waar de voorbijgan gers centen in konden doen. „Er werd gul gegeven", herinnert Wil leboordse zich. Op de kaart op www.pzc. nl/mid- delburgi940 staan foto's van het vooroorlogse Middelburg. Regel matig worden er nieuwe foto's toe gevoegd, zowel foto's uit de Zeeuwse archieven als van lezers. I e-mail: middelburg1940@ pzc.nl Tijdens de open huis route van Zaterdag 13 juni zijn ruim 40 woningen vrijblijvend te bezich tigen tussen 11.00 en 15.00 uur. Kijk voor de deelnemende panden op M2Makelaars,nl OUDDORP - De redders van de KNRM-posten Ouddorp en Stel lendam moesten er in de nacht van donderdag op vrijdag uit voor een jacht in problemen op de Noordzee, ten noorden van Schou wen. De Avalon, met twee men sen aan boord, bleek aan de grond gelopen. De boot was niet ernstig beschadigd en kon onder begelei ding naar Stellendam varen. De komende maanden worden ge bruikt om alles goed voor te berei den. Zo moet nog worden bepaald in welke dorpen de studenten ac tief worden. De keuze zal worden gemaakt in samenspraak met on der meer de dorpsraden, aldus Ver mue. Ook staat nog niet vast wat de eerste-, tweede- en derdejaars van het ROC Zeeland precies gaan doen. Veel zal afhangen van hun mogelijkheden en van wensen die in de dorpen leven. De studenten komen niet zomaar even langs in Borsele. Het werker varingsproject krijgt een looptijd van zeker 2,5 jaar. Vermue: „Zoiets moet groeien en daarom moet je het meerdere jaren doen." IJspret op het Vlissings bolwerk in 1940. In het groepje mannen rechts naast het orgel staan orgeldraaier Kees Diercx (derde van rechts) en orgelbaas Hein van de Putte (uiterst rechts in het groepje naast het jongetje). foto met dank aan Willem Willeboordse Weet u iemand 'e z'n huis gaat verkopen? GOUDEN TIP IS www.tamakelaardij.nl of bel 0113-370036

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 31