=1 Peijs zit niet te wachten op PW VERKIEZINGEN Mobiele beller betaalt te veel voor gesprekken 6 Vandaag in de autobijlage: Mercedes E is geweldige rijmachine Renault kort Kangoo in tot hippe Be Bop De melodieuze schoonheid van Maserati GT S Ook D66 doet goede zaken, PvdA grote verliezer. BE32E2I3I reacties: 402 Word ook abonnee! Tunesie - Sousse De verkiezingsuitslag per Zeeuwse gemeente: www.pzc.nl VRIJDAG 5 juni 2009 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT -251e jaargang nr. 130 - los nummer 1,45, zaterdag 2,10 WALCHEREN Wilders boekt grootste winst Prognose Europese verkiezingen Alle uitslagen van de Zeeuwse gemeenten op: www.pzc.nl DEN HAAG - De PW heeft de groot ste zetelwinst geboekt bij de verkie zingen voor het Europees Parle ment (EP). De partij van Geert Wilders sleept als Europees debu tant volgens de prognoses vier ze tels binnen. TegenpooL D66 groeit van één naar drie zetels. De PvdA is de grootste verliezer. Het CDA verliest er twee, maar blijft volgens de exit-poll met vijf zetels de groot ste Nederlandse partij in het EP. De PW voerde een stevige anti- Europese campagne. Met succes; in Rotterdam werd de PW zelfs de grootste partij. De PvdA is in die gemeente gehalveerd. In het Europees Parlement duikelt de PvdA wellicht van zeven naar vier zetels. Volgens voorzitter Lilianne Ploumen slaagde haar partij er niet in de 'nuance over Europa' over te brengen. „We hadden het wel een beetje verwacht." De WD lijkt van vier naar drie ze tels te gaan. Vooraf zag het ernaar uit dat de Jiberalen onder druk van de PW meer zouden verlie zen. Lijsttrekker Hans van Baaien legde het verlies daarom uit als overwinning. „De WD is terug!" GroenLinks, pro-Europa, blijft vol gens de prognose stabiel op twee zetels. De SP, juist sceptisch over Europa, blijft ook staan op twee ze tels. Fractievoorzitter in de Twee de Kamer, Agnes Kant had meer verwacht. „Maar mensen zijn erg cynisch over Europa, we hebben last van die lage opkomst." De Par Stempercentages Nederlands deel Europees Parlement tij voor de Dieren groeide, maar niet genoeg om een zetel te be machtigen. Nederland heeft met 25 zetels twee zetels minder te verdelen dan in 2004. Hierdoor is de vóorlo- pige uitslag niet helemaal te verge lijken met de resultaten in 2004. Het EP telt in totaal 736 zetels. De geschatte opkomst is met 40 procent vergelijkbaar met vijf jaar geleden. Toen ging 39,3 procent Nederlanders naar de stembus. De verkiezingen worden niet in alle 27 lidstaten van de EU op dezelfde dag gehouden. Tot en met zondag wordt nog gestemd. De Kiesraad maakt de officiële uit slag op 11 juni bekend. ALA pagina 2/3: commentaar drie stemmers is procent erbij pagina 4/5:analyse verkiezingen sfeerreportage PW ZETELS CDA A P^A GROEN LINKS Christenunie 2009 (definitieve prognose 21.15 uur) 2004 NB: aantal zetels 2009 weergegeven, geen vergelijking met 2004 i.v.m. uitbreiding EU MIDDELBURG - Commissaris van de koningin Karla Peijs is geschrokken van de winst van de PW. Wanneer deze lijn zich doorzet, is het niet uitgesloten dat de partij van Geert Wilders bij de Provinciale Statenver kiezingen in 2011 ook doordringt tot het Zeeuwse bestuur. „Ik hoop eer lijk gezegd dat dat niet gebeurt", aldus Peijs gisteravond in een eerste reactie. „Daar zit ik niet echt op te wachten." Blijer wordt de commissa- /an de landelijke opkomst. „Veertig procent, dat is beslist niet slecht." pagina 4: 'Vier stemmen PW vallen in Brussel stil' Verkiezingen: 2 t/m 5; Binnenland: 6, 7; Buitenland: 8, 9; Achtergrond: 13; Beurs: 14; Economie: 15; Me ningen: 16; Weer: 18; Strips: 19; Zeeland: 21 t/m 29; Cultuur: 32; Sport; 33 t/m 37; Televisie: 38, 39. Bijlage: Auto. Uitslag Europese verkiezing zegt niets over kabinetsbeleid reageer op www.pzc.nl Europa heeft de toekomst 53% lineal Zie bon op pagina 2 of bel 088 - 013 99 10 711688 555530» PvdA-leider Bos verbijt zijn teleurstelling. Op weg naar de overwinning. foto's Ed Oudenaarden/ANP Prijzen gebaseerd op 2-4 pers. bezetting. Excl. reserveringskosten. Drukfouten voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 1