Zeeland O stilte Blokken voorbij Examen Frans was best gemakkelijk Studieschema werkte niet altijd 't Wordt geen negen, wel een voldoende Man langer vast voor bommelding Bekijk ook de speciale examenpagina op de PZC-site, met onder meer: www.hz.nl De HZ brengt je vérder! Zeelandbrug moet een nachtje extra dicht Scootmobielers willen eigen plek in verkeer Donderdag 4 juni 2009 31 Blokken, buikpijn, slapeloze nach ten, schrijven, kiezen, zweten, ploeteren, puffen, steunen en mis schien zelfs spieken. Dat was het de afgelopen weken voor ruim 204.000 leerlingen in het voortge zet onderwijs. Gisteren was de laatste dag van het centraal examen. Wat rest is wachten op het oordeel van de cor rectoren. Half juni weten 110.000 vmbo'ers, ruim 53.000 havisten en zo'n 41.000 vwo'ers of ze het heb ben gehaald. Het Landelijk Aktie Komitee Scho lieren (Laks) noteerde dit jaar in totaal ruim 87.500 klachten. Vol gens coördinator Mara Soekarjo is het lastig om dit keer een algeme ne tendens aan te wijzen. Over be paalde vakken werd meer geklaagd dan vorig jaar, over andere vakken juist minder. Soekarjo noemt het verschil in be handeling van 'fouten' tijdens de examens oneerlijk. „Dit jaar zijn veel leerlingen door hun docenten niet goed voorbereid op het exa men. Er is namelijk herhaaldelijk verkeerde of onvolledige leerstof opgegeven." Het Laks kreeg ruim 1600 klachten binnen over foutie ve voorbereiding op het examen. Hierdoor kwamen leerlingen, bij het zien van hun examen, voor een onaangename verrassing te staan die niet meer te herstellen was. „In tegenstelling tot dingen die mis gaan bij het examen, kun nen voor fouten voorafgaand aan het examen namelijk geen extra herkansingen toegekend worden." Ludieke, bizarre en onwaarschijn lijke klachten waren er ook dit jaar. Een leerlinge uit Nijmegen belde met de klacht dat haar sur veillant zo knap was dat ze steeds werd afgeleid. Een jongen uit Bilt- hoven kon vragen bij een tekst over homoseksualiteit uit zijn exa men Engels niet beantwoorden, omdat hij streng christelijk is en de tekst afstotelijk vond. Charlotte Rijkse Naam: Charlotte Rijkse (18) Woonplaats: Clinge School: Reynaertcollege Opleiding: VWO Examenvak: Frans Vervolgopleiding: Roosevelt Academy Charlotte Rijkse stapt als tweede kandidaat op geruimd het examenlokaal op het Reynaertcol lege in Hulst uit. „Dit examen was goed te doen. Best gemakkelijk eigenlijk", zegt ze. „De moeilijkste tekst ging over Canadese immigran ten. Daar zaten wat lastige woorden in." Charlotte ging het laatste examen van het cen- centraal schriftelijk eindexamen in met een ge middelde van 9,4 voor Frans. „Talen zijn mijn beste vakken. Ik sta alleen voor economie een 5,5. Voor wiskunde 1 sta ik een zes. Daarom ben ik niet bang dat ik niet zal slagen", aldus de achttienjarige inwoonster van Clinge. Toch houdt ze nog wel in het achterhoofd om wiskunde te herkansen, ook al is dat niet direct nodig om haar diploma in ontvangst te kun nen nemen. Magomed Lianov Naam: Magomed Lianov (18) Woonplaats: Middelburg School: Scheldemond College, Vlissingen Opleiding: Havo Examenvak: Engels Vervolgopleiding: Civiele techniek aan de HZ „Het is goed gegaan. Ik heb net op internet ge keken en heb 30 van de 49 punten gehaald", zegt Magomed opgelucht na afloop van zijn examen Engels. Toch zaten er wat lastige vra gen bij. Van die vragen dat je kunt kiezen uit vier antwoorden en dan blijft twijfelen over de laatste twee mogelijkheden. Engels was het laat ste examen van Magomed. Op 18 juni hoort hij of hij geslaagd is. „Ik denk het wel. Misschien heb ik één herkansing. Wiskunde en Duits heb ik slecht gemaakt." Het studeerschema dat hij voor de examentijd samen met zijn moeder had gemaakt, werkte niet altijd. „Ik heb wel ge probeerd het te volgen, maar er is niet veel van terecht gekomen. Het werkt toch het beste als ik zelf vind dat ik iets moet doen: dan doe ik het ook. En niet als mijn moeder het zegt." En nu eerst: vakantie! Naam: Anne-Wil Timmerman (19) Woonplaats: Zierikzee School: Pontes Zierikzee Opleiding: VWO Examenvak: Frans Vervolgopleiding: Roosevelt Academy Ze denkt wel dat ze geslaagd is. „Hoewel veel zesenhalfjes bij mij geen zevens maar zessen zijn geworden." Het examen Frans van gisteren vond ze „niet moeilijk, niet makkelijk." An- ne-Wil: Dit wordt geen negen, maar zeker wel een voldoende." De Zierikzeese gaat 'science' studeren aan de Roosevelt Academy. „Ik heb natuur- en gezondheidskunde in mijn profiel. Frans past daar niet bij, maar het leek me wel leuk als keuzevak. Het is wat anders en het is zonder sommetjes. Voor de rest heb ik alle maal bèta-vakken. In de les heb ik wel aan Frans gewerkt, thuis niet zo. Het was mooi weer en ik had niet de indruk dat er nog veel aan moest doen." De studierichting science geeft Timmerman nog mogelijkheden. „Daar binnen kan ik nog wat switchten. Ik weet na melijk nog niet wat ik ga worden." 'Nou dat ging goed, ik had alleen veel te weinig tijd, dus de laatste 6 vragen heb ik niet.' De examentweets van havist Luc Adriaanse uit Middelburg. Mirthe van Popering en Whitley Warenaar van het Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee vertellen over het examen Frans (zie foto). Het videodagboek van Daniëlle de Reiger uit Kwadendamme over de vmbo-examens op het Ostrea Lyceum. Nuttige links naar andere websites (over slagen, zakken, vakantiewerk, studeren etc.) Examenjournaal www.pzc.nl/eindexamen MIDDELBURG - De 55-jarige man uit Terneuzen die wordt verdacht van de bommelding bij energiebedrijf Delta, vorige week vrijdag, blijft nog zeker twee weken vastzitten. Dat heeft de rechter-commissaris bepaald. De man belde vrijdag om tien uur 's ochtends de politie met de me dedeling dat hij een bom wilde plaatsen bij het kantoor van Delta aan de Poelendaelesingel in Mid delburg. De melding werd serieus geno men en de politie stelde onmiddel lijk een onderzoek in. Naar aanlei ding daarvan kon de Terneuzenaar nog dezelfde dag worden aange houden in zijn woning. Tijdens het verhoor heeft hij aangegeven dat een financieel geschil aanlei ding was voor zijn daad. ZIERIKZEE - Het wegdek van de Zeelandbrug moet worden gerepa reerd. Daarom is de brug in de nacht van maandag op dinsdag ge sloten. Het verkeer wordt omge leid via de pijlerdam. Alleen de am bulance kan in geval van nood de brug passeren. De afsluiting duurt van middernacht tot 5 uur in de ochtend. Voor regulier onderhoud gaat de brug elke eerste maan dagnacht van de maand dicht. MIDDELBURG - Zeeuwse scootmo- bielgebruikers willen helderheid over hun plaats op rijweg, stoep en fietspad. De regionale werkgroe pen gehandicaptenbeleid vragen de gemeenten om betere verkeer- sinstructie en heldere regels voor scootmobielen in het verkeer. Dat doen ze vandaag met een conferen tie in Middelburg en het uitdelen van petities op de stadskantoren in Middelburg, Hulst en Zierikzee. a-avond Je bent van harte welkom op de HZ info-avond. HZ-studenten en docenten beantwoorden al jouw vragen en informeren je graag over alle opleidingen, de school én over alle internationale studie stage mogelijkheden. Programma Edisonweg 4, Vlissingen Infomarkt 18.00 21.00 uur, info over opleidingen (ook over 'Vitaliteitsmanagement en Toerisme') Voorlichtingsrondes opleidingen 19.15 uur Rondleidingen 18.30, 19.15 en 20.00 uur Spreekuur decaan doorlopend van 18.00 21.00 uur Voorlichting speciaal voor ouders 'studeren aan het HBO' Anne-Wil Timmerman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 93