Zeeland Bestuur Goes Promotie dreigt met aftocht berco veel voordeel Container voor kunststof in alle Borselse dorpen Processie op herhaling in Kwadendamme Gedoe over toekomst speelzaal roept onlustgevoelens op. Wethouder geeft stichting voorlopig geen garantie op extra geld. www.zwartepoorte.nl B Donderdag 4 juni 2009 1 25 Stilte voorbij in Driewegen Leerlingen van de bovenbouw van openbare basisschool 't Opstapje in Driewegen gymmen in het dorpshuis dat volgens bewoners dringend aan renovatie toe is. foto Willem Mieras door Harmen van der Werf DRIEWEGEN - De stilte is doorbro ken in Driewegen. Betrokken be woners - en dat zijn er heel wat - trekken bij de gemeente Borsele aan de bel. De peuterspeelzaal moet blijven, is één van hun eisen, en het dorpshuis moet snel een op knapbeurt krijgen. „Verdwijnt de peuterspeelzaal", stelt dorpsraads lid Adrie van Beek, „dan is dat het begin van het einde." Of het echt zo zal gaan, doet er weinig toe. In het dorp (567 inwo ners) leven gevoelens van ongenoe gen. Wat deze week bleek in de Borselse gemeenteraad. De raads zaal zat vol met verontruste bewo ners van Driewegen. CDA-raadslid Marga van de Plasse was blij ver rast. „Zo vaak zien we hier geen mensen uit Driewegen." Het is veelzeggend over de stemming in één van de kleinere dorpskernen van Borsele. Dé aanleiding is een donkere wolk die boven de peuterspeelzaal is ver schenen. Stichting Peuterspeelza len Borsele gaat 1 september op in Stichting Kinderopvang De Beve- landen. De meeste Borselse peuter speelzalen worden dan peutergroe- pen, behalve die in Nisse en Drie wegen. De huisvesting van deze speelzalen voldoet niet aan de ei sen van de Wet op de Kinderop vang. Ouders die hun kind naar een peutergroep brengen, kunnen een bijdrage krijgen van de belas tingdienst. Voor peuterspeelzalen gaat dit niet op. En daarom vrezen bewoners van Driewegen dat ou ders hun kinderen naar andere dorpen - bijvoorbeeld Ovezande - zullen gaan brengen. Wethouder Jan Zandee (SGP/CU) heeft inmiddels toegezegd het fis cale nadeel te compenseren en er loopt een subsidieaanvraag bij de rijksoverheid voor betere huisves ting, maar dat heeft de onrust in Driewegen helemaal niet weg kun nen nemen. Het gedoe rond de peuterspeelzaal heeft iets blootgelegd in Driewe gen, wat tot voor kort onder de op pervlakte bleef „JarenlaiTg is er in Driewegen niet geïnvesteerd", zegt dorpsraadslid Van ,Beek. Voorzit ter Eric Schneider van de tweehon derd leden tellende Sportvereni ging Driewegen (SVD) valt hem bij. „Wij maken, zoals ook de peu terspeelzaal, gebruik van het dorps huis. Dat gebouw is compleet ver ouderd. Daar moet heel dringend iets aan gebeuren." Liesbeth van Waas, directeur van basisschool 't Opstapje (vijftig leer lingen), steunt de actie, ,,'t Opstap je was een zwakke school. In een paar jaar tijd zijn we erin geslaagd dat om te buigen, met grote inzet van gemotiveerd personeel. We moeten dat vast zien te houden. Dat kan door - met of zonder sub sidie - bij de school een ruimte te maken voor peuters en buiten schoolse opvang." Schneider wijst op de grote inves teringen in Ovezande, vlakbij Drie wegen. „We worden een satelliet dorp van Ovezande, als we niet op passen." Wethouder Zandee vindt dat te ver gaan. „We kunnen niet alles tegelijkertijd doen. We heb ben de school geholpen en steken onze nek uit voor de speelzaal." Bezwerend: „We vergeten Driewe gen absoluut niet." door Frank Balkenende GOES - Het bestuur van de Stich ting Goes Promotie dreigt op te stappen als de gemeente niet voor de herfst het budget verhoogt. Wethouder Sophie van 't Westein de jWD, financiën) kan nu nog geen enkele garantie geven. „We willen het verzoek van Goes Pro motie meenemen in de begroting 2010, die we begin juli behande len. Het punt is dat ik nog niet pre cies kan overzien hoeveel geld we van het Rijk krijgen. We hebben nog niet alle gevolgen van de mei circulaire in beeld. Bovendien zijn er nog meer wensen waarvoor nu geen geld is weggezet. Er loopt bij voorbeeld een onderzoek naar pro fessionalisering van Historisch Mu seum De Bevelanden en zo zijn er nog meer wensen, terwijl we tege lijkertijd aan het bezuinigen zijn." Goes Promotie, de motor achter een aantal evenementen in de bin nenstad, is al jaren in de slag met de gemeente over geld. De subsidie is mettertijd wel ver hoogd naar 50.000 euro per jaar. Daar kan de stichting krap drie evenementen van bekostigen; de intocht van Sinterklaas, Goes Kin- derstad en Nostalgische Dag. Weliswaar heeft de stichting dit jaar in het kader van het Afrika- jaar eenmalig 100.000 euro gekre gen. Daarvan is de helft besteed aan Goes in Concert. Jaarlijks is er echter onvoldoende geld in kas om de binnenstad regelmatig te la ten bruisen. Eind vorig jaar drong de stichting er dan ook bij de ge meente op aan het budget voor goed flink te verhogen naar twee tot drie ton. Bijvoorbeeld door een deel van de opbrengsten uit de on- roerendezaakbelasting of de toeris tenbelasting te benutten voor een stukje stadspromotie. Vermaire: „Tijdens dat overleg eind 2008 waren alle betrokkenen het erover eens dat je met 50.000 De Stichting Goes Promotie wil voor de herfst zekerheid over extra budget, maar wethouder Van 't Westeinde kan nog niks ga randeren. euro geen bruisend evenementen- beleid kan voeren. Ook werd er kend dat we het draagvlak voor het promotiebeleid moeten vergro ten, want iedereen vond dat er in de binnenstad leuke activiteiten moeten zijn. Formeel hebben we sindsdien weinig meer gehoord." Daarom schreef het stichtingsbe stuur onlangs een brandbrief aan college van B 8c W en gemeente raad. „We moeten nog antwoord krij gen. Bestuursleden raken het ge talm zo langzamerhand wel beu. Ik voorspel dat ze afhaken als er niet snel een besluit over ons ver zoek valt", zegt Vermaire, die een beetje 'jaloers' is op Middelburg dat het druk bezochte Tros Mu ziekfeest wist binnen te halen. HEINKENSZAND - In elke dorpskern van Borsele komt dit jaar een con tainer voor de gescheiden inzame ling van kunststof De gemeente Borsele bestelt in to taal zeventien van zulke contai ners. Borsele telt vijftien dorpen. De kleine kernen moeten het met één bak doen. Heinkenszand en 's-Gravenpolder krijgen er twee. Met de aanschaf van de containers is een investering gemoeid van 133.000 euro. Het gescheiden inzamelen van kunststofafval is landelijk ver plicht gesteld. Gemeenten moeten de inzameling voor 1 januari 2010 geregeld hebben. 20% bijtelling BMW 116i en 118i KWADENDAMME - Door de straten van Kwadendamme trekt zondag middag 14 juni weer een Sacra mentsprocessie. Vorig jaar vond er, voor het eerst in vijftig jaar, een processie plaats. Dat was zo'n suc ces dat de Bonifaciusparochie in Kwadendamme het opnieuw aan durft. De processie begint om 14.00 uur met een eucharistieviering in de Bonifaciuskerk. De optocht start om 15.00 uur. Praktisch heel Kwa dendamme wordt aangedaan. Na afloop is het vanaf 16.00 uur Lof in de kerk, waarna de fotoexpositie Van tupmusse naar sluier wordt geo pend. Zo'n veertig inwoners van Kwadendamme werden van 1900 tot 1950 priester of non. Zij zijn voor vertrek gefotografeerd in ge wone kleding en later in habijt. De foto's zijn op de tentoonstelling te zien. Als extraatje wordt nog het nieuwe Bonifacius Abdijbier van brouwerij De Peelander in Kam perland gepresenteerd. Het etiket vermeldt toepasselijk: Een klooster regel van Bonifacie, Een glasie na de Grade. lange vorststraat - goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 69