Sport Slecht jaar of niet: Van der Vaart geniet Na minder jaar bij Real spreekt aanvaller niet van verkeerde keuze. Cubaanse schakers meiden zich af De Ceulaer schiet RKC naar eredivisie voor Hogeschool Zeeland toernooi Organisatie hoopt snel vervangers te kunnen presenteren. De Graafschap degradeert, Roda JC handhaaft zich wel. Donderdag 4 juni 2009 35 door Theo Brinkman NOORDWIJK - Het slechte jaar met Real Madrid is hem niet aan te zien. Rafael van der Vaart zit er monter bij in Noordwijk, pleister plaats van Oranje. „Het moet alle maal niet groter worden gemaakt dan het is. Ik raak de weg niet kwijt, hoor, als ik niet in de basis sta." Waar aartsrivaal Barcelona dit jaar alle prijzen pakte, stond Real Ma drid met lege handen. Geen lands titel, geen beker, geen Champions League. En voor Van der Vaart kwam daar dan nog bij dat hij de laatste maanden bar weinig speel de. De trainerswissel - Bernd Schuster werd in december ontsla gen en opgevolgd door Juande Ra mos - pakte slecht uit voor de 26-jarige Heemskerker. Ramos zag in hem geen basisspeler. Maar een slecht jaar of niet: Van der Vaart geniet. „Voetbal is altijd leuk, ook als het slecht gaat." Natuurlijk zijn er mindere perio des, dat wel. Bij Real is hij niet meer de speler om wie het draait, wat bij HSV en Ajax wel zo was. Een basisplaats is bij de Spaanse topclub geen zekerheid. „Ook na een goede wedstrijd was ik de vol- 'Pas aan het einde van een carrière wordt bepaald of je echt goed was of niet' gende keer niet zeker van een ba sisplaats. Dat is dan vervelend." Echt moeilijk heeft hij het er niet mee gehad, zegt hij. Zijn laatste tijd bij Ajax, toen hij op zeker mo ment werd uitgefloten in Neder land, was moeilijker. „Toen was het nieuw voor me. Ik was ge wend dat iedereen van me hield en opeens werd dat anders. Dan valt het koud op je dak. Nu weet ik hoe ik daarmee om moet gaan. Dat is me dit jaar wel van pas geko men, ja." Een jaar geleden maakte Van der Vaart de stap van HSV naar Real Madrid. Een droom kwam uit en de start was al even mooi. Hij scoorde bij zijn debuut en maakte in september drie goals in de com petitiewedstrijd tegen Sporting Gijon. Na twee, drie maanden ging het minder. „Toch is het niet zo'n heel slecht jaar geweest als het lijkt. Ik heb mijn wedstrijden gespeeld, vijf goals gemaakt, vijf as sists. En bij Oranje twee goals, drie assists. Alleen heb ik te wei nig wedstrijden achter elkaar ge speeld. Dat is gewoon jammer. Maar ja, een slecht jaar kan ertus sen zitten." „Uiteindelijk wordt pas aan het einde van een carrière bepaald of je echt goed was of niet. Wat heb je gewonnen, hoeveel doelpunten heb je gemaakt, ben je belangrijk geweest voor alle clubs waar je hebt gespeeld: daar kijk je dan naar. Het is te vroeg om bij mij die balans op te maken. Op dit mo ment ben ik nog niet van wereld klasse. Ik moet het nog laten zien bij een échte topclub, zoals Real Madrid." Pas de laatste weken, toen Real al kansloos voor de titel was, speelde hij bij zijn club weer meer. Of dat helpt, is de vraag. Real heeft net 'weer een nieuwe voorzitter en er worden alweer grote aankopen be loofd. Bovendien willen de fans na zo'n mager jaar weer nieuwe grote namen zien. Bij een club als Real Madrid is het in zo'n periode wel licht handig om in 'het goede kamp' te zitten. „Dat kan mis schien zo zijn, maar daar houd ik me niet mee bezig. Ik ben 26, ik doe gewoon mijn ding. Als je dat nodig zou hebben, als je moet na denken met welke spelers je het best bevriend kunt zijn, word je volgens mij alleen maar ongeluk kig. Als blijkt dat ik het daardoor niet red bij Real? Dan is dat maar zo." Vooralsnog wil Van der Vaart dan ook gewoon in Madrid blijven. „Je kunt wel naar .een andere club gaan, maar je hebt nergens de ga rantie dat je speelt. En ik ga niet la ger voetballen omdat ik dan altijd kan spelen. Als Kaka komt, wordt voor mij de kans op speeltijd niet groter, nee. Maar ook Kaka moet presteren." En als succes ook vol gend seizoen uitblijft, dan nog wil Van der Vaart niet spreken van een verkeerde keuze. „Nee, want dit moet je een keer meemaken, een keer ondervinden. Je zou niet goed bij je hoofd zijn als je dat niet zou doen. Zo simpel is het. Als je Real Madrid achter je naam hebt staan, mag je daar trots op zijn. Het gevoel dat je bij de groot ste club van de wereld speelt, heb je hier iedere dag." Of Barcelona nog in te halen is? „Natuurlijk. Momenteel lijkt dat onmogelijk, want ze zijn de beste, dat is simpel. Alles klopt bij ze. Maar vorig seizoen niet, hoor. Toen wonnen ze niks. Dus in een jaar kan veel veranderen." Oranje stabieler geworden Bondscoach Bert van Marwijk liep gisteren niet de polonaise toen hij hoorde dat het Neder lands elftal naar de tweede plaats van de wereldranglijst was geklommen. „Ik weet niet precies hoe die ranking tot stand komt", bekende hij. „Maar het zegt wel iets. Ik vind namelijk dat we de laatste tijd beter zijn geworden. Dat zie je terug in de resultaten." Het Nederlands elftal heeft on der Van Marwijk allevijf de WK-kwalificatiewedstrijden gewonnen. De ploeg is zaterdagavond zeker van deel name aan het WK in Zuid-Afri- ka als IJsland wordt verslagen. „We zijn stabieler geworden", zei Van Marwijk. „Dat maakt ons beter. We verdedigen steeds vaker als elftal. Barcelo na is op dit moment de beste ploeg van de wereld en daar verdedigen de aanvallers ook mee. Dat maakt een ploeg min der kwetsbaar." Van Marwijk repte als vanouds niet over de samenstelling van zijn basisploeg voor het uitduel met IJsland. „Maar ook nu hoeft niemand rekening te hou den met grote veranderingen." Rafael van der Vaart maakte deze week een goede indruk. „Hij is fit, gretig en weer in vorm", zei de bondscoach. VLISSINCEN - De Cubaanse groot meesters Lazaro Bruzon en Yunies- ky Quezada hebben zich afgemeld voor de dertiende uitgave van het Hogeschool Zeeland schaaktoer nooi. Beide spelers moeten uitkomen in het kampioenschap van Noord-, Midden- en Zuid-Amerika. Die ti telstrijd wordt rond dezelfde tijd in het Braziliaanse Sao Paulo ge houden. Het HZ-toernooi wordt van 1 tot en met 8 augustus in Vlissingen ge organiseerd. De afzeggingen betekenen een flin ke tegenvaller voor de organisato ren van het Hogeschool Zeeland toernooi. Ze zien daarmee de titel verdediger van 2008, Lazaro Bru zon, van de deelnemerslijst ver dwijnen. Toernooidirecteur Hans Groffen verwacht binnen enkele dagen vervangers te kunnen pre senteren. Op dit moment staan er vier groot meesters op de deelnemerslijst: de winnaar van 2006, Michal Krasen- kow uit Polen, de Nederlanders Sipke Ernst en Friso Nijboer en de Rus Vyacheslav Ikonnikov. door Thijs Smeenk WAALWIJK - RKC Waalwijk keert na twee seizoenen afwezigheid te rug in de eredivisie. De Brabantse voetbalclub verzekerde zich van een plaats in de hoogste voetbalaf deling door De Graafschap in de beslissende wedstrijd van de play-offs met 1-0 Te verslaan. Benja min de Ceulaer had met het win nende doelpunt een groot aandeel in de promotie. Roda JC ging in Leeuwarden met de hakken over de sloot. Tegen Cambuur kwam de Limburgse club na verlenging niet verder dan 2-2. Roda nam vervolgens de straf schoppen beter dan de Friezen. RKC was vorig seizoen al dichtbij een directe terugkeer naar de eredi visie, maar ADO Den Haag was toen in de laatste ronde van de play-offs net wat sterker. Trainer Darije Kalezic van De Graafschap liet Ben Sahar gisteren verrassend buiten het basisteam. De Israëlische spits stelde zondag in de thuiswedstrijd tegen RKC te leur en werd halverwege vervan gen. Dankzij een 2-1-zege in Doet- inchem kon De Graafschap des tijds degradatie nog voorkomen. Omdat RKC de eerste wedstrijd, op Hemelvaartsdag, met 2-0 had gewonnen, vond het derde en be slissende treffen opnieuw in Waal wijk plaats. RKC was net als zes da gen eerder de bovenliggende partij in Waalwijk. Na een klein half uur spelen nam de thuisploeg de lei- ding. Scheidsrechter Wegereef liet tot verbazing van velen doorspe- len toen Benjamin de Ceulaer de bal, na een duwfout op Joost Vol- mer, ongehinderd verder mocht gaan. De Belg omspeelde doelman Erik Heijblok: 1-0. Na de pauze speelde De Graafschap aanvallen der. Echte dreiging bleef echter lan ge tijd uit. Ook toen Sahar alsnog binnen de lijnen kwam, wist De Graafschap niet.gelijk te maken. Rafael van der Vaart (links) in actie tegen Cetafe. foto Gustavo Cuevas/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 61