'De huidkanker die niet wordt gezaaid, //éféw Mm IttlöfiCi Waterwijk krijgt kunstgrasveldje en speelplaatsen 'oceaan' en 'bos' Eigen huid is makkelijk te controleren 22 Donderdag 4 juni 2009 'Fotomodellen zijn tegenwoordig niet zo dis een puur juur geleden Annemie Calimont, bruin meer campagne te on dersteunen en om De kans op genezing is groot als de plekken vroeg ontdekt worden. Vooruit, heel eventjes dan De dermatologen en een huidtherapeut van het Oosterscheldezieken- huis doen mee aan een voorlichtingscampagne over de gevaren van de zon. door Esme Soesman Aantal gevallen van huidkanker bij mannen en vrouwen Het aantal gevallen van huidkanker in Nederland neemt al jaren toe. Per jaar komen er 36.000 nieuwe gevallen van huidkanker bij. Huidkanker wordt grotendeels veroorzaakt door overmatige blootstelling aan de zon. 1973 1980 1990 2000 2007 Donja Odijk bron IKZ Smeren, smeren en nog eens smeren.' Hoewel de boodschap van dermato loog Annemie Galimont en huidtherapeut Annemarie Zui derent simpel is, werkt de praktijk vaak anders. Met alle gevolgen van dien. „Het aantal gevallën van huidkan ker is de laatste jaren explosief ge groeid. En de verwachting is dat het nóg erger wordt", zegt de aan de Ooster- scheldeziekenhui- zen verbonden Ga limont. Tussen 1989 en 2006 is het aantal gevallen van huidkanker in Nederland gestegen van 15.000 naar 36.000 per jaar. Eén op de 6 Nederlanders krijgt een vorm van huidkanker, waarvan het mela- noom als meest agressieve type geldt. Tijd voor actie, vinden Galimont, collega-dermatoloog Pieter van der Steen en huidtherapeut Zuide rent - die met haar praktijk Der- miz in het Rode Kruisziekenhuis in Zierikzee is gevestigd. In juni doet het drietal (voor het eerst) mee aan een nationale campagne ter voorkoming van huidkanker. Op landelijke schaal doet ongeveer de helft van de ziekenhuizen mee. Via twee informatiebijeenkomsten (dinsdag 9 juni van 16.00 tot 19.00 uur in het Zierikzeese- en maan dag 15 juni van 17.00 tot 20.00 uur in het Goese ziekenhuis) kunnen mensen hun licht opsteken over onder meer het doen van huid tests en het ontvangen van zon- krachtberichten per sms, widget of twitter. „We moeten ons zongedrag veran deren. Dat is de winst die we kun nen boeken", geeft Galimont de noodzaak van de campagne aan. Zelfs dermatologen hebben geen baat bij een volle wachtkamer met (potentiële) huidkankerslachtof- fers. „Daar komt de rest van in de verdrukking. Er kan dan minder aandacht aan mensen met bijvoor beeld psoriasis of exceem worden besteed." En er valt preventief veel aan huid kanker te doen. Huidkanker heeft veelal te maken met de zon waar aan je in de loop van je leven wordt blootgesteld, schetsen Zui derent en Galimont. Verbranden ('zeker cumulatief verbranden') beschadigt het DNA. De kiem wordt veelal al in de jeugd gelegd. De huidkankerpatiënten van nu zijn bij wijze van spreken kind van de rekening van zongedrag van jaren geleden. „Het leven wordt voorwaarts geleefd en ach terwaarts begrepen", wijst Zuide rent op de door de jaren heen ver anderde inzichten. Galimont: „Maar valt het je op? Fotomodel len zijn tegenwoordig niet zo bruin meer als een paar jaar gele den. Daar zijn wij dermatologen blij mee. Fotomodellen zijn rolmo dellen en dit is een gunstige trend. We móeten echt ons schoon heidsideaal bijstellen." Dat voorlichting zin heeft, bewijst de bewustwordingscampagne moedervlekken die een paar jaar terug is ingezet. Het aantal mela- noomgevallen neemt fors toe, ter wijl het aantal doden (door vroege ontdekking) nu stabiel blijft. Voor Galimont en Zuiderent nog meer motivatie om de dermatoloog te proberen zoveel mogelijk ouders en kinderen te bereiken. Zo is Zui derent van plan de Schouwen-Dui- velandse basisschoolbesturen te be naderen om de informatiebijeen komsten breed aan te kondigen. Juist vanwege het belang van pre ventieve maatregelen. Galimont: „De huidkanker die we niet zaaien, hoeft ook niet te worden geoogst." Meer informatie via www.myskin- check.nl en www.zonverstandig.nl Zelfonderzoek huidkanker Huidkanker kan genezen. In 90 procent van de gevallen van melanomen (de meest ernstige vorm van huidkanker) is genezing mogelijk als de rnela- noom op tijd ontdekt is. Iedereen kan huidkanker krijgen, al hebben sommigen een ver hoogd risico. Mensen met een lichte huid (met sproeten), lichte ogen en licht haar lopen meer risico, net als mensen die overmatig veel in de zon zitten of op de zonnebank liggen. In min dere mate speelt erfelijke aanleg een rol. Huidkanker kan op jonge leeftijd ontstaan, maar wordt vooral bij vol wassenen geconstateerd. Er lijkt wel een verband te bestaan tussen ernstige verbranding van kinderen en huidkanker op latere leeftijd. Deskundigen raden aan om kinde ren tot drie jaar uit de zon te hou den. Voor oudere kinderen en volwasse nen geldt dat het beter is de zon te mijden tussen 11.00 en 15.00 uur en regelmatig de schaduw op te zoeken. Beschermende kleding, een hoed en' zonnebril zijn belangrijk naast het smeren met zonnebrandpro ducten. Iedereen kan zelf de huid controleren op verdachte plekken. Dat kan aan de hand van het vijf kenmerken. Is de plek asymmetries? Een moe dervlek is symetrisch, een mela- noom niet. Is de rand regelmatig (moedervlek) of onregelmatig (me- lanoom). Is de vlek egaal van kleur (moedervlek) of meerkleurig (me- lanoom). Hoe groot is de plek: min der dan vijf milimeter is een moe dervlek, een melanoom is groter. Tot slot duidt verandering van de vlek op huidkanker. Voldoet een plekje aan een van de criteria dan is het zaak om snel naar de huisarts of dermatoloog te gaan. Voer dit snelle zelfonder zoek uit met behulp van een spiegel. rn Onderzoekje ^—"-gezicht met een spiegel. Je hoofdhuid met behulp van een haardroger. Vergeet je oren niet. [rT] Onderzoek de rug en palm van je handen. Vergeet je nagels niet. Met behulp van een spiegel je ellebogen, armen en oksels. r~~| Onderzoekje hals, L—borst (kijk ook onder de borsten) en buik. 1771 Onderzoek voor de spiegel, met behulp van een handspiegel je nek, schouders, rug, onderarmen, billen, de achterkant van je dijen en achter je oren. Onderzoek al zittend de binnenkant van je dijen, je benen, de rug en zool van je voeten (nagels niet vergeten) en de schaamstreek met behulp van een spiegel. Felix Binlcewicz bron: La Roche-Pofay door Martijn de Koning ZIERIKZEE - Twee kleine speelplaat sen in de nieuwe Waterwijk in Zie rikzee krijgen een eigen thema. Op de derde, aan de Lepelaar straat, verrijst onder meer een sportveldje van kunstgras. Dat heb ben jeugdige bewoners van de nieuwe wijk, die officieel Poortam bacht 11 heet, zelf besloten. De kinderen, tussen 4 en 18 jaar oud, mochten zelf ontwerpen aan dragen voor speelplaatsen in hun wijk. Ze gingen daarvoor in werk groepjes aan de slag, geholpen door medewerkers van het Wel zijnshuis. Professionals maakten er officiële ontwerpen van. De speelplaats aan de Watersnip straat krijgt als thema 'oceaan': er komt onder meer een boothuis en speelschip. De speelwerktuigen hebben de vorm van zeedieren en boeien. Het terrein aan de Hout snipstraat heeft straks alles te ma ken met het bos. Daar verrijzen on der meer een boshuis, vogelnest schommel en sprinkhaanglijbaan. De speelplaats aan de Lepelaar- straat wordt een stuk groter en krijgt de allure van een parkje. De pakweg twintig kinderen die meehielpen, kregen de ontwerpen gisteren in het gemeentehuis voor het eerst te zien. Ze toonden zich tevreden. Vooral de lange kabel baan op het terrein aan de Lepe laarstraat zorgde voor blijdschap ('Yes!') De kinderen overhandig den de plannen vervolgens aan wethouder Wijnand Renden, die net zo blij was als zijn gasten. „Meestal werken grote mensen aan dingen als deze. Die denken te weten wat kinderen leuk vinden, en vervolgens blijft zo'n plek vaak leeg. Dat zal nu vast niet gebeu^ ren." De wethouder beloofde de kinderen dat er niet meer gesleu teld wordt aan de huidige plan nen. Overigens heeft de gemeente wel een kleine vinger in de pap: die bepaalde dat er zoveel moge lijk met duurzame materialen wordt gewerkt. De aanleg van de speelterreinen begint na de zomervakantie. Huidtherapeute Annemarie Zuiderent en dermatoloog Annemie Galimont. foto Ronald den Dekker ZIERIKZEE - Eigenlijk was het gisteren tijdens de jaarlijkse paardenmarkt in Zierikzee niet de bedoeling dat bezoekers zich op de paardenruggen nestel den. Maar vooruit, voor de jongste liefhebbers maakte de organisatie even een uitzondering. De paarden, kraampjes, oude ambachten en kermis trok ken gisteren duizenden bezoekers naar Zierikzee. foto Dirk-jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 54