Zeeland is in crisistijd geen geld Evenementen moeten alle zeilen bijzetten iPhone House Culturele eb Onze complete touchscreen Jouw gratis TomTom Miljoen voor restauraties Column gemist? Lees ze allemaal terug op onze site €0,- met de hartelijke service Kijk voor meer informatie of de dichtstbijzijnde winkel op www.phonehouse.nl www.pzc.nl/columns Donderdag 4 juni 2009 3 COMMENTAAR De economische malaise dreigt in Zeeland te leiden tot een flinke culturele armoede. Voor het populaire werk gaan de kaartjes nog redelijk grif van de hand. Maar voor nieuw, artistiek wat uitdagender werk is de laatste tijd minder belangstelling. Bovendien beknibbelen bedrijven op sponsoring van evenementen. En de provincie heeft geen ruimte voor wat extra's bovenop de subsidies. Deze ontwikkeling is gevaarlijk. Als de kweekvijver waarin het talent moet gedijen opdroogt, volgt er verschraling. In de verkoop van de eenheidsworst die dan ontstaat, komt onvermijdelijk de klad. Zo'n negatieve spiraal kan zelfs culturele paradepaardjes als het Zeeland Nazomer Festival en Film by the Sea raken. Flet lijkt er dus op dat de cultuur een tijdje tegen de verdrukking in zal moeten boeien. Groeien ziet er even niet in. Als de kunstenaars en de culturele organisaties deze uitdaging samen aangaan, verdienen zij de trouwe steun van het Zeeuwse publiek. Op deze basis moet toch het mogelijk zijn om de recessie zonder al te veel kleerscheuren door te komen. MIDDELBURG - Zeeland krijgt ruim een miljoen euro uit de pot van minister Plasterk (OCW) voor het wegwerken van achterstallige res- tau ratiewerkzaamgeden. De Rijksdienst voor het Cultureel Ergoed maakte gisteren bekend dat 409.410 euro gaat naar de Ne derlandse hervormde kerk in Dreischor en 3,8 ton naar de Ne derlandse hervormde Mariakerk in Nisse. De molens De Lelie in Kouderkerke en De Korenhalm in 's Gravenpolder krijgen respectie velijk 122.704 en 114.141 euro om de achterstand in te lopen. Het totale bedrag dat Plasterk voor dit doel uittrekt, bedraagt landelijk bijna dertig miljoen euro. Daar mee is de speciale pot (een over schot uit 2006) nu helemaal leeg, aldus RCE-woordvoerder Ben de Vries. Alleen goed onderhouden monumenten krijgen nog een Rijksbijdrage in de kosten. Wie minder geld heeft te besteden, laat meestal eerst de sier varen. Het belangrijkste eerst. Sponsoring geldt voor veel bedrijven als een sympathiek gebaar naar evenemen ten in de directe omgeving. Een ruggesteun om iets moois te kun nen brengen voor een breed pu bliek. Nu steeds meer bedrijven door de economische crisis het wa ter aan de lippen staat, gaat de hand op de kpip. De uitgaven wor den van onderaf opgeschoond en sponsoring valt dan niet zelden over de rand. Gedeputeerde Harry van Waveren (Cultuur) ziet die ontwikkeling met lede ogen aan. „Ze moeten gewoon keuzes ma ken en dan is stoppen met sponso ring op zo'n moment de meest voor de hand liggende oplossing. Hoe vervelend dat misschien ook voor die betreffende organisatie is." Het jazzfestival dat afgelopen weekeinde gezelligheid bracht in de straten van Middelburg, is vol gens Van Waveren zo'n voorbeeld. De provincie is op het laatste mo ment bijgesprongen met extra sub sidie, zegt de gedeputeerde, om de doorgang te verzekeren. „Daar ma ken we zeker geen gewoonte van! Wat ons betreft was dit echt een uitzondering", benadrukt Van Wa veren meteen hoe de vlag er op Abdij bij hangt. „Ook bij de pro vincie is de financiële ruimte nul. Uit de algemene reserve doen we de dingen die we moeten doen. En dat betekent dat we voor cul tuur nu even niets extra's meer kunnen. De nieuwe provinciale cultuurnota die recent is vastge steld voorziet riant in subsidies. Ik zou het ongepast vinden om dan nog eens extra in de buidel te tas ten." Zelfs als dat betekent dat eve nementen niet door kunnen gaan. Want dat gaat gebeuren, verwacht de gedeputeerde. „Dit jaar nog." Namen noemt hij niet. Het dwingt de organisaties tot meer creativiteit en zelfredzaamheid, in ieder geval voor de productie vol gend jaar. Ook grote geldschieters als het VSB-fonds doen een grote stap te rug door de crisis. Hun budget voor steun aan kunst en cultuur is dit jaar gehalveerd tot 16 miljoen euro. Volgens regiowoordvoerder Muriël Bakker houdt dat in dat nog strenger naar de inhoud van de aanvraag wordt gekeken en wat het evenement toevoegt. „Maar laat iedereen alsjeblieft project voorstellen blijven insturen!" ne Cleaning' minder bezoekers trekt. Vorig jaar zouden mensen misschien naar beide films zijn ge gaan. Toch zijn de bezoekersaantal len gestegen ten opzichte van vo rig jaar. Films hebben meer in vloed op de bezoekersaantallen dan de economische crisis. Er is een goed aanbod dit jaar. Deze zo mer komt Harry Potter uit: daar komen zéker veel mensen op af." ALl) Het hele verslag van het rondeta- felgesprek van de PZC staat op 13 juni in de bijlage Spectrum. O Bekijk ook de video op www.pzc.nl. LG Arena (KM900) i.c.m. een 2-jarig Flexibel 20 abonnement Surf&Mail Totaal Normaal 29,95 p.m. Nu eerste jaar 22,50 p.m. met gratis TomTom One XL Europe t.w.v. 199.95 Innovatieve, 3D user interface 3" krasvrij Full WVGA Touchscreen Dolby Mobile geluidsweergave

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3