Uit Brogum bedient met De Koning Voetbalmars zal komende zaterdag klinken op de voetbal velden van GPC in Vlissingen. Maar er zal geen bal rollen. Muziek en choreografie, daar draait het om tijdens het Nederlands Kampioenschap voor Jeugdkorpsen. selectie Jazzweekend Ashton Brothers Lost Key on Tour 2 Donderdag 4 juni 2009 door Ali Pankow Brogum staat aan de voora vond van de 29e editie van Anywave, het jaarlijk se popfestival gericht op een op vallend brede doelgroep. De be zoekers variëren van middelba re scholieren tot 55-plussers. De tijd dat Brogum nog een jeugd soos was ligt immers al ver in het verleden. De organisatie heeft zich ontwikkeld tot een poppodium met een gevarieer de programmering. Anywave biedt immer het hoogte punt aan het einde van het sei zoen. Het programma van de hui dige editie is volgens het vertrouw de recept samengesteld: oud en nieuw, Zeeuws en Hollands staan afwisselend op het podium. Vol gens coördinator lilies Appeldoorn van Brogum geldt nog steeds dat Anywave veel ruimte biedt aan Zeeuwse en in het bijzonder aan Schouwen-Duivelandse talenten, maar dat ook enkele landelijk ge vestigde artiesten worden gecon tracteerd. Het programma van vrij dagavond biedt daar een mooie af spiegeling van. Anywave begint met een optreden van Six Strings Down, een formatie die is samen gesteld uit muzikanten van diverse regionale bands (Freak Friendz, Fitting, Braveburger en Kings of Cool). Daarna treedt Nuff Said aan, een groep die iedere recht geaarde Zeeuwse rocker wel kent. Julian Sas mag tot de toppers van De mannen van Nuff Said, een.band die elke rechtgeaarde Zeeuwse rocker wel kent, vrijdagavond bij Anywave. Als opening van het Jazzweek end in Bergen op Zoom verzor gen de toppers Ack van Rooyen (trompet, bugel) en 'The Emo tionally Singing' Soesja Citroen een dubbelconcert, met Berend van den Berg (piano) en Ruud Ouwehand (contrabas). Donderdag 4 juni, schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.00 uur. Charlatans, a medicine show is in middels de derde show van de alom geprezen Ashton Brothers. Geworteld in de eeuwenoude traditie van circus en variété brengen zij een vorm van specta culair, absurd en poëtisch totaal theater. Donderdag 4 tot en met zondag 7 juni, Oude Luxor, Rotterdam, 20.00 uur (zondag om 16.00 uur). In het kader van Lost Key on Tour zijn er metaloptredens van Carnal Enigma, Crimson Black en Backlash (foto) in De Piek, spelen de Broodtroosters in café De Concurrent en draaien dee jays in Club Midnight Vrijdag 5 juni, De Piek/De Concur rent/Club Midnight, vanaf 22.00 uur. Zie ook www.lostkey.nl. Juliana's Drum Sr Bugle Corps uit Middelburg. door Maurits Sep Vijftien jeugdkorpsen, waaronder drie uit Zeeland, strijden om het NK. „Er is zelfs interesse uit het buitenland om mee te mogen doen, maar dat houden we tegen. We willen Nederlandse korpsen al le kansen bieden. Maar die buiten landse belangstelling is natuurlijk wel een compliment", vindt Frans Wieland, mede-organisator van het evenement. Wieland stond in 1995 mede aan de wieg van het Nederlands Kam pioenschap voor Jeugdkorpsen. Se nioren hadden toen al hun eigen wedstrijden - en NK in Assen - maar de jeugd, toch van groot be lang voor de doorstroming en het voortbestaan van de muziekkorp sen, moest het doen met hier en daar een gastoptreden bij een jubi lerende collega-vereniging. „Wij hebben toen zelf maar besloten met vier mensen in Vlissingen het nationaal jeugdfestival op te zet ten. Want kwaliteit was en is er ge noeg." Muziekliefhebbers krijgen op het NK een grote diversiteit aan stijlen gepresenteerd. De Koning Voetbal- mars dus, maar ook popmuziek, rap, funk, filmthema's (Pirates of the Carribean) en musicals (Tar- zan), kondigt Wieland aan. „En dan nog de choreografie. Je komt ogen te kort om alles te zien. Kijk je net naar rechts, dan zijn ze links alweer met iets heel anders bezig. Da's ook het mooie, er zitten veel verrassende elementen in de shows." Zo pak je de jury in en haal je de hoogste score. En uiteindelijk is het de jeugdkorpsen daar toch om te doen: die titel. De winnaar van de showwedstrijd mag zaterdaga vond bovendien meedoen aan de Taptoe, met vier seniorenorkesten, inclusief Juliana uit Middelburg en Delta Band uit Vlissingen. Wieland: „Ze zijn heel fanatiek. Het is echt een competitie waar hard voor wordt gerepeteerd. Ik weet van het jeugdkorps Johan Fri- so uit Middelburg dat ze op week dagen wel aan de drie tot vijf uur komen en dan komt daar de zater dag nog bij, van negen uur 's och tends tot drie of soms zelfs vijf uur 's middags. En dat zal bij andere korpsen niet anders zijn." Het NK bestaat uit drie onderde len: show (met veel visuele aspec ten waarbij door de muzikanten in verschillende lijnen wordt gelo pen), mars (deftig en statig, zoals marcheren) en de tussenvorm marsparade. De meeste deelne mers specialiseren zich in één on derdeel; in twee disciplines mee doen zou nóg meer trainingsuren vergen. En dat gaat ten koste van het speelniveau. De korpsen zelf zijn daarop nog strenger dan de or ganisatie of de jury, weet Wieland. „Wij hoeven eigenlijk nooit te se lecteren. Als ze zichzelf niet goed genoeg vinden, melden ze zich niet eens aan. Zelfs de kampioen van vorig jaar, Door Vriendschap Sterk uit Katwijk, wilde aanvanke lijk nu niet meedoen omdat ze vonden dat ze er nog niet klaar voor waren. Maar ze zijn er toch." Junior Drumcorps Johan Friso Middelburg GRIO OÓN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 34