Zeeland 'Mensen knappen er helemaal van op' Allerlaagste prijsgarantie... stipreizen.nl Zorgstroom moet fors reorganiseren Waterschappen willen zes miljoen voor fusie Faria-clowns geven ouderen extra aandacht in verzorgingshuis. Donderdag 4 juni 2009 [29 door Cornelleke Blok ZIERIKZEE - Roberta Sies kijkt met glinsterende ogen naar de rode neus van clown Hardewijn. Ze lacht volop en praat zelfs even over haar broer. Dagbestedings- coach Klara van den Bos ziet het vol ongeloof aan. „Normaal slaapt ze overdag en zegt ze niets. Nu zit ze gewoon te praten!" Het is woensdagmiddag, een be zoek van Faria- Clowns Lucy en Hardewijn in zorgcentrum De Wieken in Zierikzee. De clowns geven de bewoners een uur lang extra aandacht met liedjes en mu ziekinstrumenten. „We proberen de mensen uit hun isolement te halen", zegt beroeps clown Lotus van Beek uit Vlissin- gen, die Lucy speelt. „We brengen even een andere sfeer in het verzorgingshuis. We zijn getraind in het maken van contact met de dementerende mensen. Mensen die niet meer kunnen praten, voelen zich soms door ons begrepen. Als ze liedjes van vroeger horen, zingen ze soms ineens mee. Clowns kunnen buiten de normale omgangs vormen gaan. Als Lotus zou ik niet met mensen meeneuriën, maar als Lucy wel. Ik vind het heel fijn om te doen. Je geeft de Faria-Clown Lucy (Lotus van Beek) bezorgt mevrouw Roggeband een vrolijk uurtje in zorgcentrum de Wieken in Zierikzee. foto Dirk-Jan Gjeltema mensen echt een cadeau. Prach tig!" Klara van den Bos knikt instem mend: „Als de Faria-clowns ko men, dan zie je het huis opleven." De Stichting Fari^-Clowns is deze maand begonnen met de promo tiecampagne 'Geef Kleur!' Van Beek: „We willen genoeg dona teurs vinden om uiteindelijk gra tis te kunnen spelen. Het leuke aan de campagne is dat mensen zelf aan kunnen geven in welk zorgcentrum hun donatie besteed moet worden." De huiskamer van De Wieken is na een uurtje inderdaad helemaal opgevrolijkt. Mevrouw Kramer, die jarig is, gniffelt verlegen als ze wordt toegezongen door Lucy en Hardewijn. De clowns zijn spe ciaal voor haar op een stoel gaan staan. Mevrouw Troost krijgt de volle aandacht van de clowns en vertelt honderduit over haar over leden echtgenoot. Mevrouw Rog geband, die in een rolstoel aan ta fel zit,, speelt met een rode sjaal, 'Als de Faria-clowns komen, dan zie je het verzorgingshuis opleven' aait Lucy over haar wang en pakt haar handen vast. Marlène Sies - zus van Roberta - schatert om de clowns, maar kijkt zo nu en dan ook ontroerd toe. „Wat doen ze dat lief! Mijn zus vindt het echt schitterend. Nor maal is ze verdrietig, maar nu is ze heel vrolijk. De mensen knappen er helemaal van op, en het bezoek ook! Laat die clowns maar gauw terug komen." De stralende glimlach van haar zus verdwijnt even als Lucy en Hardewijn 'vaarwel' zingen. „Zie ik jullie nu nooit meer?" In zorgcentrum Ter Weel in Goes is een foto-tentoonstelling te zien over de Faria-clowns. door Maurits Sep MIDDELBURG - Zorgstroom moet dit jaar stevig reorganiseren. De Middelburgse thuiszorgorganisatie heeft over afgelopen jaar een mil- joenenverlies geleden en ook de ja ren daarvoor werden met tekorten afgesloten. Volgens directeur Léon Phernam- bucq vertoonde de jaarrekening 2008 een tekort van 2,2 miljoen eu ro. De normale bedrijfsvoering (uitgaven tegenover inkomsten) vertoont zelfs een verlies van 3,2 miljoen. „Dat is gedeeltelijk een ge volg van de Wet Maatschappelijk Opvang", zegt Phernambucq. Die heeft er onder meer toe geleid dat gemeenten de thuiszorg openbaar hebben aanbesteed en dat zorgin stellingen daarop konden inschrij ven. Zorgstroom weigerde dat vo rig jaar te doen omdat de vergoe dingen van de gemeenten te laag zouden zijn om de kosten die Zorgstroom maakt, te dekken. La ter schreef Zorgstroom alsnog in omdat zij haar cliënten niet in de steek wilde laten. De problemen hebben ook andere oorzaken, zei Phernambucq. Wel ke dat zijn, wilde hij gisteren nog niet toelichten. Hij komt vandaag met een nadere uitleg en zal dan ook vertellen hoe Zorgstroom de problemen wil aanpakken. MIDDELBURG - De Zeeuwse water schappen hebben zes miljoen euro gevraagd aan het provinciebestuur om de kosten die gepaard gaan met de fusie te dekken. Gedepu teerde Frans Hamelink is niet van plan om zijn portemonnee te trek ken, zei hij gisteren in de provin ciale commissie financiële en be stuurlijke zaken. „Dat is de verantwoordelijkheid van de waterschappen zelf. Het kan niet de bedoeling zijn dat de provincie daar de verantwoorde lijkheid voor neemt." De fusie van het waterschap Zeeuwse eilanden en het waterschap Zeeuws-Vlaan- deren moet juist geld opleveren, en wel vier miljoen euro per jaar. Een deel van de commissie - Pv dA, GroenLinks en Christenunie hadden kritiek op de keuze van het waterschap om ook na de fu sie twee kantoren te behouden: één in Middelburg en één in Ter- neuzen. „Waar gaat straks de post naar toe?", vroeg Marian de Koster (PvdA). „Wij hopen dat er niet - net als bij de Europese Unie - een complete volksverhuizing plaats vindt", merkte Dick Visser (CU) op. Volgens Hamelink is daar geen sprake van. „De organisatie wordt verdeeld in sectoren en die wor den vervolgens verdeeld over bei de kantoren." 'voorwaarden allerlaagste pnjsgarantie zie www.stipreizen.nl. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. per kamer/hut excL Calamiteilenfonds/reserveringskosten. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 31