Zeeland Verhuren aan Polen 'gouden business' Goes Promotie dreigt de aftocht te blazen uit verkoop Hulphelicopter vergeefs naar scheepswerf Indianen op De Bokkesprong Klok teruggevonden na tip uit Enschede Wethouder kan nog niet garanderen dat er extra geld komt. BOBBE DAMESMODE GIMBRÈRE DAMESMODE w Donderdag 4 juni 2009 27 Polen lijken vakantiepark De Oesterbaai in Wemeldinge over te nemen. Eigenaren zien het met lede ogen aan. 'Over tien jaar heb je hier geen vakantiehuis meer'. door Lilian Dominicus De Oesterbaai in Wemel dinge: overdag lijkt het nog op het recreatie park waar het ooit voor gebouwd is. Maar bij het vallen van de avond verandert er iets. Vol gepropte busjes en auto's met Pool se kentekens rijden het terrein op. De geur van pas ontstoken barbe cues waaiert over de daken. Twee mannen sleutelen op de oprit van een bungalow aan oude modellen Mercedes en laguar. Ze spreken geen Nederlands, Engels of Duits. Zeggen ze. „Wir sprechen perfect Polisch", roept er een, met een blikje bier in zijn hand. Klein War schau in Wemeldinge? Het is al een tijdje aan de gang op De Oesterbaai. De huuropbrengst van de vakantiebungalows loopt hard terug. Huiseigenaren kiezen eieren voor hun geld. Veel huizen staan te koop, maar de waarde is flink gedaald, van gemiddeld 190.000 euro in 2004, naar 140.000 euro in 2008. Ondanks de De Oesterbaai in Wemeldinge. Steeds meer vakantiehuisjes worden aan buitenlandse werknemers verhuurd, meestal Polen, soms ook Portugezen. foto Willem Mieras lagere vraagprijzen zijn de bunga lows bijna onverkoopbaar gewor den. Steeds meer eigenaren kiezen voor een oneigenlijke, maar lucra tieve tak van verhuur: aan buiten landse werknemers, meestal Po len, soms Portugezen. „Er zijn sinds vorig jaar zeker zes door Frank Balkenende GOES - Het bestuur van de Stich ting Goes Promotie dreigt op te stappen als de gemeente niet voor de herfst het budget verhoogt. Maar wethouder Sophie van 't Westeinde (WD, financiën) kan nu nog geen enkele garantie ge ven. Ze neemt de kwestie mee naar de bespreking over de begro ting 2010 in juli. „Het punt is dat ik nog niet pre cies kan overzien hoeveel geld we van het Rijk krijgen. Bovendien zijn er nog meer wensen. Er loopt bijvoorbeeld een onderzoek naar professionalisering van Historisch Museum De Bevelanden. Tegelijk zijn we aan het bezuinigen." Goes Promotie is de motor achter een aantal evenementen in de bin nenstad. De stichting wil al jaren meer geld. De subsidie is metter tijd al wel verhoogd naar 50.000 euro per jaar. Maar daarmee kan wolstraat vlissingen lange delft middelburg www.gimbreremode.com de promotieclub krap drie evene menten bekostigen: Sinterklaas, Kinderstad en de Nostalgische Dag. Dit jaar kreeg de stichting eenma lig 100.000 euro in het kader van het Afrikajaar. Daarvan is de helft besteed aan Goes in Concert. Al met al, bedelt Goes Promitie, is er te weinig in kas om de binnen stad regelmatig te laten bruisen. Woordvoerder Vermaire is een beetje 'jaloers' op Middelburg dat het druk bezochte Tros Muziek feest wist binnen te halen. Eind vorig jaar vroeg de stichting aan de gemeente het budget flink te verhogen naar twee tot drie ton per jaar. Vermaire: „Tijdens dat overleg wa ren alle betrokkenen het erover eens dat je met 50.000 euro geen bruisend evenementenbeleid kan voeren. Ook werd erkend dat we het draagvlak voor het promotiebe leid moeten vergroten, want ieder een vond dat er in de binnenstad leuke activiteiten moeten zijn. For meel hebben we sindsdien weinig meer gehoord." huisjes bijgekomen waarin buiten landse werknemers verblijven", be vestigt voorzitter Jacques Koppert van de Vereniging van Eigenaren. Zeker twintig van de 142 wonin gen worden op deze manier ver huurd, schat hij. Een exacte telling blijft lastig. „Als er vier auto's met door Luc Oggel HANSWEERT - De traumahelikopter is gistermiddag uitgerukt voor een bedrijfsongeval op Scheepswerf Reimerswaal in Hansweert. Maar bij aankomst bleek het loos alarm. De helicopter rukte uit omdat een uitzendkracht uit Rotterdam van een ladder viel. Het liet zich aan vankelijk ernstiger aanzien dan het was. Al snel bleek dat hij niet mee hoefde met de traumahelikop ter. De man werd voor controle meege nomen door de ambulance. Maar ruim twee uur later was hij alweer terug. „Omdat hij met collega's moest meerijden naar Rotter dam", zei directeur Rudi Pieters van Scheepswerf Reimerswaal. De 'show', zoals Pieters het noemt, trok flink wat bekijks bij Kaai 85. „Het was een storm in een glas water." Waardoor de man van de trap viel is niet duidelijk. Volgens Pieters werd het slachtof fer onwel. In februari vorig jaar kwam bij een ongeluk met een hef truck op de scheepswerf een 28-ja- rige man om het leven. een Pools kenteken voor een huis je staan, is het overduidelijk. Maar sommigen hebben inmiddels een Nederlands kenteken." Het probleem wordt alleen maar groter worden, verwacht huiseige naar Bart van Houten. „Over tien jaar heb je helemaal geen vakantie huis meer over", voorspelt hij. „Er zullen steeds minder mensen te rugkomen voor vakantie. Ik kan het me wel voorstellen ook. Zit je hier met je zuurverdiende centjes voor 800 euro per week met je ge zinnetje naast van die bierdrinken de Polen, die om vijf uur opstaan en naar hun werk rijden. Zo wordt De Oesterbaai langzaam af gebroken." De verloedering slaat langzaam toe, constateert ook wethouder Giel-Jan Burger (CDA, toerisme en recreatie). „Dat is nooit de bedoe- ling geweest. Als de verhuur terug loopt is dat slecht voor de bestedin gen op het dorp. Als gemeentebe stuur willen we er graag wat aan doen, daarom hebben we de BOA's een onderzoek laten doen. Dat is nog niet afgerond. Maar een oplossing is niet eenvoudig. Het moet juridisch waterdicht zijn. Je kan niet zomaar zeggen dat men sen uit Limburg wel welkom zijn en Polen niet." Het mag ook allemaal, weet Van Houten. „De termijn is maximaal zes maanden. Dat heeft oud-wet houder Ganseman zo geregeld. Als je ze binnen die tijd in een ander huisje zet, kan niemand je wat ma ken." Verhuren aan buitenlanders is 'gouden business'. „Ik heb het eens uitgerekend. Per jaar hou je er acht- of negenduizend euro aan over. Een leuke bijverdienste." Zelf zou hij ook 'niet huiverig zijn die Polen in huis te halen'. VROUWENPOLDER - Pijl- en boog schieten, speerwerpen, indianen- amuletten maken. Wie dat wil le ren, kan zaterdag 6 juni terecht op camping De Bokkesprong in Vrou wenpolder. Die organiseert samen met stichting Ecocrea te Amster dam van 10.00 uur tot 21.00 uur 'Indianen' in de polder. Op deze dag kunnen jong en oud kennis maken met de leefgewoontes en de tradities van de Noord-Ameri kaanse indianen. Op het terrein van de camping aan de Rijkebuurt weg 5 worden originele indianen- tenten opgezet, de zogenaamde ti- pi's. Er zijn verschillende work shops. Het geld dat op deze dag wordt opgehaald gaat naar india- nenkinderen in Costa Rica. <infotorial> ROTTERDAM - Wendy en haar neef Patrick gingen als kind samen al naar de Efteling. Dus toen bleek dat de Klok van de Wolf en de zeven geitjes verstopt was in Rotterdam, tipte Wendy ter Weele uit Ensche de, haar neef Patrick ter Seeters, die in Barendrecht woont. Het Hyves- en SMS-verkeer tussen die twee bleef niet zonder resultaat, want gymleraar Patrick was als eer ste bij de Klok van de zeven geitjes. De klok bleek, heel toepasselijk, verstopt in het geitenverblijf van Kinderboerderij de Kooi. Helemaal probleemloos verliep de zoektocht overigens niet. Patrick dacht de klok terug te vinden in het centrum. Gelukkig kreeg hij tijdig bericht van zijn vrouw Danielle dat hij op de kinderboerderij moest zijn. Al om 7 uur s ochtends had hij de ruim 5 km teruggefietst naar de kinderboerderij. Daar stonden Daniëlle en oudste zoon Jamie (6) al klaar. Na een koud uurtje wach ten gingen de hekken eindelijk open en baanden de dappere zoekers zich een weg door de Groninger blaar koppen, de kakelende Barnevelders en koerende duiven. Morgen begeleidt de familie Ter Seeters de klok als die terug geplaatst wordt in de Efteling. De zeven geitjes mogen tevreden zijn. Hun klok is terug. Ook dit sprookje kan weer verteld worden. Zaterdag start de zoektocht naar het spinnewiel van Doornroosje. Ook zoeken? Kijk voor meer infor matie op www.sprookjesrnysterie.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 29