Zeeland genoeg voor de kost f? omgeving Provincie stopt half miljoen in taxi-proef SVRZ wijzigt plan Arnemuiden Weblog van bieb-mensen Een hele avond live muziek: van Backlash tot The Broodtroosters Zet uw mooiste foto's in de albums op onze site www.pzc.nl/foto w Donderdag 4 juni 2009 123 foto Ruben Oreel gen met de klanten. Dan krijgt het een toegevoegde waarde." Óf, zo als in een flyer van 't Hof is om schreven: 'We willen meer zijn dan alleen een groentewinkel. We willen de moestuin worden van Middelburg en omstreken, waar we de groente voor u telen en ook verkopen.' De open dag komende zaterdag op 't Hof Welgelegen aan de Noord- weg 402 in Middelburg duurt van ïo.oo tot 17.00 uur. Er wordt weer echt geboerd op de monumentale boerderij 't Hof Welgelegen in Middelburg. Biologisch nog wel. Wie wil, kan komen kijken en kopen. door Carla van de Merbel De schappen in de schuur van 't Hof Wel gelegen zijn nog leeg. Ze staan klaar voor de eerste grote oogst zaterdag, de dag dat de boerderijwinkel van Ard en Esther van de Kreeke open gaat. Zaterdagochtend vroeg worden de eerste kroppen biologische sla geoogst, zodat ze die dag vers kun nen worden verkocht. Twee jaar geleden verhuisden Ard en Esther van de Kreeke en hun dochters Laura, Charlotte en Sop hie van de Middelburgse wijk Kla- renbeek naar 't Hof Welgelegen, een boerderij uit 1622 aan de rand van de stad. Ard was toen nog druk met zijn bedrijf Biox, dat energiecentrales ontwikkelt die op palmolie kunnen draaien. Eerst booming business, maar nu, met de kredietcrisis, zit de klad erin, zegt hij. Een deel van het bedrijf is inmid dels verkocht. Tijd voor wat an ders dus. Het werd boeren, een vak dat voor Ard niet helemaal vreemd is. Zijn familie zat in de agrarische handel - „Ik kom van jongs af aan al bij boeren" - en hij deed de Hogere Agrarische School. Volgens Esther: „Hij is in zijn hart altijd boer geweest." En het werd niet 'gewoon' boeren, maar biologisch. Ard: „Ik heb van de winter wat zitten googelen en toen kwam ik uit bij biologische groententeelt. Dat willen mensen. Op sommige producten wordt ook wel erg veel gespoten. Ik wil gaan voor goede smaak en kwali teit. Een krop sla die acht weken de tijd heeft gekregen om te groeien, smaakt toch beter dan eentje die daar maar vier weken voor kreeg." Ard boert niet alleen biologisch vanwege ecologische overwegin gen. „Ik wil ook proberen het ko pen van biologische producten voor gewone mensen mogelijk te maken. Het moet ook betaalbaar zijn. Het is nu nog vaak duur om dat het aanbod relatief laag is en er mensen zijn die er toch wel veel voor willen betalen." Ard van de Kreeke ging afgelopen winter langs bij collega-bioboeren en stelde een teeltplan op voor de vier hectare land bij zijn hof Op 21 maart gingen de eerste plantjes de grond in. Nu staan er bedden met onder meer snijbiet, lollo ros so, rode eikenbladsla, spitskool, stengelui, radicio, aardappelen, wortels, stokbonen en kruiden. Elke week kan er worden geoogst en elke week komt er een nieuwe groente bij. 'Vergeten' groentesoor ten als pastinaken, schorseneren, snijbiet en aardpeer zitten of ko men ook in het assortiment van 't Hof Welgelegen. Ard werkt nog aan een tunnelkas waarin toma ten, courgettes en dergelijke kun nen worden geteeld. Er is dok een boomgaard met appel-, peren- en walnotenbomen. Volgens Ard kan op één hectare grond een heel jaar lang groente worden verbouwd voor 250 gezin nen. Hij denkt dat de wekelijkse verkoop aan zo'n 200 groen te-abonnees voldoende is om de kost te verdienen. Ard en Esther willen het werk op de boerderij en in de winkel zo veel mogelijk zelf doen, inciden teel bijgestaan door vrienden en loonwerkers. Deze laatste dagen voor de open dag en voor de opening van de winkel, komende zaterdag, wordt hard gewerkt om het erf op te rui men en de winkel in te richten. De weegschaal staat al klaar. En er is zelfs een pinautomaat. Groente, fruit en eieren Ard en Esther van de Kreeke van 't Hof Welgelegen, Noord- weg 402 in Middelburg (vlakbij Sint Laurens) verkopen hun zelfverbouwde groenten via een abonnement en in de boerderijwinkel. Ook worden biologische aardappelen, biolo gisch fruit en bio-eieren ver kocht. Hun assortiment wordt aangevuld met biologische pro ducten van de groothandel en collega-telers in de buurt. De abonnementsprijzen per week: groentetas voor twee personen: 7,50; groentetas vier personen: 10,-; aardappelen: 2,SO; fruit: 6,-; 10 eieren: 2,50; compleet voor twee personen: 17,50; compleet voor vier per sonen: 20,-. De groentetassen kunnen elke donderdagmiddag worden op gehaald in de boerderijwinkel of bij een ander afhaalpunt. De winkel van 't Hof Welgele gen is open op dinsdag, don derdag en zaterdag van 10.00 tot 18.00 uur. Meer informatie: www.thof- welgelegen.nl of 0118-633447. ZEEUWS VEILINGHUIS KUNST ANTIEK VEILING 10-11 JUNI KIJKDAGEN: zaterdag 6 juni 10.00 - 16.00 uur maandag 8 juni 10.00 - 18.00 uur dinsdag 9 juni 10.00 - 18.00 uur woensdag 10 juni 10.00- 17.00 uur Catalogus: www.zeeuwsveilinghuis.nl Herengracht 74, 4331 PX Middelburg Tel. 0118-650 680 vlissingen - Wat gebeurt er achter de luiken van de boekuitleen? Wat zijn de ervaringen op de werk vloer van de bibliotheek? Op die vragen proberen medewerkers van de bibliotheek in Vlissingen ant woord te geven, in hun weblog. Ook staan daar boek- en filmrecen sies, een agenda van activiteiten en alles wat bieb-medewerkers ver der nog boeit. Twaalf van hen klimmen in de digitale pen. i www.biebblog.nl door Raymond de Frel goes - De provincie begint in sep tember een proef van twee jaar met aanvullend collectief taxi-ver voer in de avonduren. Walcheren valt daarbij vooralsnog buiten de de boot. De proef blijft beperkt tot Schouwen-Duiveland, Tholen en de Bevelanden. De provincie stopt de komende twee jaar 238.000 euro per jaar in de proef met regiotaxi's. Als de re sultaten bevredigend zijn, ligt het voor de hand dat ook in Walche ren en Zeeuws-Vlaanderen regio taxi's worden ingezet. Met de inzet van regio-taxi's hoopt de provincie de problemen te verhelpen die zijn ontstaan door de invoering van een nieuwe busdienstregeling, eind vorig jaar. Met name kleine kernen zijn sinds dien nauwelijks nog bereikbaar met het openbaar vervoer. De provincie gaat er van uit dat de tarieven voor de regiotaxi's twee tot drie keer duurder zijn dan voor de gewone bus. Om te voorkomen dat de re gio-taxi's een financieel blok aan het been worden, mag er slechts beperkt gebruik van worden ge maakt. Passagiers moeten jaarlijks tien eu ro betalen voor een pas. Per per soon mag daar jaarlijks maximaal duizend kilometer mee worden ge- resid. Ritten mogen niet langer zijn dan dertig kilometer. De taxi rijdt niet als nog wel een bus rijdt. vlissingen - Liefhebbers van live muziek hoeven morgenavond in Vlissingen niet stil te zitten. Er zijn in de binnenstad vier podia om 'af te lopen'. Lost Key Jheeft vrijdag weer een On Tour aan twee zijden van het Bellamypark. In poppodium De Piek staan vanaf 22.30 uur drie bands op de planken: Eerst Carnal Enigma met 'brutal death metal'. Daarna Crimson Black met Zeeuw se metal. En tot slot Backlash, een band die in 2002 de titel Zeeuwse Belofte in de wacht sleepte. Aan de overkant van het park, in café De Concurrent, brengen tus sen 22.00 en 23.45 uur The Brood troosters covers uit de jaren zeven tig en tachtig ten gehore. De band leden werken allemaal bij Emergis en dus, schrijft Lost Key, troosten ze mensen voor hun brood. Later, van 0.00 tot 2.00 uur, is er een open jamsessie. Boven de Cone, in Club Midnight, draaien zeven DJ's plaatjes: Loud- nezz, Blade, Chaos, Horus, Mike, Tempo Team, Tha Nouky en Xearo. Dit duurt van 23.00 tot 5.00 uur in de ochtend. Ook café 2x Bellen in de Walstraat heeft live muziek: vanaf 22.00 uur speelt daar coverband Section 2. door Theo Giele arnemuiden - In de twee zorgwo- ningen die SVRZ in Arnemuiden bouwt, worden alleen mensen met dementie ondergebracht. De woningen aan de Clasinastraat-Ra- demacherstraat bieden elk onder dak aan zes mensen. Oorspronkelijk zou de ene groeps woning bestemd worden voor mensen met dementie en de ande re voor mensen met een lichamelij ke handicap. De tijd heeft dit plan echter ingehaald. In verpleeghuis Der Boede in Kou- dekerke wonen nu twintig men sen die terug zouden willen naar Arnemuiden. Zestien van hen zijn dementerend, vier hebben licha melijke gebreken. Als SVRZ aan het oorspronkelijke plan had vastgehouden zouden tien dementerenden in Der Boede achterblijven, terwijl in de andere woning twee plaatsen leeg zouden blijven. SVRZ vindt het niet ge wenst in één groepswoning zowel dementerenden onder te brengen als lichamelijke gehandicapten. Door nu beide woningen voor de menterenden te bestemmen kun nen meer mensen terug naar Arne muiden. Bovendien zijn in de Dok straat huizen gepland waar men sen met een lichamelijke handicap zorg kunnen krijgen. Voor deze ca tegorie is er in de toekomst dus een alternatief. Volgens directievoorzitter Mirjam Drost zijn alle betrokken families hierover ingelicht. De SVRZ zal ook met de wijktafel van Arnemuiden spreken om de wijziging in het beleid uit te leg gen. Goes Marconistraat 13 (0113) 22 41 13 www.tmcwoonwinkels.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 25