'Niets gebeurd hier, loop vooral door' De Chinese overheid hoeft zich nergens voor te verontschuldigingen Ma zhouxu, 27 april 1989 17 mei 1989 3 juni 1989 4 juni 1989 i&5 Militairen houden het plein angstvallig in de gaten. woordvoerder Chinese regering Donderdag 4 juni 2009 1 1 Studenten bezetten het Plein van de Hemelse Vrede, ofwel Tiananmenplein, en eisen dat het commentaar in Het Volksdagblad wordt her roepen. De partijtop kondigt de staat van beleg af. Partijleider Deng Xiaoping besluit het plein met demonstranten te ontruimen. In de vroege ochtend beginnen militairen met het verdrijven van de demonstranten. Daarbij worden ook tanks ingezet. Zowel onder de de monstranten als de militairen vallen doden. Schattingen van het aantal slachtoffers lopen uiteen van enkele honderden tot 3000. Hemelse Vrede is beklemmend, als het Tiananmenplein in Pe king tenminste zijn naam eer aan doet. Exact twintig jaar na de dra matische gebeurtenissen van 4 juni 1989 is het hart van de Chi nese hoofdstad vergeven van poli tie, militairen en mannen van de geheime dienst. Ze herinneren op wrange wijze aan wat de auto riteiten de vergetelheid in willen drukken: het bloedig neerslaan van vreedzaam protest. Gisteravond is het plein weer schoongeveegd, net als in 1989. Mao kijkt er vanaf zijn portret glimlachend over uit, terwijl ach ter hem de zon zakt. Hij hangt hoog genoeg om met niemand oog in oog te hoeven staan. Twin tig jaar geleden was dat anders. Toen stond hij, besmeurd met verf, vijf dagen oog in oog met de Godin van de Democratie. Letterlijk. Studenten bouwden een tien meter hoog gipsen beeld, een kopie van het Vrij heidsbeeld, dat ze recht tegen over Mao zetten. Diens volgelin gen reageerden. Met tanks ver morzelden ze de Godin en verjoe gen ze de demonstrerende massa van het plein. De hele nacht van 3 op 4 juni schoten ze in de om geving van het plein met scherp op ongewapende burgers. Gisteren was het leger opnieuw op het plein, maar de meeste mi litairen hulden zich in gewone kleding. Los hangende broeken, T-shirts met streepjes, soms met een opdruk als 'Team spirit'. Op de plek waar de Godin van de De mocratie stond, houden politie agenten en militairen nu alles en iedereen in de gaten. Was het maar alleen daar. Ze staan en lo pen overal. In de tunnels, de eni ge toegangen tot het immense plein, turen ze in je tassen. Het weer in Peking is deze week hetzelfde als toen. De stenen van het plein zijn heet, nu de zon er de hele dag op heeft geschenen. Zo moeten ze ook zijn geweest toen hier honderdduizenden oog in oog zaten met het leger. De 'stillen', de militairen in bur ger, lijken ook dit keer ongevaar lijk. Ze vallen op omdat ze heen en weer slenteren. Tiananmen is geen plein waar je voor je lol slen tert. Zeker niet met deze jongens erbij. Iedereen die langs hen loopt, wordt van top tot teen geobser veerd, soms gevolgd. Op veel plekken lopen meer veiligheid stroepen dan toeristen. Wie weet wat hier is gebeurd, kan niet an ders dan zich ongemakkelijk voe len. „Het is alsof je over een kerk hof loopt", zegt een buitenlandse toerist. Chinese toeristen weten nauwelijks wat hier is gebeurd. Zij komen om op de foto te gaan met Mao. Waar twintig jaar terug de studenten zaten, staan nu au to's van de veiligheidsdienst: zwart geblindeerd, geen kente ken. Ze laten continu de motor lopen en er stappen mannen uit met donkere zonnebrillen. Tiananmen moet de enige topat tractie ter wereld zijn, waar toe risten meer worden bekeken dan dat ze zelf bekijken. De enige waar je wordt gefilmd en gefoto grafeerd door agenten. Er is hier niets gebeurd, loop vooral door, schreeuwen de autoriteiten met hun massale aanwezigheid. Wie langer stilstaat of ronddrentelt, wordt omsingeld, zodat je zelf al liever verder loopt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11