Bloedbad 1989 Roep om democratie 15 april 1989 17 april 1989 26 april 1989 De Chinese machthebbers doen er alles aan om critici de mond te snoeren, vlak voor de twintigste verjaardag van de veldslag rond het Plein van de Hemelse Vrede in Peking. Nog steeds geen antwoorden 10 I Donderdag 4 juni 2009 Hu Yaobang, een hervormingsgezinde secreta ris-generaal van de Communistische Partij, over lijdt. Hij was in 1987 afgezet omdat hij het jaar daarvoor niet hard op was getreden tegen stu dentenprotesten. Studenten grijpen de dood van Hu Yaobang aan om te demonstreren. Zij eisen meer democratie en een einde aan de corruptie binnen de Com munistische Partij. Op 'piekmomenten' demon streerden zo'n kwart miljoen studenten. Het Volksdagblad schrijft negatief over de stu dentendemonstraties. De krant is de spreekbuis van de Communistische Partij. 3- - fs In de Chinese hoofdstad zijn deze week zeker acht tien mensenrechtenadvo caten uit hun ambt gezet. De juristen waren betrok ken bij zaken tegen de Chi nese overheid. Ze stonden mensen bij in gevoelige dossiers, zoals Tibetanen die beschuldigd worden van deelname aan de rel len in Tibet en ouders van wie de kinderen zijn omgekomen door het drinken van giftige melk. Volgens jiang Tianyong, een van de advocaten van wie de registra tie per juni niet is verlengd, is het niet eerder gebeurd dat hij en zijn collega's zijn gestraft omdat ze opkomen voor de rechten van bur gers. Hij vermoedt dat ze het zwij gen is opgelegd omdat de autoritei ten er in deze gevoelige periode extra op zijn gebrand critici uit te schakelen. Het voormalig olympisch gastland heeft afgelopen weekeinde ook een oud-politiek gevangene van bijna 70 opnieuw opgesloten. Dat werd dinsdag bekend. De man, Wu Gaoxing, steunde in 1989 de door Remko Tanis massa die op en rond het Plein van de Hemelse Vrede demon- streerde voor democratie en tegen corruptie. Op 4 juni 1989 - van daag precies twintig jaar geleden - maakte het leger met harde hand een einde aan de protesten. Afgelopen maand zijn meerdere dissidenten opgepakt of onder huisarrest geplaatst, zonder opgaaf van reden. Op de computernetwerken van universiteiten zijn elektronische prikborden uit de lucht gehaald. Zo moet worden voorkomen dat deze worden gebruikt om evene menten te organiseren die te ma ken hebben met de protesten van twintig jaar geleden. De Chinese censuur op internet nam al eerder toe. Zo is videosite YouTube, die bulkt van de oude beelden uit 1989, sinds mei niet meer te bereiken in China. De afge lopen dagen zijn meer kritische Chinese sites, die tot nu toe wer den getolereerd, alsnog uit de lucht gehaald. Een ervan is die van de beroemde Chinese kunstenaar Ai Wei Wei, mede-ontwerper van het beroem de olympisch stadion in Peking. Ai is een fel criticus van het Chinese regime. Hij wordt sinds deze week continu in de gaten gehouden door de politie. Via een buiten landse omweg heeft hij inmiddels een nieuw blog geopend. In zijn eerste bericht zegt hij dat hij 'wei gert zich te laten intimideren'. Chinese activisten in het buiten land hebben hun landgenoten op geroepen om vandaag in het wit - de kleur van de rouw - gekleed te gaan. Hoeveel Chinezen daar in het hart van Peking voor voelen, wordt niet duidelijk. Niemand die er wat over wil zeggen. Zeker niet nu daar zoveel agenten en militai ren, in uniform of in burger, staan mee te luisteren. Terwijl binnen China de maatregelen zich opsta pelen, houden de autoriteiten naar buiten vól dat er deze week niets bijzonders aan de hand is. Gevraagd naar het 'incident' dat twintig jaar geleden plaatsvond op en rond het Plein van de Hemelse Vrede, zei Ma Zhouxu, woordvoer der van het ministerie van Buiten landse Zaken, dat de zaak is afge daan en dat de Chinese overheid zich nergens voor hoeft te veront schuldigen. De Chinese Zhang Xien Ling toont het portret van haar zoon, die twintig jaar geleden omkwam bij de demonstraties op het Plein van de Hemelse Vrede. Haar zoon was 19 jaar oud, toen hij op 3 juni 1989 's avonds tegen elf uur naar het plein toog. Pas veertien dagen later kreeg Zhang de gelegen heid het lichaam van haar zoon te zien. Zhang is lid van de informele club van moe ders die hun kind verloren tij dens de opstand. De nabe- staanden van de slachtoffers ij veren, tot nog toe tevergeefs, voor een fatsoenlijke uitleg van de regering over het neer slaan van de opstand. foto Diego Azubel/ EPA Foto links: Bezoekers werden giste ren tegengehouden op het Plein van Hemelse Vrede. De autoriteiten zijn bang voor nieuwe demonstraties. Foto rechts: Een eenzame burger met boodschappentassen neemt het op tegen een colonne tanks. Het is on getwijfeld de beroemdste foto van de laatste decennia. De man stapt op 5 juni de weg op om tanks tegen te houden die onderweg zijn naar het Plein van de Hemelse Vrede. De bestuurder van de voorste tank pro beert een paar keer om de man heen te rijden, maar hij gaat telkens weer voor de tank staan. Uiteinde lijk klimt de demonstrant op de tank en praat met de bestuurder. Daarop wordt de man door omstan ders van de tank gehaald en ver dwijnt hij in de menigte. Over zijn identiteit en lot doen veel geruch ten de ronde, maar er is geen enke le zekerheid over.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 10