We moeten oppassen voor roofbouw' 35 i Inspanningsfysioloog voorziet problemen door volle kalender. Edson Braafheid kiest tussen Ajax en PSV Volendam huurt Sturing van Vitesse Roland Garros is over voor Lesley Kerkhove Caanen en Jordi Cruijff gaan naar FC Valletta sÉHl Wt TU sar ai WÊm PZC WWV\' .bezorgers.nl of Ook Andy Murray redt het niet op Roland Garros Woensdag 3 juni 2009 Wedstrijden van drie uur veroveren de cricketwereld door Leon ten Voorde KATWIJK - Het is begin juni, over een paar weken beginnen de clubs alweer met hun voorbereiding, maar de internationals van Oranje h hebben nog altijd geen vakantie. Worden de topspelers overbelast? „Als we op deze manier doorgaan, worden de carrières van voetbal lers steeds korter." Competitie, Champions League, FA Cup, League Cup, en dan nu, tot slot nog 'even' twee duels met Oranje: er lijkt maar geen eind te komen aan het seizoen van Dirk Kuijt, de kilometervreter van het Nederlands elftal. „Ik ben bijna een jaar onafgebroken aan het voetballen. Als ik de wedstrijden tegen IJsland en Noorwegen alvast meetel, kom ik op zestig duels dit seizoen." Dat is best veel, erkent Kuijt. Maar té veel? De aanvaller van Liverpool h haalt de schouders op. Een Katwij- ker zal niet snel roepen dat hij te hard moet werken. „Mij hoor je niet klagen. We worden er goed voor betaald, toch?" Maar ook Kuijt kan niet ontkennen dat de kalender steeds verder uitdijt. Een voorronde Champions League hier, een voorronde Europa Lea gue daar: het ene seizoen zit er nog niet op, of het nieuwe voetbal jaar kondigt zich alweer vol elan aan. Neem NAC, dat vorige week de play-offs afsloot en halverwege juli wordt verwacht in het voorportaal van de Europa League. Of kijk naar landskampioen AZ, dat vol gende week vrijdag met de trai- ning begint. Inspanningsfysioloog Raymond Verheijen, die veel met Guus Hiddink samenwerkt, ziet de gevaren opdoemen. „Op dit mo ment zijn de competities nog aar dig te handelen voor de spelers. Maar als er nog een uitbreiding van de kalender komt, kunnen er problemen ontstaan. Dan gaat er echt roofbouw op de spelers ge pleegd worden en'dan kan het ge beuren dat de voetballers steeds va ker geblesseerd raken en carrières van spelers zelfs korter worden. Het wordt op die manier steeds j moeilijker om maximaal te preste ren, waardoor voetbal een sport van momenten wordt. En dat kan niet de bedoeling zijn." Een ander probleem van inter lands aan het eind van het seizoen is de grillige aanloop. Bondscoach Bert van Marwijk pleitte onlangs nog voor één Europese voetbalka lender, omdat hij nu spelers in zijn selectie heeft die al op 10 mei klaar waren met de competitie, ter wijl de Spaanse internationals pas afgelopen zondag de deur bij hun club achter zich dicht trokken. Vol gens zijn baas Henk Kesler zal het nooit zover komen. „Dat is een il lusie. In een land als Spanje is het in augustus vakantie en daar begin nen ze standaard aan het eind van die maand te voetballen. Hoe vaak we het ook hebben geprobeerd om de competities op elkaar af te stemmen, maar dat lukt gewoon nooit." Kesler vindt dat de verhalen over overbelasting van topspelers ook zwaar overdreven. „We gaan hier Na de interlands tegen IJsland en Noorwegen heeft Dirk Kuijt dit seizoen zestig wedstrijden in de benen. Hij klaagt niet, maar de vraag is of zoveel duels goed is. toch niet roepen dat onze voetbal lers het zo zwaar hebben? De me dia zijn er altijd heel goed in om dat achteraf te concluderen. Kom op zeg... De clubs willen toch dat de kleintjes ook kans maken op Europees voetbal? Dan is de conse quentie dat er in juli al voorrondes worden gespeeld. Als we dat niet willen, moeten we die Europa Lea gue weer afschaffen en beginnen we gewoon met 48 clubs direct aan het hoofdtoernooi." Verheijen is het niet met de baas van de KNVB eens. Hij pleit er voor dat spelers minimaal vier tot vijf weken vakantie hebben. ,Je moet niet vergeten dat voetballers in de top onder een enorme pres- tatiedruk moeten werken. Niet al leen het lichaam, maar ook de geest heeft tijd nodig om tot rust te komen. Didier Drogba heeft bij Chelsea een uitstekend seizoen achter de rug en hij had daar on langs wel een verklaring voor. Dat kwam doordat hij in de zomer van 2008 voor het eerst sinds jaren een fatsoenlijke vakantie heeft ge had, zei hij. En daar moeten we met z'n allen eens over naden ken." NOORDWIJK - Edson Braafheid be slist de komende weken of hij zijn loopbaan bij Ajax of PSV wil ver volgen. De 26-jarige linksback van FC Twente staat in de belangstel ling van beide clubs. De verdedi ger dient zijn volgend seizoen aflo pende contract uit in Enschede als hij geen goed gevoel bij Ajax of PSV krijgt. „Ajax en PSV zijn heel concreet", zei hij gisteren in Noord- wijk, waar hij met het Nederlands elftal verblijft. „Er is ook belangstel ling vanuit Engeland, maar dat is allemaal nog een beetje vaag." VOLENDAM - FC Volendam heeft voor komend seizoen Edward Stu ring gestrikt als trainer. De eerste- divisieclub huurt Sturing voor een jaar van Vitesse, waar hij nog een doorlopend contract heeft. Van daag volgt nog een laatste gesprek met Sturing zelf, maar dat lijkt een formaliteit. Sturing (45) was bij Vitesse op een zijspoor beland. De assistent-trainer kon zich na het ontslag van hoofdtrainer Hans Westerhof moeilijk vinden in diens opvolger Theo Bos. Sturing volgt Frans Adelaar op. PARIJS - Lesley Kerkhove is tijdens het jeugdtoernooi tot en 18 jaar op Roland Garros in de tweede ronde uitgeschakeld. De tennisster uit Zierikzee verloor in twee sets van Zarina Diyas uit Kazachstan: 6-4 en 6-4. De partij duurde één uur en 23 minuten. In de eerste ronde verraste Kerkhove nog met een overwinning op de als tweede ge plaatste Ana Bogdan uit Roemenië (7-5, 6-7 en 6-1). In het dubbelspel, met Richel Ho- genkamp, lag de 17-jarige Zierikzee- se er al in de eerste ronde uit. VALETTA - De Limburgse voetbal trainer Ton Caanen gaat op Malta aan de slag bij FC Valletta. Hij te kent bij de club een contract voor drie jaar. Caanen neemt Jordi Cruijff mee naar Valletta. De zoon van Johan gaat er als speler en as sistent-trainer naar toe. Caanen en Cruijff werkten eerder samen in Oekraine bij Metallurg Donetsk. Valletta miste dit seizoen de lands titel op één punt en de bekerfinale ging verloren na strafschoppen. De club neemt wel deel aan de voorronde van de Europa League. 1 bel 0800 - 022 27 10 WeGeNGR NieuwsMedia Competitie, Champions League, FA Cup, League Cup, en dan nu, tot slot nog 'even' twee duels met Oranje: er lijkt maar geen eind te komen aan het seizoen van Dirk Kuijt, de kilometervreter van het Nederlands elftal. foto Rick Nederstigt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 91