En als iemand je zaak binnenvluchtte, Vrachtwagenchauffeur mogelijk vervolgd Nieuwe expo's Hof van Buren 'Soms hadden we wel tien tot twaalf huisuitzettingen per maand' 'Er was een omslag: het moment dat de Troelstraweg werd gesloopt' 'Lag boven een lijk te ontbinden. Dat druppelde door het plafond heen. Die dingen maakte je mee' 221 Woensdag 3 juni 2009 W Het bleef geen pais en vree in de Bonedijke. De Vlissingse buurt kende een kentering, eind jaren tachtig. Maar waar die nou precies door werd veroorzaakt... door Wendy van den Hurk Soms geloofde ik mijn ei gen ogen niet. Die gasfor nuizen, die pannen... Champignons hoefden ze niet meer te kopen, zeg maar, die zaten er al op. Met een plamuur- mes stak je het vet van de muren. Die tuintjes af en toe... Werkelijk niet te filmen, de verhalen waar ik mee thuis kwam." 'Eind jaren tachtig' moet worden toegevoegd aan de anekdote van Hans Caljouw, voormalig woning inspecteur bij l'Escaut - voorheen Basco. Na een onrustige periode eind jaren zeventig heeft de gron dige renovatie van begin jaren tachtig de Bonedijke goed gedaan, is zijn beleving. „Maar daarna ging het weer mis. En goed ook. Soms hadden we wel tien tot twaalf huis uitzettingen per maand. Deden we er vijf op een dag. Omdat de woningen zo goedkoop waren, kwam er toch een bepaald publiek op af En dat hoefden er maar een paar te zijn... Die lui waren vaak weer snel weg, maar ook oorspron kelijke bewoners vertrokken. Al die mutaties doen de buurt geen goed. Zeker daar niet." De lage huurprijs was ook voor Jan Karei de Jong reden om juist daar eind jaren zeventig zijn hon dentrimsalon te beginnen. Op de hoek van de Bonedijkestraat met de President Rooseveltlaan was „Maar er was een omslag: het mo ment dat de Troelstraweg werd ge sloopt. Toen kwam al dat spul naar de Bonedijke. Ineens zag je lappen voor de ramen, in plaats van gordijnen. Voor mijn raam za ten tralies en de bovenburen gooi den brandende peuken naar bene den, op mijn mooie markiezen. Er rende wel eens iemand mijn zaak in, op de vlucht voor een ander. En ik werkte gewoon door. Was het gewend. Maar je kan er niet le ven als je buren van de nacht een dag maken. Als er schuurtjes wor den ingetrapt en er ineens een lijk wordt gevonden. Dat was voor ons de druppel." dat, waar vroeger een slijterij zat en daarvoor de Coöp. „De kwali teit van het pand was niet dende rend, maar dat nam je voor lief Nu kon ik me tenminste ook nog een kamer in Amsterdam permitte ren, voor mijn vrouw. Ik woonde aan de Hogeweg. Het was gezellig, iedereen kende iedereen." Mevrouw Van Hoorn woont al 41 jaar in de Bonedijkestraat. „Mensen vra gen me altijd: woon je er nou nóg? Ja, zeg ik dan, en met veel plezier ook!" Met de criminaliteit valt het volgens haar reuze mee. foto Ruben Oreel Red het Sprookjesbos en m win 7 x 700 Eftelingprijzen Vind de grote klok terug in Nederland! Verzamel t/m woensdag alle 13 letters en «as ga naar www.efteImg.coni Volautomatische koffiemachines van Jura, WMF en Nivona De Jura Z5 generation ii 1 touch 2 capuccinni Jura ENA De slankste volautomaat ter wereld! OOSTWAL1 GOES - 0113 228895 - PASSIEUX.NL Lijken, ja, die waren er. Daar weet Hans Caljouw alles van. „Werd midden in de nacht de storings dienst gebeld vanwege een lekka ge. Lag daarboven een lichaam te ontbinden. Dat druppelde door het plafond heen. Die dingen maakte je mee." Ach, en dan was er natuurlijk nog de bomwoning, verhaalt Caljouw verder. „Eede straat, 1985. In de trein naar Zwol le werd een verdacht pakje gevon den. Het bleek een bom, afkom stig van een jongen uit de Eede straat. DANGER stond er op zijn schuur. Met een robotkarretje zijn ze er naar binnen gaan. De hele buurt was afgezet." Maar wat werd er af en toe ook ge lachen, wil Piet van Eek maar zeg gen. Hij woont al zijn leven lang in de Bonedijke. Eerst aan de ene kant, later aan de andere kant van de President Rooseveltlaan. „Wij hadden goed zicht op het rijp en groen van de Bonedijke-flatjes, als je begrijpt wat ik bedoel. We za gen vanaf ons balkon hordes poli tie de brandgang in stuiven, ter wijl de bewoners hun huis al lang via de regenpijp hadden verlaten. Dat was wel spektakel." De kentering is volgens Van Eek gekomen na de grondige renova ties, toen sommige bewoners niet terugkeerden. „In plaats daarvan kwamen er jongere mensen, die het niet altijd even nauw namen. De samenstelling veranderde in die periode enorm. De samenhang verdween." Daar kan mevrouw Van Hoorn, na 41 jaar volledig verbonedijkt, zich wel in vinden. Maar zó crimineel? „Ach, er gebeurde wel eens wat... Maar ik heb nooit een lijk gezien! En ik zie alles, hoor. Ja, soms zag het er niet even keurig uit. Ik had zo'n buurjongen. Die zat ook wel eens in de gevangenis. Hij noemde me altijd oma. Maar toen hij zijn peuken op de stoep gooide, was ik daar toch niet zo weg van. Ik heb hem een emmer en een bezem ge- geven, gezegd dat hij eens moest vegen en dat heb ik hem in de ja ren erna altijd zien doen. Elke dag. Kijk, zo kan hef ook!" De Bonedijke is bekend terrein voor Johan Kasse, districtschef Walcheren van politie Zeeland. „Daar zijn wij inderdaad regelma tig te vinden geweest. Dat is ook niet zo gek, als je bedenkt dat Vlis- singen onevenredig veel sociale problemen heeft, mede door de functie van centrumgemeente. Als je verslaafden hebt, dan heb je de dealers ook. Als het slecht gaat met de Schelde, kent de stad een hoge werkloosheid. Die concen treert zich dan dikwijls in buurten zoals vroeger de Bonedijke, omdat daar de huren zo laag zijn." Van de slechteriken wist de politie heus wel wie ze waren. „We heb ben er dan ook veel energie in ge stoken. Zo hadden we diverse ja ren het Basta-team, dat zich boog over drugsoverlast van Antillia- uen. Later is daar het Probleem In terventie Team bij gekomen, het Jeugd Interventie Team..." Nu is het rustig, zeggen de bewo ners en ook de politie. Niet zo gek natuurlijk, sinds de sloop en nu zo veel Bonedijke-flatjes leeg staan voor de volgende sloop- en renova tieronde. Kasse denkt dat het rus tig zal blijven in de Bonedijke. „Paauwenburg had ook jarenlang een slechte naam en moet je nu zien: het is één van de rustigste wijken. Als het daar lukt, lukt het in de Bonedijke ook. Het moet te doen zijn om de sociale cohesie te rug te krijgen. Daar ben ik stellig van overtuigd." (Dit is de derde aflevering van een se rie over het imago van de Bonedijke) passieux j door Luc Oggel GOES - Het Openbaar Ministerie sluit niet uit dat een 37-jarige vrachtwagenchauffeur uit Woens- drecht die vorige week vrijdag be trokken was bij een dodelijk onge luk op de Deltaweg bij Goes, wordt vervolgd. Het onderzoek naar het ongeval, waarbij een 29-jarige Duitser om het leven kwam, is nog in volle gang. „De vrachtwagenchauffeur is na verhoor naar huis gestuurd, maar dat betekent niet dat hij niet alsnog kan worden vervolgd. On derzoek moet uitwijzen of hem dood door schuld of gevaarlijk rij gedrag ten laste wordt gelegd. Dat is nogal een verschil, want het ene is een misdrijf, het andere een overtreding", aldus een woordvoer ster van het Openbaar Ministerie. Het ongeluk gebeurde toen de Duitse toerist na het plassen in de berm wilde terugkeren naar de au to waar hij in zat. Hij werd aange reden door de vrachtwagenchauf feur, die de file die er op dat mo ment stond via de vluchtstrook passeerde. Volgens een politiewoordvoerster heeft het feit dat de vluchtstrook op dat punt bij drukte vaak wordt misbruikt, 'de aandacht' van een handhavingsteam. De politie zoekt nog getuigen van het ongeluk en met name twee militairen die eer- stehuljahebhenvetletaid.. De politie doet in 2002 onderzoek na MIDDELBURG - In wijkcentrum Hof van Buren in Nieuw-Middelburg wordt vandaag een nieuwe exposi tie geopend van Tonny Kraak. Hij woont al vijftig jaar in de wijk en schildert veel. De expositie is te zien tot en met 24 juli. Na de expositie van Kraak volgen tentoonstellingen van Els Topman en (in oktober/november) Jan Scheffers. DVD itÖS&fH - -"J SPAARZEGEL 'Made of Honour' www.pzc.nl/dvd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 80