De stem van één miljoen jonge boeren Him europa Voorbij de mismoedige con tainerlandschappen van de Antwerpse haven, achter het groe zelige grondgebied van Doel, doemt plots de luisterrijke polder van Nieuw-Namen op. Het Ne derlandse dorpje klampt zich krampachtig vast aan de grens. En dat is te merken ook. De hui zen zijn er Belgischer dan meer landinwaarts Zeeland in. En die tongval van de Nieuw-Namers? Die heeft toch wel erg veel weg van het Vlaams. Hier, in deze tweeslachtige streek, boert Joris Baecke. door Dennis Rijsbergen NIEUW-NAMEN - Deze dertiger vertegenwoordigt sinds kort ruim een miljoen jonge Europese boeren als voorzitter van CEJA. Voor het eerst in veertig jaar is het een Nederlander die deze Europese functie bekleed. In Zeeland zijn ze trots op hem. Zelf blijft hij nuchter: "Het is geen sport prestatie." Het is vroeg in de ochtend, want een interview in het middaguur zou zijn werkdag op het land maar in de war schoppen. Baecke staat al bij de deur te wachten. Hij is net terug uit Italië. Een congres had hij daar. Sinds 2004 is de Zeeuw dagelijks bestuurder voor akkerbouw en internationale zaken bij het Nederlands Agrarisch Jonge ren Kontakt (NAJK). Hij is er ook.vi- ce-voorzitter. "Het reizen ben ik wel gewend", zegt hij terwijl hij aan de keukentafel gaat zitten en een kop koffie inschenkt. "Ik ben binnen de Nederlandse organisatie verantwoor delijk voor internationale zaken, dus ik bezoek congressen in het buiten land. Eigenlijk ga ik er nu qua reistijd opvooruit, want het hoofdkantoor van het NAJK in Utrecht is vanaf hier verder weg dan CEJA in Brussel." Enkele weken geleden koos CEJA (Conseil Europeen desjeunes Agricul- teurs) een nieuwe voorzitter voor een termijn van twee jaar. Baecke kreeg de post en daarmee is hij de eerste Ne derlander in veertig jaar. CEJA is als koepel van boeren- en landbouworganisaties in de EU een belangrijke speler in Brussel. "We ver tegenwoordigen 27 organisaties en ruim één miljoen jonge agrariërs", zegt Baecke. "We behartigen de be langen van boeren in spe die nog op school zitten, boeren die bezig zijn een bedrijf over te nemen of op te zet ten en boeren die net een bedrijf zijn begonnen of hebben overgenomen. Als hoofdtaak hebben we de belangen behartiging bij het vaststellen en bij sturen van het gemeenschappelijk landbouwbeleid en het gemeenschap pelijk budget voor dat beleid." Landbouwbeleid l*>e Nederlander kan wat dat betreft volop aan de bak. In 2013 begint een nieuwe termijn voor het gemeen schappelijk landbouwbeleid. Voor die tijdVnoet een nieuw budget zijn vrij gemaakt en het beleid worden vastge steld. In september komt de Europese Commissie met een eerste aanzet. "We merken dat van verschillende kanten kritisch naaf het landbouwbud get wordt gekeken. Voor een deel is commentaar op dat enorme budget te recht, maar voor het grootste deel on terecht", stelt Baecke. "Er gaat inder daad veertig procent van de Europese begroting naar de landbouw. Dat lijkt gigantisch, maar landbouw is nu een maal één van de weinige sectoren dat Europa gezamenlijk doet. Zouden we een gezamenlijke Europese defensie hebben of een gemeenschappelijke ge zondheidszorg dan zou het landbouw budget maar een peulenschilletje zijn van de totale begroting." CEJA lobbyt in Brussel voor de jonge boeren. Baecke hoopt dat de Europe se ministers van Financiën bij de vast stelling van het budget de hand niet te veel op de knip houden. Want een ding weet Baecke wel: "Wie zich in de landbouwpolitiek verdiept, ziet hoe snel je een beslissing in Brussel in Nieuw-Namen voelt, of wat dat aan gaat in Groningen. Ik hoop dan ook dat de ministers voorbij de economi sche crisis kunnen kijken en het be lang inzien van een stevig Europees budget. De EU-landen hebben al aan gegeven dat ze het protectionisme op geven, maar dat begint al bij een fat soenlijke financiële bijdrage aan Euro pa." Partij van belang Baecke zal in de discussie dan ook een stevig woordje meespreken. En CEJA is een partij om rekening mee te houden, weten ze ook in Brussel. "Elke keer als er een dossier speelt waarbij maatschappelijke, agrarische standpunten gepolst worden, worden wij uitgenodigd. Brussel vindt het be langrijk om de ideeën van de jonge generatie te horen." Als CEJA-voorzitter wil Baecke ook meer begrip bij de consument kwe ken voor de Europese boer. In zijn ogen liggen producten van enorm- goede kwaliteit voor te lage prijzen in de schappen van de supermarkten. "Boeren in de EU moeten volgens de hoogste nonnen op het gebied van kwaliteit en milieu produceren. Dat gaat veel verder dan de gemiddelde consument weet. Elke handeling die wij als boer ver richten op het land of in het bedrijf moet geregistreerd worden. Er zijn uitgebreide procedures en protocol len voor de teelt, de oogst, de opslag en de schoonmaak. Van het begin van het proces tot het eind staat alles beschreven en kun je alle informatie tussentijds opzoeken, zodat het proces volkomen transparant is. Als je moet produceren volgens zulke hoge kwali teitseisen en je ziet wat het kost om eten uiteindelijk in de supermarkt te krijgen, dan is het voedsel weliswaar veilig en gezond maar in verhouding enorm goedkoop." De zon beschijnt inmiddels de vrucht bare landerijen. Wattenwolken met plukken grijs in een staalblauwe he mel vormen met de strakke bomen rijen een schilderwaardig landschap. Baecke kijkt naar buiten, het land trekt aan hem. Hij is klaar aan de keu kentafel. Het liefst banjert hij over de akkers, bekijkt hij zijn gewassen. Ja, hij is een voorbeeld van de huidige ge neratie van jonge Nederlandse boe ren, knikt hij. Niet de boer waar klak keloos vanuit werd gegaan dat hij het familiebedrijf over zou nemen. Niet de boer die tegen wil en dank dag na dag de grond bewerkt terwijl hij ei genlijk had willen studeren. Niet de boer die droomt van een andere car rière. "De wereld voor de huidige generatie ligt open. Je volgt niet per definitie je ouders op in het boerenbedrijf. Je bent vrij in je keuze. En dus zie je dat jonge boeren tegenwoordig bewust de keuze maken voor het boerenle ven. Ze doen dat vanuit de overtui ging dat het een prachtig beroep is. En ze beseffen heel goed dat je als boer niet even snel je salaris bij elkaar sprokkelt, maar dat het hard werken is met de nodige financiële risico's. Maar ja, daar krijg je wel iets moois voor terug: de mooiste baan ter we reld." Combineren Is dat mooie maar drukke boerenbe staan wel te combineren met het be stuurlijke werk voor CEJA? "Geen probleem", meent Baecke. "Door in ternet en mobiel bellen kun je tegen woordig zo veel onderweg doen. En ik ben nooit een hele week weg, hooguit een paar dagen. Eigenlijk doe ik twee dingen die ik fantastisch vind", concludeert hij. "Ik vertegen woordig mijn collega's en ik kom veel mensen tegen uit andere landen. Het mooie is, of ze nu uit Finland, Griekenland, Schotland of Slovenië komen, we hebben allemaal een ge meenschappelijke basis, het boer-zijn. En dat overstijgt alle cultuurverschil len en taalbarrières. En naast CEJA heb ik het eigen bedrijf en zie ik de gewassen groeien. Dit is een fantas tische periode. Alles komt op. Dat is het spannende, je stopt iets in de grond en... Eigenlijk speel je met de elementen. Maar soms spelen de ele menten met ons. Elk jaar weer, maar elk jaar anders." Of het CEJ A-voorzitterschap een op stap is naar iets ambitieuzers? Zien we de jonge Nieuw-Namer ooit nog eens terug als landbouwminister bij voorbeeld? Baecke haalt de schouders op. "Daar ben ik helemaal niet mee bezig." Dan, na een korte stilte: "Alleen als het te combineren is met dit", en hij wijst naar het Zeeuwse platteland dat in het kader van het raam als een schil derij aan de muur lijkt te hangen. "An ders niet." Foto: Denvon Media oris Baecke is de eerste Nederlandse voorzitter in veertig jaar van de Europese boerenorganisatie CEJA,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 74