Spin in web Veers bedrijfsleven Duurzaamheid zorgt voor continuïteit 14 manager Sinds 1 april 2009 heeft Veere een ondernemersmanager. Dick van der Velde is de 'linking pin' die ondernemers en gemeente gaat helpen, de lokale economie zodanig te versterken en impulsen te ge ven dat Veere in 2012 tot de drie MKB-vriendelijkste gemeenten van Zeeland behoort. door Loes van der Hoeven DOMBURG - Een onafhankelijke, daadkrachtige persoon, bij voorkeur zzp-er, die bekend is met het Zeeuw se ondernemersklimaat, beschikt over een netwerk en bovenal een bruggen bouwer is. Dick van der Velde beant woordt helemaal aan het profiel van de initiatiefnemers, Federatie Onder nemersverenigingen in Veere (FOV) en gemeente Veere. "Mijn onderne mersactiviteiten, VVD-raadslidmaat- schap in Goes, het bestuurlijke werk voor Koninklijke Horeca Nederland afdeling Zeeland en het feit dat ik toe was aan een nieuwe uitdaging, heb ben mij tot deze functie gebracht. Geen gemakkelijke opgave, maar wel een unieke kans om de spanning tus sen de lokale overheid en het bedrijfs leven binnen de gemeente Veere tot een minimum te reduceren. Als on dernemersmanager ga ik, net zoals in mijn vorige functies, scoren. Het zit in mijn ondernemersbloed en dat stroomt al vijftig jaar door mijn ade ren!" De ondernemersmanager is aan gesteld voor drie jaar. Gemeente Veere, Rabobank Walcheren/ Noord-Beveland en Kamer van Koophandel Zuidwest-Nederland be talen zijn salaris. De FOV assisteert hem jaarlijks 150 uur. Luisterend oor De eerste opdracht van de kersverse ondernemersmanager is het opstellen van het jaarplan 2009/2010. Met een aantal speerpuntthema's moet hij con creet aan de slag gaan. Dick van der Velde: "Om een goed beeld te krij gen van wat er binnen mijn werkge bied leeft, staan de komende maan den heel wat afspraken geboekt met ondernemers en ambtenaren. Mijn be langrijkste taak daarbij is 'luisteren'. Al leen door goed te luisteren weet je wat er binnen de gemeente speelt. Het is mij al opgevallen dat veel Veer- se managers erg actief zijn. Inhoude lijk ga ik niet in op hun individuele problemen, dat is de taak van de branchevereniging. Een van mijn ta De eerste en enige ondernemersmanager in Vee"re. ken is, ervoor te zorgen dat de contac ten tussen zowel de gemeente en on dernemers als tussen de ondernemers onderling goed verlopen. In de der tien kernen van Veere zijn negen on dernemersverenigingen, die worden gecoördineerd door de FOV. Van ambtelijke zijde heb ik inmiddels ge sproken met de burgemeester en een aantal wethouders. Met de ambtena ren voer ik twee clustergesprekken: telkens bestaande uit acht ambtena Foto: duofoto ren. Tot nu toe ben ik zeer positief, maar voor deze functie geldt hetzelf de als voor ondernemen: het is en blijft een kwestie van vertrouwen en gunnen!" www. ondememersmanagerveerenl De Provincie en de gemeente Reimerswaal investeren sa men tijd en geld om de onderne mers en bedrijven in de regio duurzamer te maken. Begin juni was de afronding van de cursus Duurzaam Ondernemen Reimers waal. De lessen werden gegeven door de Stichting Stimular, een bureau met veel kennis en erva ring op het gebied van duurzaam ondernemen. Daarnaast leerden de ondernemers ook van deskun digen uit de regio en vooral ook van elkaar. door Henk van de Voorde REIMERSWAAL - Een twintigtal Reimerswaalse bedrijven vond Maat schappelijk Verantwoord Onderne men (MVO) belangrijk genoeg om hierover vier middagen kennis te ver garen en uit te wisselen. Burgemees ter Huisman van de gemeente Rei merswaal verrichtte de afrap. Kennis uitwisseling en samenwerking op het gebied van duurzaamheid zijn zeker onder de huidige omstandigheden van economische recessie belangrijk met het oog op de continuïteit van de onderneming. Het lijkt dè overle- vingstactiek. De sprekers op de MVO-bijeenkoinsten komen vaak uit de regio en zijn veelal afkomstig uit het Zeeuwse bedrijfsleven en ken nisinstellingen zoals de Hogeschool Zeeland en Syntens. Er is namelijk veel MVO-kennis in Zeeland en za ken dicht bij huis halen is tenslotte duurzamer dan het van verder weg la ten komen. De inhoud van de lessen bepalen de deelnemers deels zelf. (duurzame) Energie, afval, werkne- Ondernemers bezoeken bedrijven die verantwoord ondernemen hoog in het vaandel hebben. Foto:duofoto iners, subsidies, communicatie en mo tivatie, drijfveren, wetgeving, nieuw bouw, klantrelaties en duurzaam inko pen: er is genoeg keuze. Zeven Zeeuwse gemeenten gingen de ge meente Reimerswaal al voor, maar dat maakt de deelnemers in Reimers waal niet minder enthousiast. Cees van Rij en Jos Custers van Lamb Weston Meijer te Kruiningen vertel len dat het in het licht van duurzaam heidstrajecten in Nederland en daar buiten een welkome aanvulling van de gemeente en de provincie is dat zij een curcus Duurzaam Ondernemen organiseren. „Omdat steeds meer par tijen, waaronder de overheid, hebben vastgelegd dat zij duurzaam gaan inko pen wordt op deze manier plaatselijke bedrijven een reële kans geboden om zich als duurzame leverancier te kwali ficeren. Voor ieder ondernemer is het raadzaam om deze cursus te volgen. Ze bevat diverse opties tot duurzame oplossingen en de cursusbegeleiders spreken heldere en duidelijke taal." Harry van den Berge van Van den Berge Handelsonderneming te Krui ningen geeft andere ondernemers ook het advies de cursus te volgen: „Ik zal iedereen deze cursus aanraden. De cursus geeft een goed beeld waar men staat als bedrijf met duurzaam onder nemen. Er worden scherpe inzichten en informatie gegeven om winst te maken op duurzaam ondernemen. Een goed initiatief van gemeente en provincie. Het kan alleen maar tot winst voor de ondernemers en het mi lieu dienen. Tevens is het goed voor de relatie van de gemeente met de on dernemers. Zonder ondernemers geen draaiende economie voor Zee land." Eerder is deze cursus, die in 2006 het Ei van Columbus won (een prijs van acht ministeries voor innovatie en duurzaamheid), al georganiseerd voor MKB-ondernemers in Tholen, Mid delburg, Veere, Noord-Beveland, Borsele, Goes en Temeuzen. Na de zomervakantie start deze cursus op nieuw in verschillende Zeeuwse ge meenten: Schouwen-Duiveland en Kapelle gaan voor de eerste keer van start. In Goes vangt voor de tweede keer de cursus aan. Zo mogelijk kan bij voldoende interesse ook in Rei merswaal voor een tweede keer wor den gestart. In Tholen is zelfs belang stelling bij de gemeente en de plaatse lijke ondernemers voor een vierde keer. Eerder hebben daar al drie groe pen van telkens dertig Thoolse onder nemers de cursus gevolgd. Ook in an dere gemeenten kan de cursus nog ge organiseerd worden. Meedoen aan de cursus kost 200,- per bedrijf, inclu sief lesmateriaal en de MKB-Milieuba- rometer (www.milieubarometer.nl). Inmiddels werken al meer dan 200 Zeeuwse bedrijven met deze MKB-Milieubarometer die binnen kort uitgebreid wordt met een on-li ne Duurzaamheidsbarometer. Tuinbouwbedrijf Lans in de Bathpol- der was op 7 mei gastheer voor Rei merswaalse bedrijven die duurzaam heid hoog in het vaandel hebben. Ui teraard was er in deze bijeenkomst uit gebreid aandacht voor de visie van Lans op Maatschappelijk Verant woord Ondernemen. „People, Planet en Profit staan bij ons centraal. We nodigen omwonenden bijvoorbeeld uit bij 'Kom in de Kas' zodat ze met eigen ogen kunnen zien wat we hier doen. Onze werknemers vinden we erg belangrijk, we proberen ze zoveel mogelijk mee te laten denken in de bedrijfsvoering. We gebruiken zo min mogelijk gewasbeschermingsmid delen; beter voor de mensen, het mi lieu en uiteraard ook voor onze porte monnee", aldus Maijan Tolhoek van tuinbouwbedrijf Lans. Na de lessen, rondleiding en borrel gingen de on dernemers huiswaarts met een stapel kennis en een doosje trostomaten. Ook geïnteresseerd in deze cursus? www. duurzaamisgewoondoen. nl; ammol@zeeland. nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 72