regeert al snel op de veldjes irriT— Campagne tegen vooroordelen hiv Vijf man vast voor tientallen inbraken Stemmen het <1 11 'Effect puntenrijbewijs Marion Pauw wint Gouden Strop Peuter herstelt van vergiftiging met GHB Nabestaanden Cevat onstemd over vonnis Let op-. vergeet u\N legitimatie rTiet. Europese ParlementsPflERKIEZINGENj Mooie sportveldjes, aangelegd op initiatief van oud-topsporters als Johan Cruijff en Richard Krajicek, moeten jongeren in achterstandswijken verleiden om in beweging te komen. Maar het gevaar van verloedering en vandalisme ligt op de loer. KNVB port clubs op Woensdag 3 juni 2009 5 C y 1 wijs, dat in 2002 werd ingevoerd, heeft nog niet het gewenste effect bereikt. Dat constateert de Stich ting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV). Het was de bedoeling dat met de invoe ring van het puntenrijbewijs het aantal ernstige ongelukken door jonge automobilisten zou afne men. Dit is nog niet het geval. AMSTERDAM - Marion Pauw is de winnaar van de Gouden Strop 2009, de jaarlijkse prijs voor het beste Nederlandstalige spannende boek. De schrijfster ontving de prijs, een geldbedrag van 10.000 eu ro en een sculptuur van Judith Vas- que, voor haar boek Daglicht. Pauw kreeg de prijs gisteravond uit gereikt tijdens The Power of Plots in de Melkweg te Amsterdam. Daar werd de aftrap gegeven tot de Maand van het Spannende Boek. ASTEN - Het 2-jarige jongetje dat maandagochtend in de vakantie woning van zijn ouders in Asten de partydrug GHB binnenkreeg, is volgens de politie 'aan de beteren de hand'. De peuter is van de in tensive care naar de kinderafdeling gebracht. De ouders zijn door de politie verhoord, maar niet als ver dachte aangehouden. Hoe het kindje aan de gevaarlijke drugs is gekomen, is nog onduidelijk. AMSTERDAM - De nabestaanden van de vermoorde hoofdagente Ga- brielle Cevat vinden de gevangenis straf die de 50-jarige dader giste ren opgelegd kreeg veel te laag. Hij moet twaalf jaar de cel in en krijgt tbs met dwangverpleging, luidde het oordeel van de rechtbank in Amsterdam. Het Openbaar Ministerie had acht tien jaar cel en tbs met dwangver- Zonder toezicht maken oudere jongeren de dienst uit op de Cruyff Courts. archieffoto Robin Utrecht/ANP pleging geëist. VELDHOVEN - De politie heeft vori ge week vijf mannen uit Veldho ven en Den Bosch (35 tot 61 jaar) aangehouden die worden verdacht van het plegen van vele tientallen woninginbraken in de drie zuidelij ke provincies en het oosten van Nederland. Het vijftal ging in wisselende samenstelling dagelijks op pad en ontvreemdde geld, bankpassen, sieraden en kluizen. De mannen sloegen meestal toe in vrijstaande woningen in het buitengebied, meldde een woordvoerster van de politie gisteren. De bovenregionale recherche be gon het onderzoek naar de serie in braken begin januari van dit jaar. Daarbij werd een verband ontdekt tussen zaken in Zeeland, Noord- Brabant, Limburg, Gelderland, Utrecht en Twente. Bij huiszoekin gen werden gestolen goederen en een auto in beslag genomen. RIJSWIJK - Het Aids Fonds is giste ren begonnen met een campagne die de angst voor hiv-patiënten moet wegnemen. Minister Ronald Plasterk van Onderwijs gaf bij het Binnenhof het startschot voor de campagne 'Sluit hiv uit, niet de mensen met hiv', door een poster aan een muur te hangen. Volgens het Aids Fonds is onder de Nederlandse bevolking nog veel onwetendheid over hiv. Ook zijn veel mensen onterecht bang voor besmetting. Uit een enquête onder duizend mensen blijkt, aldus het fonds, dat 40 procent van de Nederlandse be volking denkt dat het hiv-virus zich via tongzoenen verspreidt. Ongeveer 15 procent denkt dat het virus zich kan verspreiden via spor ten waarbij veel wordt getranspi reerd. Ongeveer een kwart van de onder vraagden eet liever niet in een res taurant waarvan de kok is besmet met hiv. Bijna twee derde van de Nederlanders vindt dat een groeps leider die hiv-positief is, verplicht moet worden om de ouders van de kinderen op de hoogte te stel len van zijn of haar besmetting. Het Aids Fonds noemt het wel be moedigend dat een meerderheid van de Nederlanders weet dat een hiv-besmetting niet meer dodelijk is. Driekwart van de bevolking zegt een collega met hiv niet an ders te benaderen dan een 'norma le' collega. Het onderzoek toont dat een grote meerderheid van de Nederlanders denkt dat er vooroor delen bestaan over hiv-positieven. Een minderheid heeft volgens het fonds zelf vooroordelen. Volgens het Aids Fonds is dat raar. Een on derzoek onder hiv-positieven zelf, liet eerder zien dat alle hiv-besmet- te mensen ooit negatieve reacties hebben gekregen op hun ziekte. u heef t het voor het zeggen.nl sgyER door onze verslaggevers ZEIST - De KNVB gaat voet balverenigingen aansporen meer aandacht te geven aan de Cruyff Courts, de moderne trapveldjes in ach terstandswijken. Lokale clubs laten de veldjes in de praktijk vaak links liggen, terwijl ze hadden beloofd jongeren daar te begelei den bij het sporten. Dat zegt Piet Hubers, ma nager voetbaltechnische za ken bij de voetbalbond. Met de verenigingen die ooit hebben beloofd zich te ontfermen over een van de ruim negentig Cruyff Courts wil hij een 'door start' maken. „Er is nog een hoop te winnen." Het Muiier Instituut pre senteerde gisteren het on derzoek Scoren op het Cruyff Court, winnen in de wijk, waarin het de ama teurclubs bekritiseert. Vol gens de onderzoekers to nen de voetbalverenigin gen te weinig interesse in de veldjes. Daardoor lopen zij leden en talentjes mis. longeren in achterstands wijken voetballen veel, maar zijn vaak geen lid van een vereniging, constateren de onderzoekers. Volgens het Muiier Insti tuut is het doel van de courts - jongeren meer la ten bewegen en de leefbaar heid in wijken verbeteren - deels gehaald. Zo'n 10 pro cent tot ongeveer een der de van de jongeren in de wijk sport geregeld op de veldjes. Omwonenden voe len zich doorgaans bij de courts betrokken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5