Consument Een nieuw adresboekje voor internet aquafitness speciale Sportpunt Zeeland Oqw dekken da1 aauafitne" www.sportpuntzeeland.nl 44 I Dinsdag 2 juni 2009 Internetaanbieder Xs4all kondigde onlangs aan als eerste een adsl-verbinding te hebben opgeleverd, die volgens een nieuw internetadressenboek werkt: ipvö. Marketing, maar wel met een serieuze toon. door Herman Stil Het oude stelsel van internetadressen vol doet niet meer. De cijfertjes zijn op. Ieder een die internet bezoekt - of dat nu perso-_ nen, computers of websites zijn - gebruikt een uniek nummer, het zogenoemde ip-adres. Ip-nummers bestaan momenteel uit 4 getallen die tussen o en 256 liggen. Met die systematiek, ipv4 genaamd, is het mogelijk bijna 4,3 miljard ip-nummers te maken. Nu zijn nog circa een half miljard nummers beschikbaar. Als een computer wordt aangesloten op in ternet, moet die een eigen, uniek ip-num- mer hebben. Maar in veel meer apparatuur zit tegenwoordig een computer, van auto's, frisdrankautomaten en parkeermeters tot tv-decoders. En uiteraard mobieltjes, tom toms, zakagenda's en spelcomputers die in ternetverbinding bieden. Ook groeit het internetgebruik in 'ontwikke lingslanden' snel. Als het internetgebruik in China stijgt tot de voorspelde 60 procent van de huishoudens, heeft alleen dat land al de 500 miljoen nog beschikbare ip-num- mers nodig. Er is dus een oplossing nodig en die heet ipvö (internet protocol yersie 6). In plaats van vier cijferreeksen wordt daar bij gebruik gemaakt van zestien tekenreek sen. Het capaciteitsprobleem is zo in één klap opgelost. Op die manier komt er een bijna niet te bevatten aantal (een 3,4 met 38 nullen) combinaties beschikbaar. De komende decennia zullen alle ipv4-num- mers vervangen worden door de nieuwe nummerreeksen. Dat kan grote gevolgen hebben. Recente versies van besturingssyste men (Windows Vista, Linux en Mac OS 10) kunnen goed met het nieuwe protocol om gaan. Maar wie met oudere besturingssyste men (XP, OS9) werkt, krijgt problemen. Niet in alle gevallen kunnen die worden op gelost met aanvullende software. Ipvö mag dan al bijna negen jaar de afge sproken standaard zijn, de invoering ver loopt traag. Alle internetaanbieders hadden er in 2003 al klaar voor moeten zijn, maar dat valt tegen. Xs4all-moeder KPN (ook Het Net en voorheen Planet) zegt wel gereed te zijn. Ook de SIDN, de instantie die .nl-do- meinnamen beheert, is sinds 2006 toegerust voor ipvö. Google stapte mei vorig jaar over. Maar veel bedrijven, providers en overhe den talmen. Op dit moment draait minder dan 1 procent van de internetapparaten in de wereld onder het nieuwe protocol. 0,2 procent van de internetters heeft volledi ge ipvé-bereikbaarheid. Merkwaardig genoeg loopt Rusland voorop, Nederland is middenmoter. Dat komt ook omdat in Nederland wel meer ipv4-nummers zijn dan inwoners, maar nog geen 30 procent van die ip-adressen wordt hier ook werkelijk gebruikt. De rest is gereserveerd door bedrijven, die denken daarmee nog wel even voort te kunnen. Daarbij vergeten ze dat ze zelf straks geen ipvö-adressen kun nen bezoeken. Veel van de huidige apparatuur is niet in staat met ipvö te werken. Veel modems en routers die consumenten nu gebruiken, kun nen er niet mee overweg of worden traag. Sommige internetapparaten die over een 'ei- Er komt een bijna niet te bevatten aantal combinaties beschikbaar gen' besturingssysteem beschikken, zoals routeplanners en spelcomputers, zullen hun internettoegankelijkheid verliezen. Nu zijn die apparaten nog wel te vervangen. Maar dat geldt niet voor allerlei computersyste men die ingebouwd zijn, zoals in olieplat forms of de Deltawerken. Veel van die syste men, die gebruikmaken van standaard ingebakken software die niet meer te veranderen is, worden niet meer onderhouden of hanteren een dode pro grammeertaal. Dat doet denken aan de millen niumbug van tien jaar geleden, waarbij oudere systemen niet in staat zouden zijn nieuwe data te verwerken. Dat bleek achter af mee te vallen. Maar diezelfde systemen zouden nu tegen een vergelijkbaar obstakel kunnen aanlopen. Er zijn meer bezwaren. Door het enorme aantal beschikbare ip-adressen in het nieu we systeem zullen internetaanbieders niet langer adressen tijdelijk toewijzen. Nu krij illustratie Jos van Koolwijk gen veel internetgebruikers alleen tijdens een sessie een eigen nummer toegewezen, zodat dat aan een ander vergeven kan wor den als ze niet meer online zijn. Met ipvö kan dat altijd een eigen uniek nummer zijn, wereldwijd te gebruiken op alle internetap paraten waar de gebruiker mee werkt. Maar zo'n persoonsgebonden nummer leent zich bij uitstek voor het vastleggen van het inter netgebruik van die persoon. Hoe dan ook, vervanging van het oude adressysteem op internet is onvermijdelijk. Wie voorbereid wil zijn, doet er goed aan bij aankoop van nieuwe apparatuur te kij ken of deze geschikt is of geschikt gemaakt kan worden voor ipvö. Wie wil proberen of hij ipvö-gereed is, kan proberen het nieuwe ip-adres van Google via ipvó.google.com te bereiken. Dat zal nog weinigen lukken. Q www.automatiseringgids.nl/ipv6 www.zowerkt.nl/internet/techniek/ ipv6.html Reageren? consument@wegener.nl Red het Sprookjesbos en win 7 x 700 Eftelingprijzen Vind de grote klok terug in Nederland! Verzamel t/m woensdag alle 13 letters en ga naar WWW.efteling.com Steeds 'eer menser.ontdek* „iwtief is op bet get> iS het erg Nl£Utyï agBü m v' - j Zwembadweg 3, Goes (vo!g richting naven/Hollandsche Hoeve gebied) Tel. (0113) 23 33 88

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 78