Alles binnen de perken Op de schop Open tuindagen op de Bevelanden door Willem Staat Wie borders met perkplanten heeft te wie den, houdt een stuk min der tijd over om naar het onkruid van de ander te spieden. Perkplan- Bougainvillea, bekend van vakanties. ten-zijn namelijk nogal bewerke lijk. Je moet ze tijdig van water voorzien en ook goed onderhou den. Maar dan heb je ook een re sultaat waar je lang van kunt genie ten. Perkplanten zijn een- of tweejari ge soorten die gebruikt worden in borders en bloembakken. „Ken merkend is het proces van zaaien, groeien, bloeien en afsterven", ver telt de Nieuwlandse plantenkwe- ker Ben van de Waart. „Een ver schil met vaste planten is dat die sneller groeien, maar gedurende een kortere periode in het jaar bloeien." Vanaf begin april zijn er al volop perkplanten verkrijgbaar. Toch is het volgende gezegde nog altijd van kracht: „Voor ijsheiligen de bloemen buiten, veelal kun je er dan naar fluiten." Niet planten dus voor 15 mei, want: Pancraas, Ser- vaas en Bonifaas, zij geven vorst helaas." Gangbare perkplanten zijn pelargo- Crenzen t- Perkplanten zijn vanaf april al volop te koop. Het is verstandig ze na 15 mei te planten. Dan zijn de ijsheili gen voorbij en wordt de kans op nachtvorst klein. De planten vergen veel onderhoud, maar dan heb je er ook lang plezier van. Een bloemperk is volgens Van Dale een door een omheining of anders zins afgebakend stuk grond. De term perk wordt gebruikt om grenzen aan te geven. Zo stellen we paal en perk aan zaken en zeggen we dat extremi teiten alle perken te buiten gaan. De historicus Johan Huizinga schreef in Herfsttij der Middeleeuwen„Vroeg is de mens oud, de vrouw met dertig, de man met vijftig jaren, en zestig is hun perk." Vooral op Walcheren komt de term perk terug in boerderijnamen: Groot Pitteperk, Pitteperk, Molen- perk en Hoogperk. En natuurlijk in de naam Perkpolder, de voormalige veerhaven. niums (in de volksmond gera niums), petunia's en vlijtig Hesjes. Een speciale groep vormen de kuipplanten, in grote potten. Daar onder is de kleurige Bougainvillea, bekend bij mensen die vakantie vieren in Zuid-Europa. Je moet er bij de aankoop van perkplanten op letten of ze er ge zond uitzien. Staan ze eenmaal in de borders of hangen ze langs het balkon dan is het zaak ze te ver wennen. Ben van de Waart: „De meeste van deze planten zijn gebaat bij een zonnige plek. Je moet ze tijdig water geven, bij droog weer om de dag. Niet te veel, want dan gaan ze rotten of schimmelen. Verder moet je regelmatig de uitgebloeide bloempjes verwijderen." „Perkplanten zijn gebaat bij goede potgrond die al mest bevat. Zeker planten die in potten staan moe ten enkele keren worden bemest. Hiervoor gebruike men speciale perkplantenmest." Pelargoniums, een gangbare soort. Volgens Ben is de tuin veelal een afspiegeling van het karakter van de eigenaar. „Borders met perk planten zijn dus echt iets voor mensen die binnenshuis de boel goed op orde hebben. Die houden het in de tuin ook binnen de per ken." Volgende week: tuinmeubelen Dinsdag 2 juni 2009 7 Het komend weekend worden de Bevelandse open tuindagen gehouden. De tuinen zijn open op vrijdag 5, zaterdag 6 en zon dag 7 juni, 10.00 tot 17.00 uur. - Hofstede Heuvelhof: Oude Hoeveweg 8, 's-Heer Abtskerke, 0113-567789. Dit eeuwenoude Kloosterhuis heeft een boerderij- tuin met vijvers, labyrint en ve le tuinkamers. - Landelijk, romantische tuin: Louise van den Akker, Burg. Vo gelaarstraat 9, Baarland, 0113-639296. Een tuin met veel taxus- en buxushagen, rozen, hortensia's, en hosta's. - Stadstuin: Frits en Janny Duijnhouwer, Kleine Kade 25, Goes, 113-233812. Smalle met or namenten versierde tuin in een historische omgeving. - Formele tuin: Ireen Schmid, Kattendijkseweg 6, Goes, o 113-228001. De strakke structuur van taxusheggen wordt afgewis seld met fleurige borders. - De Terptuin: Ton van Weele, Jachthuisstraat 10, Kloetinge, 0113-214742. Door het hoogtever schil is er een terrassentuin ont staan met veel intimiteit. - Intieme tuin: Tilly Quinten, Geertesplein 18, Kloetinge, 0113-213075. Vaste plantenbor- ders, een vijver en verschillende zitjes vormen de sfeervolle tuin. COLOFON Buitengebied: verschijnt elke dinsdag als bijlage bij de PZC en BN/DeStem. Buitengebied is een bijlage over landbouw, visserij, landschap, natuur, recreatie en tuinen. U kunt ons informeren: E-mail: buitengebied@pzc.nl Website: www.pzc.nl/buitengebied Postadres: PZC-redactie- secretariaat - ow Buitengebied, Postbus 91, 4330 AB Middelburg Telefoon: 0118 434010 Coördinatie: Jan van Damme telefoon: 0118 434 014 mobiel: 06 542 671 57 e-mail: j.vandamme@pzc.nl Advertenties: Verkoopteam Zeeland: 0118 434070, teamzeeland@bndestem-pzc.nl De chaos in de voortuin wordt steeds groter. Met let terlijk grof geweld is het restant van wat eens een grote pol pampasgras was, verwijderd. Het heeft heel wat zweetdruppels en pijn (blaren) gekost. De pol liet zich niet zomaar be dwingen. Van alles is geprobeerd. Met eeo schep in stukken hakken, met een takkenzaag proberen te snoeien en superkort knippen met een heggenschaar in de hoop dat het gras vanzelf af zou sterven. We leken te winnen maar helaas schoten na een paar dagen de bla deren alweer de lucht in. Dus hebben we de hulp ingeroe pen van buurman Ted. Hij heeft zijn kettingzaag uit de schuur ge haald en daarna zijn we de pol in stukken gaan zagen alsof we een taart aan het aansnijden waren. Vier uur heeft de klus geduurd maar toen wat het zover. Het pam pasgras is weg! En dan te bedenken dat in de ach tertuin nóg zo'n geval staat, die we ook weg willen hebben. Maar eerst is de voortuin aan de beurt waar de vorige bewoners een 'verrassing' voor ons hebben achtergelaten. Op sommige plek ken in de tuin liggen verstopt on der een laagje van tien centimeter aarde grote zwïre tegelplateau's. Cirkels van een kleine meter door snee met rode en witte vlakken grindtegel. Ook een ware ramp om eruit te halen, want ze zijn zwaar en liggen muurvast. Dat hebben we al ervaren omdat de vo rige bewoners in de achtertuin de zelfde truc hadden uitgehaald. De tegelplateau's zijn van latere zorg. Eerst de rest van de wilder nis maar weghalen. De merels in de struik zijn uitgevlogen dus kun nen we weer volop aan de slag. We moeten ook nadenken over de nieuwe inrichting. Waar gaan we nieuwe planten zetten- en welke zullen we kiezen. Het moeten in ieder geval vrolijke bloeiers worden. Planten die bijen en vlinders trekken zoals de vlin derstruik of rozen. De grote, wilde, nietszeggende en alleen maar groene blaadjes produ cerende struik krijgt waarschijnlijk tóch een tweede leven. Eigenlijk is het gewoon jammer dat een vluchtplaats voor musjes en me rels zomaar wordt gesloopt. Dus zetten we daar voorlopig maar het snoeimes in. De restanten van wat eens een grote pol pampasgras was, liggen nog in de voortuin. foto Melita Lanting Perkplanten hebben baat bij een goede verzorging. foto's Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 71