visbeheerders Natuurjournaal Bezichtiging Axelse stadsmolen Wijn proeven bij de Druivengaerde Peter Kooistra en zoon Jan Peter vangen, voor het bag geren, vis weg uit een weel bij Nisse. foto Willem Mieras Overlevingsplan voor paling(vissers) Nederlandse palingvissers gaan jaarlijks 157.000 kilo in binnenwateren gevangen paairijpe schieraal in zee uitzet ten, zodat de paling zich kan voortplanten in de Atlan tische Oceaan, in de Sargassozee. Uit Zeeuwse wateren moet daarvan ongeveer 25.000 ki lo komen. Voor de uitgezette schieraal ontvangen palingvissers een vergoeding uit Den Haag van vier euro per kilo, terwijl de marktprijs ongeveer het dubbele is. Voor palingvisserij komt ook een registratiesysteem met een logboekverplichting, zoals die al jaren geldt in de Noordzeevisserij. 'Willen we overleven als palingvissers.', stelt palingvisser Peter Kooistra uit Tholen, 'dan moeten we gezamenlijk de ze nieuwe richting op'. Dinsdag 2 juni 2009 5 De stadsmolen is gezichtsbepalend voor Axel en dateert uit 1750. Tussen 1998 tot 2000 is de molen grondig gerestaureerd. Sinds de oplevering wordt de molen elke zaterdag bemalen, mits er voldoende wind is. Het is mogelijk de molen te bezich tigen en vanaf de omloop van het uitzicht te genieten. Als de werkzaamheden het toelaten geeft de molenaar uitleg. Ook is het mogelijk om meel te kopen en bij speciale gelegen heden kan zelfs brood gekocht worden van in de molen gema len meel. De stadsmolen aan de - toepasselijke - Molenstraat in Axel is gratis toegankelijk op zaterdag en woensdag tot eind oktober van 10.00 tot 16.30 uur. foto Willem Mieras nuari, 157.000 kilo gevangen schier aal in zee uit te zetten. Van die schieraal weten we zeker dat die de zee wel haalt. Met een alge meen vangstverbod bereik je dat niet." Een extra complicatie is dat van de 157.000 kilo schieraal 50.000 kilo uit - wat heet - uitzonderlijk ge zonde gebieden moet komen. Schieraal uit die gebieden - waar de waterbodem schoon is en de vis geen besmettelijke ziektes heeft - maakt de meeste kans zich te kunnen voortplanten. „Zeeland telt veel van die gebieden", geeft Kooistra aan. „Het Grevelingen- meer, het Veerse Meer en het Vol kerak-Zoommeer horen er alle maal bij." Kooistra is zelf actief op het Vol kerak-Zoommeer. Hij heeft daar er varing opgedaan met wat nu in heel Nederland gaat gebeuren door palingvissers, namelijk met actief biologisch visbeheer. „In het Volkerak-Zoommeer zit drie- tot vierhonderd kilo brasem per hecta re. Dat is te veel voor een gezond systeem. Wij vissen daarom elk jaar brasem af" Met vier Zeeuwse collega's heeft Kooistra speciaal voor dit werk een cursus gevolgd. Ze kunnen er een centje mee bij verdienen. Kooistra haalt bijvoorbeeld ook vis uit wateren, voordat die worden gebaggerd. „Vroeger werd daar toch helemaal niet bij stilgestaan. Ecologen sturen ons, wij als vis sers doen het praktische werk, ons specialisme." Z. agen we vorige week hoe weidevogels als scholekster, kluut en kievit verschillen de manieren hebben om hun jon gen tegen roofvijanden te bescher men; dit keer aandacht voor één van onze meest typische kustvo- gels: de kokmeeuw. Hoewel het met kokmeeuwen niet al te best gaat, zijn er gelukkig in Zeeland nog her en der verspreid kokmeeuwenkolonies te vinden. Soms zijn dat solitaire nesten, maar dat is eigenlijk een uitzonde ring. Het overgrote deel van de kokmeeuwen broedt in kolonies en dat is meteen hun belangrijkste troef als het gaat om bescherming tegen roofvijanden. Kokmeeuwen zitten vaak met hon derden of zelfs duizenden bij el kaar en soms is de onderlinge af stand tussen de nesten niet meer dan een halve meter. Zo'n kolonie is een heel goed beschermd basti on en er zijn maar weinig roofdie ren die zich tussen de nesten wa gen. Hermelijnen en wezels ko men vaak niet verder dan de rand van de kolonie. Maar voor vossen ligt dat anders. Die kunnen com plete meeuwenkolonies uitroeien. Kokmeeuwen nemen daarom vaak het zekere voor het onzekere en kiezen bij voorkeur eilanden als broedplaats. Vanaf begin mei zijn er in de kok meeuwenkolonies jongen en die wandelen onbekommerd kriskras tussen de nesten door. Ze krijgen wel eens even een grauw of een tik, maar veelal worden ze door an dere kokmeeuwen met rust gela ten. Gezien hun beweeglijkheid is het eigenlijk een wonder dat de jongen toch altijd het ouderlijk nest weer weten te vinden voordat de nacht invalt. Kokmeeuwen moeten het hebben van de macht van het getal en er zijn andere vogels die graag van de bescherming mee profiteren. In de buurt van kokmeeuwenkolonies vind je altij opmerkelijk veel broe dende eenden en tureluurs. Op vo geleilanden krijgen de kokmeeu wen vaak gezelschap van grote sterns. Die zullen zich niet gauw vestigen op een plaats waar de kok meeuw ontbreekt. Ook in kreken, inlagen en venne tjes broeden kokmeeuwen graag. Daar kruipt de fraai gekleurde, geoorde fuut vaak onder de be schermende paraplu van de kok meeuwen. Niek en Lidy Reij- nen van wijngaard De Druivengaerde in Wissenkerke zijn druk bezig met het inrichten van de winkel, het maaien van het gras, het vastzetten van alles wat de storm heeft losgerukt en 'stam metje poetsen': het weghalen van de uit lopers aan de wijn ranken. Alles moet picobello in orde zijn voor het bezoe kerseizoen begint. Dat wordt woensdag 3 juni feestelijk geo pend. De Druivengaerde kan dan gratis bezocht worden en er kan genoten worden van diverse hapjes en drankjes. Verder kunnen belangstellenden elke dinsdag, woensdag en donderdag vanaf juni tot en met september voor twee euro een rondleiding krijgen om de diverse wijnrassen te bekijken en te proeven van een witte-, rode- of roséwijn of portlikeur. Voor bezoekers die wat langer willen blijven, is er de mogelijk heid voor het spelen van jeu de boules of croquet. Ook is er kunst van Paul (hemellichamen) en Marion Kamper (kerma- miek) uit Wissenkerke te zien. www.druivengaerde.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 69