Visjagers worden Beestachtig 4 Dinsdag 2 juni 2009 Veerse bos Een IVN-natuurgids vertelt over de bijzondere historie van de kreken op Walcheren, overgebleven na de Tweede Wereldoor log, en het bos dat later werd aangeplant. Veere, Landschuurweg, 19.30 uur. Paardenmarkt De verkoop van paarden is sinds de Tweede Werldoorlog ver dwenen. Wel staan enkele Zeeuwse trekpaarden opgesteld, er zijn koetsjes en oude tractoren, mechanisch ringrijden, boeren spelen, ponyrijden en er zijn enkele 'boerenambachten'. Zierikzee, centrum, vanaf 8.00 uur. Orchideeën excursie Wandeling in omgeving Dreischor door oude kreek en polder- tjes. Een gids van Staatsbosbeheer vertelt over orchideeën en vogels. Tip: verrekijker en laarzen. Reserveren: 0900-20 20 233. Dreischor, Knotwilgendreef aan de Weg door het Dijkwater, 19.00 uur. Vogelspotten Gek op vogelspotten? Leen dan een "vogelspot-fietsroute" en een verrekijker bij WV Ouddorp aan Zee. Voor meer informa tie 0187-681789 ofinfo@vw-ouddorpaanzee.nl. Ouddorp, WV, Bosweg 2. Wandeling Staats-Spaanse Linies De Spaanse forten ten zuiden van Axel zijn nog tastbare over blijfselen uit de Tachtigjarige Oorlog en het ontstaan van Ne derland als vrije natie. Tijdens deze wandeling vertelt de gids over deze bewogen periode uit de vaderlandse geschiedenis en de gevolgen daarvan tot in de huidige tijd. De forten worden van twee zijden bekeken, en vervolgens wordt een bezoek ge bracht aan de Watertoren. Liefhebbers kunnen de toren be klimmen. Tip: stevig schoeisel en drinken. Axel, parkeerplaats Watertoren, 12.30-16.30 uur. Pluimpot Oosterschelde excursie Samen met een gids wandelt u door de afgedamde zeearm 'Pluimpot' en gaat u naar het Nationaal Park Oosterschelde. De ze keer staan de wilde Orchideeën centraal. Voor aanmelding of kaartverkoop kunt u terecht bij de Regio VW Zuid-Beve land en Tholen kantoor St. Maartensdijk:.oi66-66377i. Sint-Maartensdijk, WV, 13.30 uur. Klutenroute op skelters Met een gezinsskelter of éénpersoonsskelters naar een plek waar kluten te zien zijn. Westenschouwen, Natuurinformatiepunt en Trampolinecen trum bij de rotonde, vanaf 11.00 uur. Meeuwenkolonie Krijsende, witte meeuwen. In Zeeland zijn ze volop aanwezig. Een gids van Staatsbosbeheer neemt u mee naar de meeuwen kolonie in de duinen van Westerschouwen waar hij vertelt over de leefwijze van deze vogels en de wijze waarop Staatsbos beheer het natuurgebied beheert. Reserveren: VVV Schou- wen-Duiveland, kantoor Burgh-Haamstede, Noordstraat 45a of via telefoonnummer 0900-20 20 233. Burgh-Haamstede, uitkijktoren eind Adriaan v.d. Weideweg, 19.00 uur. door Harmen van der Werf Het is de palingvissers gelukt. Het vangstver bod voor paling is van tafel dankzij een voorstel dat een nieuw tijdperk in de binnenvisse rij inluidt. „Nu moeten we het nog wel waarmaken", stelt de Thoolse palingvisser Peter Koois tra nuchter vast. „Van jagers wor den we visbeheerders. Dat vraagt een omslag, maar we waren al be zig in die richting." In september en oktober zou er niet meer op paling gevist mogen worden. Paairijpe schieraal trekt dan naar zee en die wilde minister Gerda Verburg met een algeheel vangstverbod sparen. „Wij vonden dat geen goed idee", verklaart Kooistra, „omdat schieraal bijna niet meer uit binnenwateren naar open zee kan komen. Ze komen overal gemalen tegen, waardoor ze lettelijk worden vermalen. Dat werkt dus niet." De Combinatie van Beroepsvis sers, waarin palingvissers zijn vere nigd, kwam met een alternatief De Tweede Kamer nam het, dank zij een motie van Ad Koppejan (CDA), over en minister Verburg ging ook door de bocht. Brussel moet het plan nog accepteren, maar daar laten vissers zich niet door afleiden. „We zijn volop bezig met de voor bereidingen", vertelt Kooistra. „Het vraagt ook nogal een organi satie om straks in vier maanden tijd, van september tot en met ja- Paddestoelen vind je het meest in het najaar maar ook het voorjaar kent verschijnin gen van zwamvruchten. Kort gele den ontdekte ik langs een pad aan de voet van een elzenhaag een groepje vuilwitte bolvormige pad destoelen. Stelen zag ik niet. De hoeden leken bijna op de grond te liggen. Later bleken ze die wel de gelijk te hebben. Nader onderzoek gaf dicht opeens- taande plaatjes onder de dikvlezi- ge hoed te zien. Mogelijk een voor- jaarspronkridderzwam? Voor de exemplaren die ik had ontdekt wel een heel mooie naam. Pronken de den ze allerminst. Temeer omdat de hoeden een groene algenwaas en bovendien veel vraatsporen ver toonden. Waarschijnlijk voor het grootste deel van slakken. Slakken doen zich niet alleen te goed aan gewassen in de moes tuin. Allerlei organisch materiaal, waaronder ook veel half verteerd blad en het vruchtvlees van padde stoelen, staat op het menu. De nacht is de meest veilige periode van activiteit maar daar zijn ze niet aan gebonden. Overdag bie den donkere beschaduwde plaat sen, waar de kans van uitdroging gering is, ook gelegenheid aan slak ken zich te verzadigen. Slakken worden over het alge meen, behalve door specialisten, als saai ervaren. Wie de slak nader beschouwt, doet verrassende ont dekkingen. De voet, de hoofdspier waarmee een slak zich voortbe weegt, vindt houvast over de dun ste takjes alsook langs een verti kaal glasoppervlak. Moeiteloos be weegt de slak zich, spottend met de zwaartekracht, voort langs de onderkant van een afhangende tak. De mogelijkheid daartoe ligt in het feit dat de slak zijn eigen weg aanlegt door middel van een klevende slijmafscheiding, waar over hij vervolgens voortgaat. Hoe wel scherpe ondergronden soms worden gemeden is het een sprookje dat hij hier last van zou hebben. Het lichaam raakt in feite de ondergrond niet eens. Naaktslakken missen het slakken huis waarin ze zich terug kunnen trekken bij hoge temperaturen of wanneer er ander gevaar dreigt. Het gespierde lichaam is echter wel in staat zich samen te trekken tot een stevige bijna ronde bol waar vogels maar moeilijk vat op krijgen. Peter Kooistra werpt een snoekbaars terug in het Volkerak-Zoommeer, terwijl hij paling sorteert op lengte en dikte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 68