Geneeskracht van Dag van duizend-en-één soorten Klimroos met bescheiden wensen 2 Dinsdag 2 juni 2009 Rond Fort Ellewoutsdijk wordt zaterdag 6 juni de ïooi-soor- ten-dag gehouden. Het is de bedoeling zoveel mogelijk soorten te vinden van alle dier- en plantgroepen. Iedereen die belang stelling heeft voor de natuur, jong of oud(er), is die dag wel kom om mee te zoeken. Om to uur vertrekken de eer- v - ste groepen op excursie van- is. uit het Fort Ellewoutsdijk. p Deze zijn gesplitst in volwas senen, kinderen en werkgroe- pen. 's Middags bestaat er gelegen- li heid om een (zelf meege brachte) lunch te gebruiken. Om 12.30 uur is er een feeste- jpj lijk moment: de uitreiking van de Ruige Anjer. De Rui ge Anjer is een waarderings- prijs van de KNNV (Vereni ging voor Veldbiologie), afde ling Bevelanden. De waarde- ringsprijs wordt uitgereikt aan niet-KNNV-leden die zich inzetten voor natuurstudie, na tuurbeleving of natuurbescherming. Na de lunch, omstreeks 13.30 uur, vertrekken weer excursie- groepen. Bij het Fort is een toilet aanwezig. De iooi-soorten-dag is een activiteit van KNNV in samenwer king met Natuurmonumenten. Deelname is gratis en aanmel den vooraf is niet noodzakelijk. Voor meer informatie: Johan Eckhardt van de KNNV, telefoonnummer 06-20598844 of mail joh.eckhardt@zeelandnet.nl tek. KS) Voor meer activiteiten in de natuur: www.natuurmonumenten.nl Biologische Rozenkwekerij De Bierkreek (Zevenhof straat 9 in IJzendijke) is zaterdag wel open (8-17 uur), maar voor de open da gen moeten de rozenmin- naars nog even wachten: die zijn namelijk gepland op 27 en 28 juni en op 11 en 12 juli, als de rozen op z'n mooist zijn. Op dit moment zitten er 1435 rozen in het assorti ment. De ruim 250 soorten klimrozen staan nu al prach tig in bloei. Een heel bijzon dere is de klimmende rugosaroos, 'Himmelstur- mer' (foto), die uitbundig bloeit en - heel opmerkelijk voor een roos - genoegen neemt met arme, droge en slechte grond. Op de rozendagen zijn er cursussen bloemschikken, rondleidin gen, natuurexcursies, proeverijen en stands van andere bedrij ven. Voor meer informatie, bel 06-12905085 of kijk op de site. www.bierkreek.nl De grote, gele schuur steekt hoog uit bo ven het vlakke land van Groede. Zo op het oog authentiek, net zoals de nostalgische woon boerderij ernaast. Maar schijn be driegt. Ze zijn nieuw, vertelt eige naar Ronald van de Winckel. En wie de kans krijgt in de gele schuur te kijken, ziet geen stroba len maar een compleet laborato rium voor de verwerking van me dicinale kruiden. Landbouwkundig ingenieur Van de Winckel en zijn vrouw Marleen streken in 2003 op dit stukje grond neer, na een kortstondig avontuur als kruidentelers in Australië. In huis herinnert het robiniahout dat overal in het interieur terugkomt aan die tijd: dat hout heeft Van de Winckel, die als specialisatie bos bouw heeft, eigenhandig gekapt op zijn land in Australië en meege nomen naar Zeeland. Na zés jaar ploeteren op het voor malige bietenveld aan de Scherp- bierseweg 1 in Groede is Marleen Kruiden een bloeiend bedrijf. Waar eens de bieten stonden, gra zen nu mini-Herefordrunderen en geurt de lavendel. Kruiden telen ze al 25 jaar, vertelt Ronald. Na zijn studie in Wageningen, in 1987, begonnen Ronald en Marleen met de biologische teelt van theekrui den in Axel. Met de teelt van ge neeskrachtige kruiden is het echt paar in een nieuwe niche gestapt. In de schuur worden de kruiden gedroogd of ingevroren en ver werkt tot tincturen, essences en perssap. Grote bedrijven als Bonusan, VSM, Weleda en Dr. Vogel (Bio- horma) zijn hun afnemers. Van de 6,5 hectare die het bedrijf beslaat, Wat oogsten de boeren In deze rubriek elke week een nadere kennismaking met seizoensgroenten. Grote kans dat je in New York een aubergine uit van Purple Pride uit Oosterland op je bord krijgt. Of ze in Amerika zelf geen aubergines kunnen telen? Pleun van Duijn van telersvereniging Purple Pride lacht. Ja, grote wel. Maar om de een of andere reden spelen ze het daar niet klaar om ba by-aubergines te telen. Die zijn heel gewild, ook bij het Japanse Oku- ra-hotel in Amsterdam." Purple Pri de teelt niet alleen aubergines in alle maten en diverse vormen, maar ook in allerlei kleuren. Gestreept, spier wit, groen, oranje, rood en uiteraard die dieppaarse, aubergine aubergi nes. In oktober is gezaaid, in de cember worden de plantjes in zak ken steenwol gezet, in het 4 hecta re grote kassencomplex te Ooster land. Een druppelaar voert water en voedingsstoffen toe. Wie dat onnatuurlijk vindt, kan kiezen voor de biologisch geteelde auber gines uit de eco-kas van 8000 vier kante meter in Bergen op Zoom. Die zijn wel wat duurder, want de opbrengst is lager: 30 kilo de vier kante meter, tegenover 50 kilo op substraat. In Terneuzen bouwt Purple Pride een kassencomplex van 5 hectare. Daar worden in ja nuari 2010 de eerste aubergines geoogst. Kun je aubergines als seizoens groente bestempelen? Zeker wel, knikt Pleun van Duijn van Purple Pride in Oosterland. „De top van de productie ligt in mei/juni: dan wordt er per week twee kilo de vierkante meter geoogst en gaan el ke week 80.000 kilo Oosterlandse aubergines de wereld over." In au gustus neemt de groei af en begin november, als de planten helemaal omhoog gegroeid zijn en hun bla deren tegen het dak van de kas drukken, eindigt het oogstjaar. Dan wordt de kas gereinigd, de steenwol gerecycled en is er even niets. Purple Pride levert voor 95 procent aan het buitenland: Duits land voorop, dan komt Engeland, gevolgd door Frankrijk, Scandina vië, Rusland en Amerika. Aubergines a la Pleun Snij de aubergine in dunne plakjes. Verhit olijfolie in de koekepan en leg de schijfjes er in. Draaien en draaien, tot ze sappig zijn. Zeezout en verse peper erover, klaar. Meer recepten: www.purplepride.nl foto Mechteld Jansen Marleen Kruiden in Groede is één van de biologische bedrijven die in het weekeinde van 6 en 7 juni de deuren openstellen voor het publiek. Het bedrijf kweekt medicinale kruiden voor bedrijven als Bonusan, VSM, Weleda en Dr. Vogel (Biohorma). door Ondine van der Vleuten Ronald van de Winckel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 66