Binnenland op slooppremie berco Stemwijzer wint aan populariteit Stempas en legitimatie Oad Turkije Mark Rutte spreekt alsnog met joden veel voordeel Sneller slagen door simulator °Ponje c Bieker Griekenland 1*99 Groeiend aantal adviezen en groeiend aantal kieswijzers. Buurt houdt stille tocht voor gedode Robienna Tien plezierboten door aanvaring beschadigd Peuter in ziekenhuis door partydrug GHB U juni. Europese ParlementsflflERKIEZINGENI Waarom zelf zoeken? Dinsdag 2 juni 2009 5 Kreta 8 dagen v.a O9OO-8482 www.globereisburo.nl RIJSWIJK - Meer dan 500.000 men sen hebben op internet de stem wijzer ingevuld van het Instituut voor Publiek en Politiek (IPP) voor de Europese verkiezingen van don derdag. Dat heeft projectleider lo chum de Graaf gisteren laten we ten. De stemwijzer ging op 24 april online. Volgens De Graaf is met een half miljoen stemadviezen het record van 2004 overtroffen. Toen lieten 450.000 Nederlanders zich door middel van de stemwijzer advise ren over welke partij het beste aan sluit bij hun eigen politieke opvat tingen. Het IPP verwacht de ko mende dagen nog een flinke toe loop, waardoor een verdubbeling ten opzichte van 2004 mogelijk is. Uit onderzoek van het instituut blijkt dat mensen er wel wat van opsteken, maar dat slechts een klein deel zich door de stemwijzer laat leiden. Volgens IPP-directeur Nel van Dijk lijkt de kiezer met een groeiend aantal stemwijzers door de bomen het bos niet meer te zien. In toenemende mate melden belangenorganisaties zich bij het politieke instituut met het verzoek samen een stemwijzer op te zet ten. Daarmee vragen die organisa ties aandacht voor hun eigen be langen. „Belangengroepen durven steeds minder een stemadvies te geven en grijpen daarom massaal naar een eigen stemwijzer", zegt Van Dijk. Volgens het IPP zijn er inmiddels twaalf hulpmiddelen voor kiezers op internet. Nieuw is onder meer de Groene Kieswijzer van de Stichting Natuur en Milieu en de Wereldstemwijzer. W* Een groeiend aantal mensen laat zich door een stemwijzer advise ren wat te kiezen. Er komen ook steeds meer stemwijzers. Dit jaar zijn er al twaalf. AMSTERDAM - Buurtbewoners van het donderdag in Amsterdam door messteken om het leven gekomen meisje Robienna houden morgen een stille tocht. Het meisje zou morgen 13 jaar geworden zijn. Bij het drama raakte de moeder van het meisje gewond. De ex-vriend van de moeder zit vast op verden king van betrokkenheid bij het in cident. SCHEVENINCEN - In de jachthaven van Scheveningen hebben gisteren tien zeil- en motorjachten schade opgelopen door een aanvaring. De 'boosdoener' was een omgebouw de vissersboot, die motorproble men kreeg toen het de haven in voer, vervolgens stuurloos raakte en de plezierboten ramde. De boot kwam tegen een steiger tot stilstand. 1REIZEN Gumbet 8 dagen v.a.Z^^ 0900-8482 www.globereisburo.nl OMMEL - Een 2-jarig jongetje is gis terochtend met spoed in een zie kenhuis opgenomen, nadat hij op een vakantiepark in Ommel (Noord-Brabant) de partydrug GHB had binnengekregen. Hoe dat kon gebeuren, kon de politie gisteren nog niet zeggen. De peu ter is buiten levensgevaar. ness en Nederbelg Novastar. De grootste publiekstrekker was Bruce Springsteen. 'The Boss' hield zater dag met zijn optreden ruim 65.000 festivalgangers in de ban. foto Harry Heuts/CPD AMSTERDAM - WD-leider Mark Rutte gaat met joodse organisaties praten over zijn voorstel om de vrijheid van meningsuiting op te rekken. Na de presentatie van het plan ontstond veel ophef over de opmerking van Rutte dat de Holo caust ontkend mag worden. Naar aanleiding daarvan hebben de medeopsteller van het stuk, At- zo Nicolaï en voorzitter Uri Ro senthal van de WD-fractie in de Eerste Kamer een gesprek gehad met de joodse gemeenschap. Rut te kon daar niet bij zijn, omdat hij als fractievoorzitter aan het verant woordingsdebat in de Kamer moest deelnemen. Daarom zal hij op een later moment zelf met de joodse organisaties spreken. lange vorststraat - goes scheidsconcerten in de Heineken Music Hall en zet dan na bijna tien jaar een punt achter een succesvolle muziekcarrière. Het optreden op de veertigste edi tie van Pinkpop had de band te dan ken aan het uitvallen van Depeche Mode. Pinkpop trok de afgelopen drie dagen ruim 90.000 bezoekers. Zij genoten in Landgraaf onder uit zonderlijk goede weersomstandighe den van bands als The Killers, Mad- het mogelijk dat meerdere provin cies bereid zouden zijn een sloop premie te introduceren. Als provincies ook overgaan tot een sloopregeling voor oude auto's en het subsidiebedrag per auto ver dubbelen, wordt de Nederlandse regeling vergelijkbaar met die in Duitsland. Landelijk is er een po tentieel van 1,2 miljoen voertuigen die dateren van voor 1995. Voor zo'n 80.000 wagens is nu geld be schikbaar, stelt Bovag, maar de be langstelling is groot. „We verwach ten een flinke toeloop", zegt Ha- rald Bresser van de branchevereni- De Bovag wil dat provincies een bonus geven bovenop de sloop premie voor oude auto's. Het zou de kersverse regeling een sterke impuls geven. ging RAI. Er hebben zich op de si te al vijftienduizend mensen opge geven. Anders dan in Duitsland, voorziet de Nederlandse sloopregeling in het stimuleren van het kopen van een zuiniger auto. Het mag een tweedehands exemplaar zijn, als hij maar in een hogere milieuklas se zit dan de te slopen auto. Niet iedere autoverkoper staat te juichen bij de sloopregeling. De subsidie die de handelaren uitke ren aan consumenten die hun oude auto inruilen voor een nieu were en schonere auto, krijgen zij namelijk nog niet direct terug van de overheid. Ze kunnen hun claim pas van vanaf 3 augustus indienen bij de overheid. Hoe snel ze het geld dan uitgekeerd krijgen is nog niet bekend. DELFT - Rijschoolleerlingen die een deel van hun opleiding in een rijsi- mulator volgen, hebben 4 tot 5 pro cent meer kans te slagen voor hun rijexamen. Dat blijkt uit onder zoek van de Technische Universi teit Delft. De onderzoekers von den ook dat een leerling sneller slaagt voor zijn examen naarmate hij meer lessen in de simulator heeft gehad. De onderzoekers maakten gebruik van de gegevens van ruim achthon- derd rijschoolleerlingen. U juni zijn de verkiezingen voor het Europees Parlement. In de meeste gemeenten stemt u niet met een oproepingskaart. maar met een stempas. Daarmee kunt u in elk stemlokaal binnen uw gemeente stemmen. Zonder stempas en legitimatie kunt u niet stemmen. Als u uw stempas bent kwijtgeraakt of niet heeft ontvangen kunt u een nieuwe aanvragen bij uw gemeente. Dit kan tot en met 2 juni. Zo raakt u uw stem niet kwijt. Lees meer over de stempas en legitimatieplicht op www.uheefthetvoorhetzeggen.nl u heeft het voor het zeggen.nl s^ER Voor hetzelfde geld een beter advies 220 winkels 0900-8482 globereisburo.nl |l||j|uie€ 199,-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5