Sport Erik Cadée doet geslaagt Joeri van der Hooft is een hoo| Dressuur overtreft springen op Axels Pinksterconcours Gevoelige tik Rossi Sasse Cindy Perdaen hoeft slechts één concurrent te verslaan. Atleet werpt discus vier keer over zestig meter in Hulst. D Oostburgs springtalent richt zijn pijlen op deelname aan het EK. 38 Dinsdag 2 juni 2009 door Aector Dooms AXEL - Waar in een niet zo ver ver leden de springcombinaties de Zeeuwse paardensport glans gaven en de dressuursport op het tweede plan stond, zijn in deze tijd de rol len omgekeerd. Neem nou giste ren het Pinksterconcours in Axel. Amper 70 combinaties deden mee aan het springen tegenover 150 deelnemers in de dressuur. In de zwaarste klasse (Z, ZZ) van het springen was het helemaal ar moe troef Cindy Perdaen versloeg haar enige concurrent: de Belg Daan de Cleene. Had de 23-jarige amazone uit Sas van Gent de eer van de overwinning gevoeld? „Ik doe het voor de kick, maar ik geef toe: voor de spanning is het leuker om meer concurrenten te hebben. Waar ik wel voldoening uit haal, is dat ik foutloos heb gereden. Het is toch anders als je wint met vier balken eraf En gelukkig is er nog altijd veel publiek", zei ze vlak na haar foutloos gereden parcours met haar zesjarige ruin What's In A Name. Perdaen vermoedt dat het met lef te maken heeft dat de jeugd niet voor springen kiest. „Ouders sti muleren ook hun kinderen, omdat aan de dressuur minder risico's vastzitten." Die angst heeft ze zelf nooit gehad. Ze gelooft minder in de toename van de populariteit door het olympische goud van An- ky van Grunsven. „Het zou kun nen." Perdaen kijkt met plezier terug op de juniorenperiode toen ze voor Nederland uitkwam op sterk bezet te concoursen met de inmiddels vijftienjarige merrie Mumbo in de Z-klasse in Duitsland, Frankrijk en België. Inmiddels is de Sasse ama zone twee jaar senior en rijdt ze el ke week wedstrijden. „Om bij de top te geraken, moet je heel veel geld en een heel goed paard heb ben en goed kunnen rijden." Van haar niveau zijn er niet veel meer actief in Zeeland. „Chayenne Wis- kerke en Carolein van de Plasse. Ilyo de Loos en Luc Cornelissens, maar zij rijden momenteel ook niet in de Z-klasse." Er zijn ook bijna geen Zeeuwse springwedstrij- den meer. „Eerlijk gezegd ga ik lie ver naar België dan naar de over kant te rijden. Dan heb ik veel meer onkosten. Voor het prijzen geld hoef ik het niet te doen. De eerste prijs is hier 30 euro. In Bel gië, waar je wel veel deelnemers hebt, krijgt de winnaar 150 euro." Parcoursbouwer en jurylid Bram Wattel ziet de kosten van de wes- terscheldetunnel als een factor van de malaise. „Maar er zijn ook bijna geen jonge springruiters meer. Ze durven niets te riskeren. De in structie en de dressuur moeten een opstapje zijn voor het sprin gen, maar dat gebeurt niet." Dres- suurrijdster Stephanie de Frel denkt dat het te maken heeft met de mentaliteit. „Springen vinden ze te gevaarlijk. Dressuur niet." De 20-jarige amazone uit Koewacht won de eerste proef in de Zi-klas- se met debutant Wurona en totali seerde 206 punten. „Het was een fijne proef, maar ik had nog iets meer verwacht." Met Virgina werd ze tweede in de tweede proef ach ter Natasja Vink, die met Besalu 211 punten een hoge score haalde. Cindy Perdaen hoefde met What's in A Name in de hoogste springklasse slechts met één rivaal af te rekenen. foto Camile Schelstraete DEN HAAG - Tavullia is zijn woon plaats, Mugello zijn tweede huis. De macht van Valentino Rossi op zijn thuiscircuit leek onaantast baar als die van Julius Caesar in zijn beste jaren. Zeven keer op rij duldde de beste motorcoureur ooit geen enkele tegenstand. Zon dag moest hij diep buigen. In plaats van geel kleurden de Tos- caanse heuvels vuurrood. Casey Stoner zette duizenden Duca- ti-fans in vuur en vlam door als eerste Ducati-rijder op Mugello te winnen. De 23-jarige Australiër door Peter van Kouteren HULST - Acht maanden geleden overwoog Erik Cadée nog met top sport te stoppen, omdat hij vond dat hij te weinig progressie had ge maakt. De Brabantse discuswerper kondigde toen aan dat dit seizoen het jaar van de waarheid zou wor den. In Hulst bevestigde Cadée waarom hij al zeker is van afvaardi ging naar het WK, dat in augustus in Berlijn wordt gehouden. Cadée heeft de smaak weer hele maal te pakken en verkeert al ge ruime tijd in uitstekende vorm. De 25-jarige atleet uit Den Bosch behoort dit jaar tot de beste tien discuswerpers ter wereld en was tijdens het Pinkstergala in Hulst de absolute publiekstrekker. Met vier worpen boven zestig me ter voldeed de Brabander aan de verwachtingen. Het verschil met de nummer twee was opzienba rend: elf meter. Zijn prestatie leid de tot een nieuw baanrecord en de daarbij behorende geldprijs van vijftig euro. „Het zou mooi zijn als dat baanrecord een tijdje blijft staan." Erik Cadée had eveneens inge schreven voor het kogelstoten, maar zag daar door een lichte bles sure aan zijn hand wijselijk van af. „at is ook niet echt mijn onder deel. Ik ben naar hier gekomen om lekker te werpen", vertelde hij. „Ik heb de afgelopen weken heel veel getraind", keek hij terug op een cruciale periode. Tijdens een trainingsstage in Amerika verbeter de Cadée zijn persoonlijk record (64,42 meter), waarmee hij verze kerd was van uitzending naar het wereldkampioenschap in -Duits land. „Dat geeft zóveel rust", be kende hij. „Ik heb geen last van stress en kan trainen met het idee dat ik niet per se nog aan een li- Erik Cadée voldoet aan de ver wachtingen tijdens het Pinkster gala in Hulst. De discuswerper won met een baanrecord: 62,98 meter. nam de macht in de strijd om de wereldtitel over van Jorge Lorenzo, die tweede werd. Valentino Rossi bleef steken op de derde plaats. „Mooi dat ik tenminste het po dium nog heb gehaald", probeerde 'de Doktor' er nog een positieve draai aan te geven. Maar feit was, dat hij in de strijd om de wereldti tel in de MotoGP een gevoelige draai om de oren had gekregen. De Italiaan Mattia Pasini bracht de race in de 250cc-klasse op zijn naam. De Brit Bradley Smith won in de i25cc-klasse. door Peter van Kouteren HULST - Heel even leek zijn derde en laatste poging om over 1.86 me ter te springen te lukken. Maar ter wijl Joeri van der Hooft een zach te landing maakte, werd hij achter volgd door de lat. De Zeeuwse be lofte uit Oostburg lachte er maar eens om, stapre monter van de baan en bevestigde in Hulst vooral dat hij met meer dan gemiddeld ta lent gezegend is. De vijftienjarige Zeeuws-Vlaming was bij de B-junioren de enige deelnemer bij het hoogspringen en dat was op zich al opvallend tij dens een sterk bezette wedstrijd. Waar anderen vooral beter preste ren als de concurrenten plaagstoot jes uitdelen, bleef Joeri van der Hooft ondanks de hoge tempera tuur ijzig kalm. De boomlange scholier sprong zijn eigen wed strijd, verbeterde zijn persoonlijk record met maar liefst dertien cen timeter naar 1.83 meter en deed als of het de gewoonste zaak van de wereld was. „Ik heb vorig jaar bijna niet aan hoogspringen gedaan en had dit seizoen tijdens de training al eens 1.80 meter gesprongen", vertelde hij. „Ik wist dus dat ik in vorm was. Het was wel een vreemde wedstrijd, omdat er helemaal geen tegenstand was. Anders kun je je nog eens aan anderen optrekken." Van der Hooft, lichtpuntje in don kere dagen van de Zeeuwse atle tiek, is al tien jaar lid van De Wie lingen en specialiseert zich de laat ste jaren op technische nummers als verspringen, hoogspringen en hink-stap-springen. De jongeling meldde zich in Hulst ook voor het verspringen en nam het als broek je op tegen mannen die door de wol geverfd zijn. Met een sprong van 6.26 meter eindigde hij in de achterhoede. „Maar mijn record is 6.35 meter", relativeerde hij. „Ik ben best tevreden." Ondanks slechts drie trainingen per week is de atleet van De Wie lingen tevreden over zijn progres sie. „Ik train niet zoveel als de con currenten", weet hij. „Het gaat er niet om hoe vaak je traint, maar Discuswerper Erik Cadée maakte gisteren in Hulst zijn faam waar. Hij won de discipline onbedreigd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 40