Sport Roland Garros Gemeente Middelburg heeft drie opties klaarliggen voor fimshlocatie Wisse voldoet aan limiet voor WK Denis Mentsjov toont passie en wint Giro Zweed Söderling maakt einde aan schrikbewind van Spanjaard Nadal. Koos Schouwenaar volgde tijdrit Giro om sfeer te proeven. Meerkampster verbetert haar persoonlijk record met twee punten. Zilver in Moskou Dinsdag 2 juni 2009 [31 door Marco Knippen PARIJS - Vanaf zijn debuut in 2005 regeerde Rafael Nadal met straffe hand op Roland Garros. Liefst 31 opeenvolgende partijen stond er geen maat op hem. Aan het schrik bewind kwam op eerste pinkster dag abrupt een einde. Een onver schrokken Zweed zette de Spaanse dictator af Robin Söderling tekende in de vierde ronde voor de primeur die velen tot dan toe voor onmogelijk hadden gehouden. In vier sets klaarde hij de heidense klus: 6-2, 6-7, 6-4, 7-6. Nadal wilde echter ven geen tragedie weten. „Ik wist dat dit een keer stond te gebeuren. Natuurlijk is het jammer, maar een nederlaag geeft m'n machtsgre pen meerwaarde." De zege had symbolische waarde, aangezien Söderling voorkwam dat zijn illustere landgenoot Björn Borg door Nadal als recordhouder werd afgelost. Met vier triomftoch ten op rij én zes eindzeges in to taal blijft Borg vooralsnog de gra- velkoning in Parijs. „Het zou prach tig zijn als hij belt om me te felici teren. Zo niet, dan verwacht ik op z'n minst een sms'je", grinnikte de winnaar, die met zijn kwartfinale- plaats op een Grand Slamtoernooi een eigen mijlpaal sloeg. Söderling trok in stadion Philippe Chatrier brutaal vanaf de eerste sla genwisseling de regie naar zich toe, om die slechts even af te staan. Aan het einde van de twee de set verzuimde hij door te druk ken, waardoor Nadal via de tie break kon ontsnappen. Die winst leek de opmaat tot een kentering. Söderling weigerde echter te capi tuleren en bracht zodoende de on derlinge confrontatie op Wimble don in herinnering. Het, vanwege de vele regenpauzes, over vier da gen uitgesmeerde gevecht eindig de toen in een zwaarbevochten overwinning voor Nadal (6-4, 6-4, 6-7, 4-6,7-5). De prooi die Söderling toen tan denknarsend moest laten gaan, - liet hij ditmaal niet los. In de der de akte pakte hij de draad weer op. Met verwoestende opslagen van meer dan tweehonderd kilo meter per uur en dito forehands sloeg hij grote bressen in de verde diging van Nadal. Het precisiege- beuk dwong Nadal vele meters te maken. „Ik speelde precies zoals ik me had voorgenomen", lichtte Sö derling zijn strijdplan toe. „Niet ik, maar hij moest lopen." Gaandeweg het heroïsche duel bleef de 24-jarige hardhitter zich zelf inprenten dat het om een 'ge wone' partij ging. „Die insteek heeft me enorm geholpen. Zo doende benaderde ik het van punt tot punt, bleef ik tot het einde toe geconcentreerd." Pas bij een voor sprong van 4-1 in de tiebreak van de vierde akte drong de impact tot hem door. „Mijn god, dacht ik. Dit kan niet waar zijn. Ben ik dan écht 'Ik speelde precies zoals ik me had voorgenomen. Niet ik, maar hij moest lopen' de eerste die Nadal op Roland Gar ros gaat verslaan?" Het hersenspin sel wreekte zich niet. De spanning nam weliswaar toe, maar hij ver slapte geenszins. Enkele minuten later was de sensatie bezegeld en werd Söderling door een uitzinnig publiek op een staande ovatie ge trakteerd. Het racket werd vervol gens als collectors item naar de tri bune gegooid. Nadal schoof na zijn nederlaag Ro ger Federer naar voren als de voor naamste titelkandidaat, niet weten de dat de Zwitser de volgende dag tegen Tommy Haas langs de af grond zou scheren (6-7, 5-7, 6-4, 6-0, 6-2). Verder in de nabije toe komst weigerde hij te kijken. „Hoe mijn preparatie op Wimbledon er uit gaat zien? Het enige waar ik me nu op voorbereid, is het zwem bad bij mij thuis", grapte de ont troonde alleenheerser. De flauwe glimlach die met de komische noot vergezeldging, kon de ge kwetste ziel echter niet camoufle ren. De gekwelde blik in zijn ogen vertelde het échte verhaal. door Frits Bakker ROME/MIDDELBURG - Op de gladde steentjes in de binnenstad van Ro me mocht Koos Schouwenaar zon dagmiddag even sfeer proeven in de Giro. De Middelburgse burge meester reed in een volgauto mee achter een van de renners in de slottijdrit. „Het was een indruk wekkend zicht, al die mensen on derweg." Het slot van de tijdrit maakte hij niet meer mee, want de missie was al geslaagd. Samen met Cees Priem, die al een paar jaar onder handelt met de Girodirectie over een finish in Nederland, reisde hij naar de slotetappe in Rome om de laatste plooien glad te strijken. En met delegaties van Amsterdam en Utrecht, twee andere kandidaten om etappes te organiseren in de Giro van 2010, had hij zondag een onderhoud met de Girobazen. Koos Schouwenaar: „Het voor werk was al gedaan. Vanaf nu kun nen we aan de slag, want het is de finitief dat we finishplaats zijn. Ik GOTZIS - Meerkampster Yvonne Wisse heeft in Götzis voldaan aan de limiet voor de wereldkampioen schappen atletiek, in augustus in Berlijn. De uit Vlissingen afkomsti ge atlete sloot de zevenkamp in de Oostenrijkse plaats af met 6100 punten. Dat was voor de 26-jarige Wisse een verbetering van haar persoon lijk record met twee punten, maar nog belangrijker, tien punten meer dan de eis voor uitzending naar de WK. Voor Wisse wordt het haar tweede WK. Twee jaar ge- heb er met Angelo Zomegnan, de directeur van de Giro, over gespro ken. De details worden later gere geld, maar we kunnen nu aan de slag. Het parkoers, dat in Zeeland wordt gevolgd, zal vermoedelijk al snel worden vastgelegd. Angelo Zo megnan gaat nu tot 4 juli op va kantie, daarna komt hij naar Ne derland." Veel meer dan bij de Tour de Fran ce krijgen de organisatoren van een etappeplaats inspraak in de route. Wethouder Albert de Vries van Middelburg: „Het is vanaf het begin onze opzet geweest om heel Zeeland mee te laten genieten. Daarover gaan we met de Girobaas onderhandelen als hij komt. En ook over de locatie van de finish in Middelburg. We hebben drie op ties klaarliggen, die we gaan voor leggen." Schouwenaar: „We zullen natuur lijk aan alle eisen moeten voldoen, die door de UCI worden gesteld, maar we willen alles zo dicht mo- Burgemeester Koos Schouwe naar van Middelburg kijkt een paar dagen rond in de Giro d'lta- lia. Volgend jaar start de wieler ronde in de Zeeuwse hoofdstad. leden was ze ook van de partij in Osaka. Wisse eindigde in de belangrijkste meerkampwedstrijd ter wereld als achtste in het eindklassement. De Oekraïense Natalija Dobrinska, vo rig jaar olympisch kampioene in Peking, won het evenement met 6558 punten. Haar landgenote Hanna Melnitsjenko eindigde als tweede met 6445 punten. De der de plaats was ook voor een Oek raïense, Lioedmila Josipenko, met 6361 punten. Drie Nederlandse tierikampers mo gen na de wedstrijd in Götzis zo goed als zeker naar het WK. Eelco Sintnicolaas en Ingmar Vos volde den aan de kwalificatie-eis van 8000 punten en de voorgeselec- gelijk bij de stad hebben. In Floren ce hebben we de aankomst gezien van de dertiende etappe. Daar was de finish midden in het centrum." De Middelburgse organisatie zet in op een etappe op zaterdag 8 mei, als de proloog tenminste op vrij dag 7 mei wordt gereden. „De zon dag is geen optie, die is voor Utrecht voorzien. Als de Giro op vrijdag start, krijgen wij de zater dagetappe. Als hij op zaterdag start is de maandag voor Middelburg voorzien. Maar de Girobaas wil ook op vrijdag starten vanwege de lange reis terug naar Italië." In de komende weken gaat de voorbereiding al volop van start. Koos Schouwenaar: „We hebben heel veel gezien in de dagen dat we in de Giro mochten rondkij ken. Wat me opviel, was de enor me belangstelling. Dat betekent voor ons dat we logistiek gezien al les heel strak moeten regelen. Op zo'n finishlocatie is veel ruimte no dig voor de rennerskaravaan, voor de media, voor al die televisiewa gens, de tribunes en alles wat we er nog omheen willen organise ren. We willen alle Zeeuwse ge meenten waar de Giro doorheen komt erin betrekken." teerde Eugene Martineau toonde vormbehoud. Hij was de beste Ne derlander in Götzis. De Limburger eindigde als negende met 8083 punten. Dat was ruim voldoende voor vormbehoud. Martineau dankte zijn voorselectie aan de kwalificatie voor de Olympische Spelen van Peking. Sintnicolaas en Vos moesten in Götzis de limiet van 8000 punten halen. De eerste deed dat ruim, Sintnicolaas kwam na tien onder delen uit op 8052 punten en ein digde daarmee als twaalfde. Vos ging net over de 8000 punten heen, 8003 en goed voor de der tiende plaats. Beiden kwamen niet eerder op de wereldkampioen schappen atletiek uit. Dennis Mentsjov ging in de slotrit onderuit op de gladde steentjes, maar de eindoverwinning kwam niet mer in gevaar. foto Luca Bettini/EPA door Edward Swier DEN HAAG/ROME - De laatste proe ve van bekwaamheid legde hij met horten en stoten af Dat Denis Mentsjov op de spekgladde keitjes in de Romeinse binnenstad viel, en de eindzege daarmee zelf nog heel even in gevaar bracht, zegt veel over de Rabo-Rus. De kille, emotieloze fietsmachine van weleer is tegenwoordig toch ook maar een mens. Gelukkig wel. Juist in deze met passie gereden Gi ro toonde Mentsjov zijn strijdlust en boekte hij - naar eigen zeggen - het grootste succes uit zijn loop baan. Dat hij altijd wat terugge trokken was, en ook na het succes in deze Giro nu niet direct een feestbeest zal worden, kun je Mentsjov nauwelijks verwijten. Het past niet bij een sportman zo als hij. Mentsjov groeide op in Orel, vierhonderd kilometer ten zuiden van Moskou en niet ver van de Oekraïnse grens. Daar zijn de mensen bepaald niet uitbun dig. En toen hij in 1999, na ellen lange onderhandelingen met de Banesto-ploeg, naar Spanje verkas te, kreeg hij daar ook niet het bes te voorbeeld. In Pamplona zijn ze weliswaar wild van het gevecht met de stier, de Banesto-ploeg blonk altijd uit in vlakheid en re gelmaat. Met Miguel Indurain als voorbeeld kun je niet anders ver wachten dat Mentsjov in Spanje nauwelijks ontdooide. Mentsjov is al jaren 'gewoon Menstjov'. Lastig te peilen voor concurrenten, voor publiek, voor verslaggevers, maar zelfs ook voor ploegleiders én ploeggenoten. Dat laatste werkte wel eens tegen de 31-jarige Rus. Deze Giro echter werd al vanaf de start in Venetië duidelijk dat Mentsjov het over een iets andere boeg gooit. Rabo- collega's hadden Mentsjov nog nooit zo vrolijk, praatgraag en ont spannen gezien. Zelfvertrouwen en zelfbewustzijn stralen van hem af Weliswaar groeide de stress naarmate de Giro vorderde, en het succes toenam, maar Mentsjov was ook in Rome veel meer dan 'gewoon Mentsjov'. Hij toonde er, nadat hij in de tijdrit het roze had veiliggesteld, met een enorme vreugdekreet en wilde armgeba ren, een man van vlees en bloed te zijn. Mentsjov beschouwt zichzelf voor de komende Tour de France als één van de favorieten. „Ik zeg niet dat ik 'm ga winnen, maar ik kan 'm winnen." In de Giro was hij ook al zo zelfverzekerd. „Toen ze me in Venetië naar mijn favo riet vroegen heb ik Basso gezegd. Maar eigenlijk dacht ik écht dat ik zelf zou gaan winnen." MINSK - De tafeltennissters Linda Creemers en Carla Nouwen heb ben de finale in het dubbelspel van de ITTF Pro Tour verloren. In Minsk kon het Nederlandse duo niet winnen van het favoriete kop pel Dang Ye Seo/Park Young Sook uit Zuid-Korea (9-118-11 6-114-11). GARAGES, BERGINGEN, TUINHUISJES EN PAARDENSTALLEN Kies voor mooie prefab betonelementen. Ook dubbelwandige bouw. Met degelijke rabatdelen. Vlijmscherpe prijzen. De Huufkes 42 (Industrieterrein Eencind II) S674 TM Nuenen fax (040) 283 92 73

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 33