Opel lijkt op valreep gered Rechter laat dief ongemoeid Machtswisseling Bonaire is 'geen oorlogsverklaring' Vitaliteitsmanagement Toerisme? Hogeschool 'Zeeland www.hz.nl Kennismaken met de nieuwe hbn-opieiding Zaterdag 30 mei 2009 9 De Duitse bondskanselier Angela Merkel arriveert op haar kantoor in Berlijn voor het overleg over de toekomst van autoconcern Opel. foto Gero Breloer/AP Je vindt de auto die je zoekt Pearyweg 6, Góes, 0113-561812 www.autovermeulen.nl Magna koerst af op overname Duits autoconcern. berlijn - Na een week van poker- spel op hoog niveau lijkt het Duit se Opel op de valreep gered. De Oostenrijks-Canadese toeleveran cier Magna had gisteravond de bes te papieren om de dochter van het in grote nood verkerende Ameri kaanse autoconcern General Mo tors over te nemen. Desondanks zullen de komende tijd duizenden banen verdwijnen bij Opel. Omdat het Amerikaanse moeder concern General Motors (GM) maandag waarschijnlijk uitstel van betaling moet aanvragen, was het voor de toekomst van de Europese GM-tak (met Opel) van belang vóór die datum losgeweekt te wor den van GM. Dit leidde afgelopen week tot een strategisch spel tus sen GM, de Amerikaanse regering, de Duitse regering en de belang rijkste overnamekandidaten Fiat en Magna. Na de nacht van woensdag op don derdag zag het er heel somber uit voor Opel. Om half vijf 's och tends bleek dat alle partijen met onaangename verrassingen op de proppen waren gekomen. De Duit se regering had al krediet toege zegd voor de nieuwe eigenaar van Opel, maar zowel verkoper GM als potentiële kopers Fiat en Magna wilden het onderste uit de kan. „Dit was een absurde nacht, maar wij laten ons niet in de hoek drij ven", reageerde minister van eco nomische zaken Zu Guttenberg (CSU). Daarbij sloot hij uitstel van betaling voor Opel niet uit. Na twee dagen van koortsachtig over leg, verklaarde Fiat gisterochtend niet meer deel te nemen aan de onderhandelingen, maar wel geïn teresseerd te blijven. Uiteindelijk lag er gistermiddag plotseling een overeenkomst op tafel tussen Mag na en moederconcern GM. Aan het begin van de avond wer den beide partijen ontvangen in de Bondskanselarij van Angela Merkel. Als de Duitse regering ver trouwen heeft in de overeen komst, die moet leiden tot het be houd van zoveel mogelijk Opel-ba- nen, wordt de Europese tak van het bedrijf uit het GM-concern ge licht en in een stichting onderge bracht. Schuldenvrij en met paten ten in eigendom. Dat is om te voorkomen dat schuldeisers van GM daar aanspraak op kunnen ma ken. In Brussel heerste gisteren opwin ding over de Duitse 'Alleingang'. GM Europa telt naast de 26.000 'Opelaner' in Duitsland, nog eens 28.000 werknemers in negen ande re landen, waaronder België, Italië, Spanje, Engeland en Frankrijk. De Duitse regering zou vooral het be lang van de vier Duitse vestigin gen in het oog houden. Berlijn stel de daar gisteren tegenover dat de andere landen geen trek hadden om geld te steken in een reddings plan voor Opel en nu niet moeten piepen. Belgische minister woedend over politiek signaal. brussel - De Belgische minister van justitie heeft forse kritiek geuit op een rechter die een dief heeft vrijgesproken, 'omdat straf tóch zinloos is'. Er is in Belgische gevangenissen immers geen ruim te meer, zei de rechter. De rechter, Walter De Smedt, gaf de veelpleger, twee maanden gele den een celstraf van anderhalfjaar. De rechter vond dat de" samenle ving tegen de dief moest worden beschermd. Maar onlangs stond de man weer voor De Smedt in de rechtszaal, opnieuw vanwege een diefstal. De man had ondanks de eerdere veroordeling geen dag cel straf gehad, vanwege het Belgische cellentekort. De rechter besloot daarom de man te laten gaan. Minister Stefaan De Clerck van Jus titie is daar boos over. „Ik heb zijn boodschap niet nodig om te we ten dat er een probleem is met de strafuitvoeringen", zei de minister over de rechter. „Maar iemand die manifest schuldig is, mag een rech ter nooit laten lopen." Het Antwerpse hof, waar De Smedt rechter is, heeft zich gedis tantieerd van diens vonnis. Woord voerster Eva Leliard zei dat de rechtszaal geen geschikte plaats is voor uitspraken over het Belgische rechtssysteem. Het probleem van de overbevol king van Belgische gevangenissen wordt steeds nijpender. Eerder is afgesproken dat Nederlandse ge vangenissen enkele honderden Bel gische gevangenen opnemen. Excursie up zaterdag 6 juni Bezoek met ons Vitaliteit Wellness bedrijven! Info-avnnd op dinsdag 9 juni Bezoek de informatiemarkt voorlichtingsronde! Kijk vaar meer informatie af aanmelding op www.hz.nl De opleiding start in september 2009, ónder voorbehoud van accreditatie. kralendijk - Na tien jaar hegemo nie heeft de christendemocrati sche UPB van leider Ramonsito Booi de meerderheid in de eilands raad van Bonaire verloren. UPB-raadslid Nicolaas verklaarde zich onafhankelijk uit onvrede over de manier waarop zijn partij met Nederland over het staatkun dig proces onderhandelt. Hij stem de mee met een motie van wan trouwen van oppositieleider Abra ham tegen het bestuurscollege. De bestuurswisseling die de so ciaaldemocratische PDB aan de macht heeft gebracht, kan grote ge volgen hebben voor het staatkun dig proces waarbij Bonaire, Sint Eustatius en Saba in 2010 een bij zondere Nederlandse gemeente worden. Nederland onderhandelt al enkele. jaren,,exdusief.jnet, 8,a-. monsito Booi, al-tien jaar de be langrijkste man op het eiland. Als onderhandelaar ontpopte hij zich als buitengewoon meegaand. Daar bij stond de eilandsraad buiten spel, de bevolking kreeg mondjes maat informatie. Gevolg is dat het draagvlak voor de veranderingen beperkt is. De oppositie is tegen de huidige afspraken met Neder land. Volgens oppositieleider Abra ham moet de machtswisseling niet worden gezien worden als een oorlogsverklaring aan Neder land. Binnen twee weken wil Abraham een nieuw bestuurscollege presen teren met 'capabele en integere mensen'. Daarmee zet hij zich af tegen Booi die al jarenlang wordt achtervolgd door geruchten over .corruptie, eazelfyerrijkiog. iét «Sj&JljëÈs&j'AI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9