u Navigeren over wandelpaden 23 reizen In het bos staan geen naambordjes. De wandelliefhebber vindt zijn weg met behulp van een landkaart. Voor minder geoefende spoorzoekers is er nu de digitale wandelgids, ontdekte Rob van Ginneken. ?rï redactie.reizen@wegener.nl reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 30 mei 2009 Bij auto's vinden we het al heel gewoon. Maar ook wandelaars zetten van daag de dag op de thuis computer mooie routes uit. Sterker: met onlangs gelanceer de nieuwe kaartsoftware is het nu mogelijk met je navigatiesysteem door de natuur te navigeren. Te voet, welteverstaan. Op zijn minst intrigerend. In het bos staan immers geen straatnaam bordjes. Zonder een goed richting gevoel wordt menige boswande ling aanzienlijk langer dan ge pland. Ook op een 'bepijlde' route hoefje maar één aanwijzing te mis sen om kilometers uit de koers te raken. Extra houvast is prettig, maar zelfs met een fraaie wandel- kaart in de hand slaat de twijfel re gelmatig toe. Dit zandpad of het volgende? Heb ben we echt al 8oo meter gelo- pen?De kenners gebruiken al jaren handapparaten die je positie via gps (satelliet) bepalen en op het beeldscherm in een soort stafkaart plaatsen. Handig, maar een hele heisa als je daar niet echt behendig in bent. De Twentse specialist Way- point claimt de oplossing te heb ben: wandelnavigatie. Woordvoer der Hans Vaessen: „We hebben de meest gedetailleerde topografische kaarten van Nederland samenge voegd. Zogenaamde vectorkaarten, zoals die worden gebruikt door het kadaster. Z'oiets als de digitale we genkaart in je navigatiesysteem, maar dan extreem precies én met tienduizenden kilometers onver harde weggetjes en alle zand- en bospaden. Je kunt in het hele land routes uitzetten." De proef op de som dan maar. Een primeur, want we gaan er als eer ste testgebruikers mee op pad. De OnRoute topografische wandel- kaart is voor Garmin-systemen. Daarom pakken we de Nüvi 550 uit de auto en schuiven op een par keerplaats bij Stroe het nieuwe ge- heugenchipje erin. Op het beeld scherm verschijnt een overzichts kaartje van dit deel van de Veluwe. Inclusief hoogteverschillen en een verrassende wirwar van paden. Omdat er nu eenmaal geen straat namen op de hei zijn, tikken we op het beeldschermkaartje onze be stemming aan. En inderdaad: net als in de auto neemt het navigatie systeem ons aan de hand mee. In plaats van het bekende autootje verschijnt een symbooltje met twee voetjes. In beeld verschijnt te vens hoe ver de eerste 'afslag' op het zandpad is. Daar aangekomen, vertelt het kastje ons via een pijltje en een gesproken aanwijzing de nieuwe richting. Er blijkt zelfs keus uit een wandelpad en een ruiter pad. Zelfs kleine bultjes langs het pad zijn in beeld te zien. Zo nu en dan passeren we op de digitale kaart bovendien een groene lijn. Het blijken reeds bestaande, com plete wandelroutes. Die kun je ook als deel van de tocht volgen. Na een paar uur lopen, stribbelen onze voeten tegen. Terug naar de auto dan maar. We kiezen op de Nüvi voor de kortste weg terug en ontdekken dat de smalste stippel lijntjes op het scherm inderdaad nauwelijks een echt pad zijn. Na het ontwijken van overhangende takken en het omzeilen van een omgewaaide boom, brengt de tech niek ons echter toch weer bij een onverharde weg en uiteindelijk ook bij het vertrekpunt en de auto. De hamvraag: is zoiets een aanra der? Ie kunt er op twee manieren naar kijken. Het is jammer dat al het 'avontuur' uit een fikse bos wandeling verdwijnt. Maar het ge- klooi met een papieren wandel- kaart is verleden tijd en je komt op plekken waar je anders absoluut niet terechtkomt. Want vind de weg maar eens terug! Het wandelen met een digitale gids is geen noviteit voor iedereen, maar geeft zeker een nieuwe di mensie aan wandelen. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Een nieuwe, digitale wandelkaart maakt nu ook volwaardig 'navigeren' op onverharde paden mogelijk. foto GPD De OnRoute topografische wan delkaart van Nederland is voor 109 euro te koop. Hij is té ge bruiken in autonavigatiesyste men en speciale handapparaten van Garmin. Dat merk is het meest populair bij vrijetijdsge- bruik. Aan andere versies wordt gewerkt. Praktische tip: De speciale hand heids zijn weerbestendig en hun batterijen gaan urenlang mee. Autonavigatiesystemen houden het zonder stroomkaheitje in de sigarettenaansteker hoog stens een paar uur uit. En regen is een probleem. Maar je kunt ook gewoon op de bonnefooi wandelen en de navigator alleen gebruiken om de weg terug vlot te vinden. De Nüvi 550 speelt een bijzondere rol. Het is een au tosysteem, maar dan met een ro buuste behuizing. De accu hield het bij ons bijna vijf uur vol. Uiteraard is er een enorm aan bod aan wandelkaarten. Vaak met extra informatie over de re gio en bezienswaardigheden. Op internet is veel te vinden: routes die je kunt uitprinten, maar ook voorgeprogrammeerde routes die je in je navigatieapparaatje kunt gebruiken. Misschien wel het bekendste webadres is www.gpstracks.nl, met onder meer honderden wandelroutes. Kinderen mee? Kijk eens op geocaching.nl, want daarmee ver pakt u wandelen in een soort schatzoeken met satelliethulp. 024-3650360 Tips over duurzaam toerisme op website Milieu Centraal Duurzaam toerisme is in. Milieu Cen traal is daarom met de website www.ikhebzininvakantie.nl gestart. De site geeft uitleg over duurzaam toerisme en concrete tips over hoe mensen hun vakantie duurzamer kunnen maken. Dat betekent reke ning houden met broeikasgassen, de leefomstandigheden van de be volking in het vakantieland en de na tuur. Uit onderzoek van Milieu Cen traal blijkt dat een groot aantal va kantiegangers dat ook wil. De infor matie op de site is gebaseerd op we tenschappelijk onderzoek. Wandelnet laat wandelaar alvast thuis genieten De website van het Wandelplatform (www.wandelnet.nl) heeft een ge daanteverwisseling ondergaan. Zo is de site interactiever en biedt een completer beeld van de activiteiten van het Wandelplatform. De meest in het oog springende vernieuwing is de Google Maps-kaart met alle di gitale routelijnen van de Lange Af- stands Wandelroutes, Streekpaden en NS-wandelroutes. Zo kunnen wandelaars thuis al een voorproefje nemen op de route of het routedeel dat ze willen gaan lopen. Nieuw is ook de webwinkel. Eenoudergezinnen gaan steeds vaker op vakantie Vakanties voor eenoudergezin nen zitten in de lift, volgens het reisbureau Cirkel Vakanties, spe cialist in reizen voor eenouderge zinnen en singles. Cirkel heeft het aanbod vernieuwd en uitge breid. Nieuw zijn Texel en Bloe- mendaal, Spa in België en Kro- nenburger See in de Duitse Eifel. Daarnaast biedt Cirkel Vakanties ook nieuwe bestemmingen aan in Frankrijk, Spanje en Italië. www.cirkel.nl Campergroepsreizen onder begeleiding Naast individuele camperreizen orga niseert touroperator Travelhome dit jaar ook campergroepsreizen in Au stralië, Nieuw-Zeeland, Zuid-Afrika, Namibië en Zuid-Amerika. Dit zijn vakanties met vaste vertrekdata, die worden begeleid door ervaren Ne derlandse reisbegeleiders. Alle groepsreizen zijn gebundeld in een nieuwe brochure, die te bestellen is via www.travelhome.nl of via tele foon 040-2113938. Wie zo'n reis wil boeken, moet er wel snel bij zijn. Er is per reis maar een beperkt aantal campers beschikbaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 95