Paradijs voor smokkelaars Van tv kennen we het Engelse Cornwall als een rustiek en onbedorven landschap. Voor Bert Sitters reden genoeg op de fiets het voormalige piratennest te verkennen. m reizen@wegener.nl 21 reizen ïgfl 024-3650360 IsSdI - Zaterdag 30 mei 2009 VERENIGD KONINKRIJK OBristol Londen O Dover Fowey CORNWALL •Pplperfo •pedzance Mijn eerste kennisma king met Cornwall is het stadje Looe. Hier is geen spoor te vinden van de norse Cornish uit de politieserie Wycliffe, die in Cornwall werd op genomen. „Voel jezelf thuis", ge ven Jim en Lita van het Little Har bour Guest House mij mee. Ieder een groet elkaar op straat en men sen nemen de tijd voor anderen. De visserboten liggen wat scheef op de tijdens eb drooggevallen bo dem van de haven. Voor de beste vis op tafel moet je naar Trawlers on the Quay, verzekert Jim mij. In dit restaurant blijft het ook tijdens de vloed droog. De volgende ochtend word ik ge wekt door luid krijsende meeu wen: een geluid dat onlosmakelijk met Cornwall verbonden is. Links fietsen vormt geen enkel pro bleem. Wel moet ik oppassen dat ik na het stoppen voor een fraai uit zicht niet automatisch rechts van de weg ga rijden. Hoe verkeersarm de wegen ook zijn. De uitgehouwen wegen tussen de toppen van de heuvels geven de smalle paden een vernauwend ef fect. Je moet van klimmen houden in Cornwall. En de hellingen kun nen steil zijn, want men houdt hier niet zo van bochten. Dalend langs de kabbelende Pol Ri ver kom ik steeds dieper in een kloof. Aan het einde lonkt de zee. Net op dat punt tussen de kliffen ligt Polperro: met zijn witte huisjes aan de kade en zijn nauwe straat jes is dit het meest gefotografeerde plaatsje van Cornwall. De verbor- gen ligging maakte Polperro tot een paradijs voor smokkelaars. In de pubs weerklinken, tussen de pints met real ale, de heroïsche ver halen over de gouden smokkelja- ren. Keuze aan bier is er volop, ge tuige de bonte verzameling van biervaten voor de deur. Ook de gids van het smokkelaarsmuseum (Polperro Heritage Museum of Smug gling and Fishinghaalt alles uit de kast om een smeuïg verhaal voor te schotelen. Daarna is het weer fietsen over de holle wegen door het keurige groen, met regelmatig uitzicht over de golvende zee. Is de kust uit zicht, dan geven verroeste wegwij zers mij de juiste richting. Bij Bo- dinnick zoef ik weer naar beneden. Ik knijp in mijn.remmen voor een rivierarm. De veerman brengt mij voor 50 pence (bijna 60 eurocent) FRANKRIJK veilig naar Fowey, aan de overkant van het roerige water. Fowey was de lievelingsplek van de Britse schrijfster Daphne du Maurier. Een van haar korte verha len inspireerde Alfred Hitchcock tot het maken van zijn onovertrof fen horrorfilm The Birds. Het bruta le gedrag van de 'gevederde vrien den' die rakelings over mij heen scheren, zorgt dat ik me daarbij wel iets kan voorstellen. Na de minuscule witte huisjes met de rieten daken verschijnt het ro buuste kasteel van Caerhays, gele gen in een uitgestrekte tuin met ga zons en bloemenpracht. Het mooi ste dorp lang de route is Veryan. De parochiekerk heeft de invallen van de Noormannen doorstaan. Aan de voet van de kerk staan op merkelijke ronde huizen, die je nor maal alleen in sprookjesboeken te genkomt. De zon blinkt al laag over de baai als ik St Wames bereik. De naam van mijn onderkomen, Rising Sunn Inn, belooft nog veel moois voor morgenochtend. Terwijl de veerboot mij naar Falmouth brengt, vaart net een sliert statige windjammers langs the Lizard Point, op weg naar Madeira. The Lizard Point ligt niet alleen in het meest westelijke deel van Enge land, de opmerkelijk gekleurde rot sen onder de vuurtoren vormen ook het meest zuidelijke punt van Groot-Brittannië. De combinatie van rotsen en diepblauwe zee is een paradijs voor duikers, maar ook een lust voor de ogen van een fietser op de heuvels langs de kust. Het meest schilderachtige haventje Het vissersplaatje Mousehole met okergele, natuurstenen huisjes, foto's PR van The Lizard is Mullion Cove. Met Penzance in zicht wordt de kust duidelijk vlakker. In dit per spectief valt St Michaels Mount extra op. Net als zijn broertje in Normandië is dit een rotseiland voor de kust, dat met eb wande lend bereikbaar is over de droogge vallen zeebodem. Op de rotspunt in Cornwall staat echter geen ab dij, maar een kasteel. Wel trekken, net als naar de rots voor de kust "van Normandië, al meer dan 1.000 jaar pelgrims naar het baken in zee. De palmboompjes en andere subtropische planten zijn het resul taat van de warme golfstroom. Penzance is het decor van de komi sche opera The Pirates of Penzance, van het vermaarde duo Gilbert en Sullivan. Het verhaal speelt zich af in het Victoriaanse tijdperk vol stie keme ondeugd. De statige huizen langs de Regent Terrace vormen een soort skybox met uitzicht over de haven. Diver se van deze optrekjes zijn nu Bed 8c Breakfast. Ook Louise Hack van Chy an Mor verrast mij op een Cor nish welkom in een persoonlijke sfeer, maar met comfort. Pittoreske vissersplaatjes kwam ik te kust en te keur tegen. Toch trot seer ik de tegenwind en fiets langs de woeste zee nog even naar Mou sehole: inderdaad een muizengaat je, met deze keer geen witte, maar okergele huisjes van natuursteen. Bijna traditiegetrouw sluit ik mijn dag afin de pub. In Penzance is dat niet zomaar een pub, maar The Turks Head. Al 750 jaar geleden dronken smokkelaars en piraten hier samen hun pint. Een geheime tunnel bracht hen vanaf de haven. Ik doe mijn laatste meters van de ze trip gewoon in de openlucht. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Sgpg^ggp B Een boer ploegt zijn land met op de achter- V grond het rotseiland St Michaels Mount. Langs de kust zijn overal campings. Er is een ruime keuze aan accommo daties: B&B's, guesthouses, inn's en hotels. Voor meer informatie:www.visitcornwall.com BI Cornwall ligt ruim 300 kilometer ten westen van Londen. De KLM vliegt g op Bristol. Vandaaruit kun je met de trein naar Cornwall. Zie voor fietsen mee in Britse treinen: www.nationalrail.co.uk FlyBee vliegt van Schiphol op Exeter, maar in deze vlucht kunnen géén fietsen mee. Fietsen zijn te huur via VisitCornwall of: www.cornwallcycle- hire.com In Engeland rijdt men links. De afstanden staan aangegeven in mijlen (één mijl is ongeveer 1,6 kilometer. Door Cornwall loopt de National Cyderoute 3. Zie: www.sustrans.org.uk Kaart: Ordnance Survey, Cornwall 1:100.000

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 93