19 reizen rrf ^séwgj reizen@wegener.nl rSl 024-3650360 Zaterdag 30 mei 2009 van Marokko Vanaf een dakterras in Marrakech zijn de verfbaden goed te zien. ezels en paarden hun weg vinden. Je kunt je dan maar beter snel te gen een muur drukken, anders heb je de kop van een ezel in je rug of word je geschampt door zijn la ding: een stapel blaatverse, drui pende huiden. Het koninklijk paleis Dar el-Makh- zen is indrukwekkend, met enor me cederhouten deuren, bedekt met brons. Het hele terrein beslaat zo'n 40 hectare en wordt omgeven door hoge muren. Er komt een oude man naar ons toe. Of hij ons de oude joodse wijk, de 'mellah', zal laten zien. Hij voert ons door een wirwar van straatjes en stegen, tussen verlaten, totaal vervallen, maar ooit zeer elegante huizen door. Huizen die over vijftien jaar niet meer overeind staan. Als hij ons na zo'n 20 minuten weer naar de hoofdstraat loodst, vraagt hij 20 euro voor zijn dien sten. Een onzinnig bedrag, maar zonder zijn hulp zouden we er nog steeds verdwaald zijn. Van Fès rijden we naar Meknès, zo'n 60 kilometer westwaarts. De ze stad aan de voet van de Mid den-Atlas was ooit het Versailles van Marokko. Hier hadden de sul tans uit Fès ook een paleis. Ook sul tan Moulai Ismal (i672-i727)leefde er. Zonnekoning Lodewijk XIV was een van zijn vrienden. Deze sultan had een harem van vijfhon derd vrouwen. Om zijn bewind vei lig te stellen had hij een leger van 30.000 Soedanezen en 12.000 paar den, met een even zo groot aantal slaven of verzorgers. Moulai Ismal liet Heri el Souani bouwen, het reusachtige complex van opslagplaatsen voor graan en paardenvoer, pakhuizen en stallen. Het hele complex en de metersdik ke muren zijn onlangs met veel ce ment gerestaureerd. Helaas lekt het dak. Nu drogen de muren slechter dan ooit, het water tast ze aan, de stallen zijn door deze restauratie in middels zo beschadigd en nat, dat we er niet in kunnen. Buiten zit ten scholieren in het zonnetje lek ker te lachen en te flirten op de eeuwenoude muren. Op Casablanca na is Rabat de grootste stad van Marokko. Het ligt schitterend aan de monding van de Bou Regreg en de Atlantische Oceaan. Dit is de huidige hoofd stad van Marokko en de residentie van koning Mohammed VI. Alleen in Rabat mag je foto's maken van de politie en de paleiswachten. En dan alleen maar op het terrein van de koninklijke stad. Op de kam van een heuvel, met uitzicht over de oude stad, staat de Hassan-toren. In 1195 gaf sultan Ya- coub al-Mansour bevel tot de bouw ervan. Het moest de groot ste minaret ter wereld worden, on derdeel van een moskee die óók 's werelds grootste moest zijn. De sultan wilde dat zijn hele leger hier kon bidden. Helaas werd na zijn dood in 1199 de bouw stilgelegd. De toren had toen nog maar een hoogte van 44 meter bereikt. Van de moskee stonden slechts vierhon derd onafgemaakte zuilen. Het is een onwezenlijke plek, met. al die lage zuilen. Het waait er zachtjes en er hangt een plechtige stemming, ook omdat koning Mohammed VI op ditzelfde ter rein het mausoleum heeft laten bouwen voor zijn vader, Hassan II, en zijn grootvader, Mohammed V. Ook niet-moslims mogen het mau soleum in. De wacht bestaat uit Berbers uit de Midden-Atlas. De volgende dag rijden we terug naar Marrakech, waar we de laatste middag doorbrengen op het grote plein, het Jemaa el-Fna. Alles en ie dereen probeert hier geld te verdie nen, aan elkaar en aan toeristen. Je kunt op de foto met een slang of een aap, er zijn verhalenvertellers, verkopers van soep, noten, olijven en sinaasappels, waarzeggers, tra vestieten, acrobaten en kiezentrek kers. Een oude man zingt een droe vig lied en tokkelt erbij op een gi taar met slechts één snaar. Achter dit alles lichten de besneeuwde top pen van de Atlas op in de zon. Wat een geluk dat wij niet blind zijn. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Rondreizen in Marokko zijn bij veel reisorganisaties te boeken. Wij reisden op basis van aanbiedingen van Arke, KRAS en Holland International, www.arke.nl,www.kras.nl en www.hollandinternational.nl Vaccinaties zijn voor Marokko niet verplicht. In Marokko komt wel hondsdolheid (rabiës) voor. Informeer bij GG&GD. www.ggd.nl,www.lcr.nl De munteenheid is de dirham, die. niet in- of uitgevoerd mag worden, wissel daarom niet te veel geld. Je kunt in de grote steden pinnen. In de steden accepteert men alleen Portugal papiergeld. spanje Nationaal Marokkaans Verkeers bureau: Louizalaan 402, Brussel, tel: 0032-26466320 www.tourisme-marocain.com Andere nuttige sites: www.landenweb.net/marokko http://marokko.startpagina.nl www.minbuza.nl/nl w ww. ma ro kko -i nfo. n I Rabat o 0Q., Meknèsres MAROKKO O Marrakech algerije Het koninklijk paleis Dar el-Makhzen in Fès. Bij de waterdrager kun je een kopje drinkwater kopen. De souk verkoopt babouches, Marokkaanse pantoffels, in alle kleuren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 91