reizens m WK voetbal fD JT Lezersactie: 3 dagen Drenthe 99,- "8 Hoe blij je het leven ook bekijktin Durban is het echt niet pluis Marrakech, Fès, Meknès en Rabat waren ooit de hoofdsteden van Marokko. Volgens Willemijn Bos behoren de koningssteden tot de mooiste plaatsen van het land. Inhoud Lezersactie HOTEL/A Zaterdag 30 mei 2009 reizend>wegener.nl 024-3650360 3l. Elke ochtend wanneer de zon boven Durban in Zuid-Afrika opkomt, kijk ik vanuit mijn hotelkamer raam naar het nieuwe voetbalstadion, waarin volgend jaar een aantal WK-wedstrijden wordt gespeeld. De bouw ligt goed op schema. Een beetje verontrustend is wel dat Durban de gevaarlijkste stad van Zuid-Afrika is. Moord en doodslag zijn hier de gewoonste zaken van de wereld. Wie een krant openslaat, wordt elke ochtend getrakteerd op de meest gruwelijke verhalen van slachtpartijen. Bloederig en genadeloos. We zijn daarom op onze hoede. Twee handige jongens verzorgen ons vervoer. Paul en Grant. Ze zijn eikaars absolute tegenpolen. Waar Paul het gevaar voortdurend wegwuift, schudt Grant regelmatig het hoofd over de ellende die hij om zich heen ziet. Paul is een zonni ge optimist, altijd een stevige glimlach en elke dag goede zin. Hij ziet het helemaal zitten Laat al die voetbalfans maar komen. Grant bekijkt dat diagonaal anders. Wie in Durban naar het voetballen gaat kijken, is gek of levensmoe. De op gewekte bierdrinkers in hun oranje shirts zullen van een koude kermis thuiskomen. Als ze al thuiskomen. Een mes in de rug of een kogel door de kop, dat ligt meer voor de hand. In Durban wordt je keel al doorgesneden wanneer een boef je mobieltje wil hebben. Grant overweegt het land te verla ten. Een veilige toekomst voor zijn vrouw en kinderen lijkt hem in dit Zuid-Afrika onmogelijk. De ene dag rijdt Paul onze VW-bus, de andere dag komt Grant ons halen. Op die manier wisselt de stem ming aan boord ook steeds. Positieve Paul is ervan overtuigd dat het gemeentebestuur de stad voor het WK schoon zal vegen. Alle criminelen zullen zon der pardon worden uitgezet, denkt hij. Maar ook Paul weet dat de stad voor een groot deel in handen is van bendes. Intussen wordt Durban opgeknapt. Aan het water verrijzen prachtige, nieuwe en goed kope woonwijken. Maar alle woningen staan leeg. Niemand durft er te wonen. De nieuwbouw ligt na- melijk aan het eind van de gevaarlijkste straat van de stad. El ke avond met knikkende knieën doodsbang naar huis, daar heeft blijkbaar geen mens zin in. Grant laat ons.de volgende ochtend een krantenartikel over de moord op een compleet gezin zien. Het gebeurde bij hem om de hoek. De buit bleek een paar tientjes en wat flessen drank. Na een paar dagen neig ik naar het negatieve scenario. Hoe blij je het leven ook bekijkt, in Durban is het echt niet pluis. Dat is erg jammer omdat het een ideale vakantieplek is. Heerlijk klimaat, goede en goedkope restaurants en prachti ge natuur binnen handbereik. Maar naarmate de dagen ver strijken, ga ik me er steeds ongemakkelijker voelen. De laatste avond maken we wat nachtopnamen van de stad. We lopen door het centrum van de criminaliteit. Het is eng. Van alle kanten gluren ongure types. We houden het al snel voor gezien. Dag Durban! De volgende dag brengt Grant ons naar het vliegveld. Vol gend jaar zal de hele wereld zien hoe erg het is gesteld met Zuid-Afrika, sombert onze chauffeur. Hij wenst ons een goe de reis en voegt er aan toe dat hij graag mee zou gaan naar het vredige Nederland. Het zet je aan het denken. Volgende week weer kwalificatiewedstrijden. Misschien kunnen we maar beter verliezen. Voor de veiligheid. Koningssteden Wachters bij het koninklijk paleis in Rabat. t ee", verzekert de I gids ons, „de musi- I I ci van de grootvi- zier werden niet blind gemaakt, ze waren al blind." We staan in het schitterende El Bahia-paleis in Mar rakech, in de zaal waar de grootvi zier siësta hield, samen met één of meerdere uitverkoren dames uit zijn harem. Een orkestje van blin de musici speelde tijdens het min nespel. Ter ontspanning en ver maak én om te voorkomen dat de geluiden van pret en genot al te hoorbaar zouden zijn. De leiders van Marokko leefden in grote luxe en decadentie. Dat is nog altijd te zien aan hun paleizen. Inderdaad, meervoud. Neem de huidige koning, Mohammed VI. Hij bezit 23 koninklijke paleizen en 16 huizen en kastelen. De mooiste en grootste paleizen staan in de ste den die ooit hoofdstad van het land waren, de koningssteden. Hier zijn de mooiste cultuurhisto rische en architectonische schatten te vinden. Aan de buitenkant is al die schoonheid en rijkdom niet al tijd te zien. Je loopt langs een kale muur in een steeg. Ergens zit een klein onopvallend deurtje. Maar eenmaal binnen, kom je in een be toverende wereld van donkere gan getjes, gordijnen, kussens, poefs, krakende, rijk bewerkte deuren en muntthee met heel veel suiker. Of het zijn 'riads', wat 'paradijs op aar de' betekent: paleizen met hoge za len en een binnentuin met fon tein. Veel van deze riads zijn tegen woordig hotels of restaurants. Iedere koningsstad heeft een ander karakter. Marrakech en Rabat zijn bijvoorbeeld berberhoofdsteden, Fès en Meknès zijn Arabisch. Alle vier hebben ze een eigen kleur. Marrakech is rood. In het leem van de huizen zit ijzererts. Dat oxi deert, waardoor de hele stad een warme, bruinroze kleur heeft, alsof ze zich altijd baadt in de opkomen de of ondergaande zon. Fès is blauw: de hoofdpoort, het aarde werk, de kleden. Rabat is wit van wege de witte gebouwen en de wit te medina (de oude stad) van de zusterstad Salé. In Meknès zijn de mozaïeken en de minaretten, sym bool van de vruchtbare omgeving met olijven en druiven, groen. Marrakech is een hippe stad met een stevig uitgaansleven. Overdag kun je je vergapen aan een wonde re wereld. Bijvoorbeeld in de 'souk' (markt), een wirwar van straatjes, zo'n drieduizend winkeltjes en driehonderd fabriekjes en werk- plaatjes. Ergens moet een ververij tje zijn, want gekleurd water sijpelt onder een oude deur door. Hardro- ze, okergeel en donkerblauw zoe ken hun weg door de straat. Wij reizen per bus, maar je kunt net zo goed per auto reizen. Van Marrakech naar Fès is zo'n 600 ki lometer. De wegen zijn goed, het landschap afwisselend en prachtig. Herders laten hun kudde grazen, rechts zien we de besneeuwde ber gen van de Midden-Atlas, links in het dal bloeien de amandelbomen. Kleurige kleden hangen te drogen over struiken en in bomen. Fès is wat ingetogener dan Marra kech. Er is geen nachtleven en in de souk zijn de verkopers minder gehaaid. In de oude binnenstad waan je je in de middeleeuwen. Via een trappetje komen we op een dakterras, van waaraf je op de baden van de leerlooierijen kijkt, een wereld die je vanaf de straat niet ziet. De mannen en jongens die de huiden bewerken, staan tot hun knieën in baden met verf en stinkende drek. We krijgen munt thee. Een paar Koreanen begrijpen het niet als de eigenaar hen aan de takjes munt wil laten ruiken, ze ste ken de takjes in hun neus. De medina is de grootste autovrije stadszone ter wereld en staat op de Werelderfgoedlijst van de Unesco. Er is zelfs een deel waar ook geen dieren mogen komen. Maar daar buiten is het flink opletten als er bellek wordt geroepen, ofwel: weg wezen, opzij! Tussen de mensen door, in de smalle straatjes, moe ten ook nog brommers, karren, Mathijsenstraat 1 7909 AP - HOOGEVEEN T: 0528 26 33 03 Hotel Hoogeveen beschikt over 40 nette hotelkamers, het restaurant "De Rozentuin", een bras serie en een terraspartij aan de hotelvijver. Actief bezig zijn kan in het bowlingcentrum met een gezellige bar en op de 11 tennisbanen naast het hotel. Meer informatie, foto's en een video over het hotel, vindt u op wwwHetHotel .ril. Hartstocht in Hoogeveen arrangement: 2x een overnachting 2x uitgebreid ontbijtbuffet 2x een uitstekend driegangen diner Cultureel Informatiepakket Prijs is exclusief toeristenbelasting 0,80 p.p.p.n. en reserveringskosten a 2,50 p.p. Aanbieding is te boeken o.b.v. beschikbaarheid en alleen tele fonisch te reserveren onder vermelding van "Wegener lezersactie". W: www.hethotel.nl Prijs 01/6-24/6'09, €99,-p.p. Prijs 29/6-31/8'09, €109,-p.p. Normale prijs 139,- p.p. Hotel Hoogeveen is rustig gelegen aan een vijver- en bospartij en vlakbij het modieuze stads centrum van de stad Hoogeveen. Deze culturele hoofdstad is centraal gelegen ten opzichte van natuurgebieden, zoals het Nationaal Park Dwingelderveld en vele bezienswaardigheden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 90