De Loods in Goes laat schoolverlaters -I Pinkstermarkt op Grote Markt Manager om het netjes te houden DOUCHEWANDEN 26 Zaterdag 30 mei 2009 De Loods in Goes is een initiatief om jongeren werkervaring op te laten doen. Ze zijn met school gestopt of staan op het punt dat te doen. Door persoonlijke problemen zijn ze niet in staat te werken. door Thijs Imandt Redenen genoeg voor jon geren om met hun oplei ding te stoppen. De een heeft ADHD, de ander concentratieproblemen of een vorm van autisme of dyslexie, en weer een ander heeft verkeerde vrienden die hem of haar de af grond mee in sleuren. „De mees ten hebben een heel negatief zelf beeld en dat moet doorbroken worden", zegt Jan Koopman, pro jectleider. De jongeren komen bij De Loods terecht via hun school, de jeugdhulpverlening of het regio nale meld- en coördinatiepunt. De laatste onderneemt actie als jonge ren hun school verlaten of dreigen te verlaten. De jongeren worden in De Loods opgevangen door traject begeleiders. Zij voeren eerst een in takegesprek om te bepalen waar om de jongere met school is ge stopt en met wat voor problemen hij of zij te kampen heeft. Vervol gens maakt de trajectbegeleider een plan van aanpak op basis van de kwaliteiten van de jongeren. „We kijken naar wat ze kunnen, en uitdrukkelijk niet naar wat ze niet kunnen", vertelt Koopman. De hulpvraag van de jongere be paalt de duur van het totale tra ject, de begeleidingsintensiteit, het tempo en de precieze inhoud van de training. De hoofddoelstelling is het in praktijk ervaren hoe het is om te werken. „Op school is het altijd: eerst theorie, dan praktijk. Bij ons gaat het precies andersom. De Loods in Goes We laten ze eerst iets uitvoeren en kómen daarna pas met de theorie. Doordat ze de handelingen al een aantal keer hebben uitgevoerd, be grijpen ze de theorie veel sneller. Je hoeft, bij binnenkomst, echt niet bij ze aan te komen met een boek dat ze moeten bestuderen. Dat werkt gewoon niet bij die jon ge gasten." Jongeren kunnen bij De Loods op vijf plaatsen werker varing opdoen. Er is een smederij, een broodjeszaak, een videowerk plaats, een houtzagerij en een scoo terwerkplaats. Henk Beuving runt de scoo terwerkplaats, de populair ste werkplek van De Loods. Hij is al achttien jaar leraar op de Korczakschool en heeft veel ervaring in het omgaan met jonge ren die dreigen te ontsporen. Sinds een aantal jaar heeft hij een eigen scooterzaak die nu in het pand van De Loods gevestigd is. „Jongeren zijn zeer geïnteresseerd in scooters en alles wat ermee te maken heeft. Daarom heb ik met een ja gezegd toen mij werd ge vraagd om mijn zaak naar De Loods te verhuizen. Zo kan ik twee banen combineren en sla ik twee vliegen in één klap." Beuving is streng, maar zeker rechtvaardig voor zijn pupillen. Komen ze niet op tijd, moeten ze die dag maar thuisblijven. „Zo wil ik ze laten voelen hoe het er aan toe gaat in de 'echte' wereld." Beuving krijgt wel veel voldoening van zijn werk met de jongeren. Als een van 'zijn jongens' succes heeft na zijn bege leiding, vindt hij dat fantastisch. „Een jongen die hier tweeënhalf jaar heeft gewerkt, is uiteindelijk goed terecht gekomen. We had den een filmpje van zijn werk zaamheden hier gemaakt en inge stuurd naar het Markiezaat Colle ge. Hij is daardoor aangenomen, zonder één enkel diploma, hij had zelfs de basisschool niet afge maakt. Nu is hij gediplomeerd bromfietsreparateur en kan, als hij wil, een eigen bedrijfje beginnen." Als tien van de 25 jongeren een baari vinden na hun verblijf bij De Loods, is Jan Koopman, de projectleider, tevreden. De Loods werkt niet met drugs- of alcoholverslaafde jongeren, zij wor den doorverwezen naar een andere instelling. Veel geld waarmee De Loods gefinancierd wordt, is afkomstig uit het ont wikkelingsfonds van de Europese Unie. Een eigen bedrijf opstarten wordt door de overheid niet gezien als een positieve uitstroom van De Loods, een baan bij een werkgever wel. Damien van de Berge (20) uit Tholen Damien werkt nu een half jaar in de smederij van Willem Sterk, gevestigd in De Loods. Hij vindt het geweldig om te smeden, lassen en slijpen. Op dit moment is hij een bananenstandaard aan het maken, om een tros bananen aan op te hangen. „Toen ik net begon, vond ik het wel gevaarlijk hoor, bij dat vuur. Maar ik moet een overall en handschoenen aan, dus ik ben veilig aan het werken." Damien is autistisch en kwam via het voortgezet speciaal onderwijs bij De Loods terecht. „Ik had problemen op school en wilde daar niet verder. Ik ben blij dat ik hier nu werkervaring kan opdoen en om mijn zelfgemaakte creaties aan iedereen te kunnen laten zien. Over een jaar wil ik ergens bij een bedrijf werken, al dan niet onder begeleiding." Twan Boogaard (16) uit Kwadendamme „Ik ben vijf minuten geleden geslaagd voor mijn heftruckcursus, goed hè?" Twan heeft in een jaar tijd bij De Loods ervaring opgedaan in lassen, sme den en dus ook heftruckrijden. Voor die tijd zat hij op de Ithakaschool in Goes, een centrum voor kinder- en jeugdpsychiatrie. Toen de stichting Bui tenkans van zijn leerproblemen hoorde, boden zij hem een plek bij De Loods aan. „Ik had vooral problemen met het leren van theorie, ook door mijn dyslexie. In praktijk ben ik altijd al veel beter geweest, ik was erg blij dat ik de kans kreeg om hier werkervaring op te doen." Twan wil over een tijdje bij een metaalbewerkingsbedrijf aan de slag. Broodjes maken in de keuken van De Loods vindt hij niets. „Dan eet ik ze liever zelf op." GOES - Op de Grote Markt in Goes is maandag, tweede pinksterdag, een grote snuffelmarkt, met rond de honderdtwintig kramen. Er zijn vooral tweedehands spullen te koop. Voor kinderen is er een draaimo len en de mogelijkheid om ge schminkt te worden. De markt be gint om ïo.oo uur en gaat door tot 17.00 uur. OVEZANDE - Het schuimblusvoertuig van de brandweergroep Borssele heeft er gistermiddag voor gezorgd dat een brand in een loods van een ma- negebedrijf aan de Brilletjesdijk bij Ovezande maar beperkte schade aan richtte. De heftruck die in brand was gevlogen, ging verloren. Een auto liep schade op. foto Willem Woznitza bel 0800 - 022 27 10 weGeNeR NieuwsMedia WISSENKERKE - Een functionaris die in de gaten houdt wat er in de gebouwen op het bedrijventerrein gebeurt en die ondernemers aan spreekt als ze er een rommeltje van maken. Een parkmanager, dus. Het Noord-Bevelandse ge meenteraadslid, Diny Fresco (NBB) wil dat de gemeente zo'n functionaris aanstelt. Aanleiding voor die wens is een onlangs opge rolde hennepkwekerij op het be drijventerrein Cruickelcreke in Wissenkerke. Ook heeft het aan schrijven van ondernemers met rommelige buitenterreinen door de gemeente niets geholpen. Wet houder Adrie van der Maas beloof de nog een brief te sturen en als dat geen resultaat heeft, hardere maatregelen te nemen. MAGAZIJNVERKOOP zaterdag 30 mei Baderie Middelburg Grenadierweg 17

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 78