De boot is gedraaid en nu is m'n eerste Weinig animo van posterplakkers KRANEN DOUCHEWANDEN Boekverkoop bij bibliotheken (s Mae mee* pu^zeló, hoe mee* o*eugA 2 6 I Zaterdag 30 mei 2009 Aan boord van de Maatje Adriana ditmaal geen vissers maar kunstenaars. Tubes verf, schildersdoek en kwasten liggen op het dek. Doel: De Zeeuwse kust vastleggen voor het project Ku(n)stwerken. tekst en fotostrip Annemarie Zevenbergen In de sluis bij Neeltje Jans heeft iedereen nog praats ge noeg. Maar schipper Johan waarschuwt al: „Alles goed vastleggen met oog op de zee gang." De grauwe zee, grijze wol ken en motregen voorspellen niet veel goeds. Dat blijkt als de dei ning fors toeneemt. Schilder Harold Schouten trekt wit weg. Maar volhardend zet hij toch een eerste laag acryl op zijn doek: „Ik hoop dat het lukt zonder over te geven." Collega Ernst Voss raadt hem aan een 'schippersbittertje te nemen en droog wit brood'. Dat schijnt een wondermiddel te zijn. Inmiddels bevestigt Ali Kucuksen de panoramadoeken (2,5 meter lang bij 50 centimeter hoog) met een houten constructie aan de re ling. Schouten op het achterdek en Voss op het middenschip. Stam pend nadert de 'Maatje' de plek van bestemming. Anker uit en aan het werk. De lucht is inmiddels wat gebroken, de stranden lichten op. De deining is nog nauwelijks voelbaar. De 'bemanning' ziet het weer zitten. Geroutineerd zetten beide schilders de eerste lijnen voor hun compositie uit. Even met rust laten dus. Organisator Kucuksen van kunste naarswerkmaatschappij XXL Arts (Extra Large Art Projects) vertelt wat het project Ku(n)stwerken in houdt. „Wij laten een groep schil ders de Nederlandse kust vastleg gen op panoramadoeken. Van Cad- zand Bad tot en met de oostkant van de Waddeneilanden. Per ses sie werken twee schilders aan een eigen doek. Daardoor ontstaat een beelddocument van de kust zoals die nuis. Vóór die verandert door de versterkingen en verzwaringen die nodig zijn om Nederland te be schermen tegen het wassende wa ter. Het was niet zo eenvoudig om schilders te vinden die aan onze criteria voldeden: alles moest bui ten, op locatie, en in een bepaalde tijd geschilderd worden. Het for maat van het doek is ook lastig. We hebben nu hele goede plain art-schilders in de groep van een stuk of negen Nederlandse en Duitse schilders." Vorig jaar startte een pilot in Cad- zand Bad. Deze maand werden de Walcherse kust (voor Vlissingen en Domburg) en de Schouwse kust (voor Renesse en de Brou- wersdam) vastgelegd. Gistermid dag was de afsluiting van het Zeeuwse deel. De schilders trek ken verder. De Zeeuwse panora ma's zijn half juli te zien in Veere. Aan boord heerst inmiddels een weldadige rust. De motor is uit. Het geklots van het water tegen de scheepswand en het gekrijs van zeemeeuwen horen daar gewoon bij. Sky Radio vanuit de kombuis geeft aan dat er toch ergens een be woonde wereld is vol hectiek en onrust. Laat maar even.... Op het middendek werkt Tonie van de Bergh, lui liggend, op z'n gemakje aan zijn eigen doek. Hij maakt geen deel uit van de schil- dersploeg, maar is er 'uit nieuws gierigheid en voor de gezelligheid'. De composities van Voss en Schou ten krijgen vorm. Harold zit heer lijk rustig op het achterdek. „Het is wel een uitdaging, spannend om zo te werken. Een race tegen de klok, maar dat heeft wel wat. )e moet jezelf dwingen om keuzes te maken. Je hebt drie elementen; lucht, water en land en daarin moet je spanning brengen met diepte en licht." Ernst Voss heeft een probleem: de boot is gedraaid. „Mijn eerste com positie is in feite weg." Hij haalt even z'n schouders op en gaat ver der. Even later is zijn doek aan de andere kant van het schip vastge zet. Tot grote hilariteit van de rest draait de boot echter weer terug... Ernst is voor de tweede keer mee. Het panoramaformaat is prima voor hem. „Nederland is plat, dus meer heb je eigenlijk niet nodig en het is toch museaal." Hij is tevre den over zijn werk. De veranderde weersomstandigheden, van grauw naar zonnig en het draaien van het schip, och dat hoort bij het project. Dat voelt Harold ook zo. Hij weet echter van geen ophou den. Zijn panorama is klaar en hij zet inmiddels een nieuw doek op. „Ik zit hier nu toch." De deining tijdens de terugreis trotserend schildert hij verder. Aan zijn derde werk. De zee blijft boeien. Kun(n)stwerken Ku(n)stwerken brengt 350 km. Nederlandse kust in beeld. - Duitse en Nederlandse kunste naars werken aan panorama doeken. Iedere sessie twee. Zeeuwse kunstenaars zijn Peter van Berkel en Jan Boer. - Het project begon vorig jaar met een pilot in Cadzand Bad. Half juli expositie Zeeuws werk in Grote Kerk Veere. Organisatie XXL Art Amster dam en Ernst Voss. Eind 2010 afronding project, en nationale expositie. MAGAZIJNVERKOOP zaterdag 30 mei Baderie Middelburg Grenadierweg 17 MAGAZIJNVERKOOP zaterdag 30 mei Baderie Middelburg Grenadierweg 17 ZIERIKZEE - De drie bibliotheken op Schouwen-Duiveland (Zierik- zee, Bruinisse en Burgh-Haamste- de) houden in juni en juli ver koop. Er worden allerlei soorten af geschreven boeken, tijdschriften, dvd's en cd-roms voor een prikkie aangeboden. Q Voor de openingsuren van de biebs, zie: www.biblioosterschelde.nl www.lekkerpuzzelen.nl tv; Het verkiezingsbord aan de Calandweg in Zierikzee is bijna helemaal leeg. foto Dirk-Jan Gjeitema BURGH-HAAMSTEDE - De animo voor politieke partijen om zich te profileren voor de Europese Ver kiezingen lijkt niet al te groot. Op de verkiezingsborden zijn nog gro te vlakken leeg. Veel partijen heb ben niet de moeite genomen om een poster te plakken en de kiezer op te wekken naar de stembus te gaan. Dat is niet zo gunstig voor de le den van het stembureau. Die moe ten volgende week donderdag van half acht 's ochtends tot 's avond negen uur wachten op de kiezers. Een baantje waar steeds minder mensen zin in hebben. De ge meente Schouwen-Duiveland heeft zelfs het presentiegeld ver hoogd om nog voldoende mensen bereid te vinden een hele dag in het stembureau te zitten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 66