Cultuur Hans Heeren schildert ook in woorden Last van onkruid? www.roundup.eu Slotavond HZ Cult seizoen Women in Rock al eind op weg 38 I Zaterdag 30 mei 2009 Beeldend kunstenaar vertelt verhaal over zijn leven in boekvorm. door Ali Pankow MIDDELBURG - „Ik heb niet de pre tentie een schrijver te zijn, maar wel een verteller", zegt kunstschil der Hans Heeren (82) uit Middel burg. Het boek waarin hij een groot deel van zijn leven be schrijft, ligt sinds kort in de win kel. Onder de titel Moet het een schildertje wordenschetst hij een beeld van zijn belevenissen vanaf zijn jongste herinneringen tot aan 1967. Dat was het moment waarop hij voor het oog van de buitenwe reld althans zijn leven behoorlijk op orde leek te hebben. Hij was be voegd les te geven aan de Kunstaca demie, als beeldend kunstenaar ontving hij met regelmaat opdrach ten, hij kon bogen op een gezin met vrouw en vier kinderen en hij bewoonde met hen een mooi huis aan de tegenwoordige Spanjaard straat in Middelburg. De grillige weg daar naar toe be gon op 18 juni 1926. Hans Heeren zag het levenslicht in de Bogard- straat in de. provincie-hoofdstad. De titel van het boek verwijst naar de gelijk luidende uitroep van een bovenbuurman aan Heeren's hoog zwangere moeder destijds. Zij hoopte niet dat 'het een schilder tje' zou worden. „Alsjeblief niet, ook zo'n armoedzaaier zeker", flap te zij er spontaan uit. Hans Heeren heeft dit uiteraard 'van horen zeg gen'. Zijn eerste eigen herinnerin gen betreffen het paardje rijden op zijn moeders schoot. Dat hij wél 'een schildertje' was, bleek al snel. De jonge Hans was amper zeven Hans Heeren in zijn atelier: „Mogelijk komt er nog een vervolg op mijn boek, maar de tijd is daar nog niet rijp voor. De vraag is ook: Krijg ik de tijd en de gelegenheid nog?" foto Lex de Meester toen hij met schetsboek en verf doos tussen een groepje kunst schilders ging zitten, die op de Wal het mooie hoekje met bakker tje Van Dijk en de Lange Jan wil den schilderen. Als puber tekende hij een krantenfoto van de afge knotte Lange Jan te midden van de puinhopen in mei 1940 na. „Kiek noe toch 's, die joenge", sprak zijn moeder. Zij deed er een lijstje om en gaf de tekening een ereplaatsje op het kraalbeschot. De oorlog drukte een stempel op Hee ren's jeugd. Niet alleen in negatie ve zin, volgens de schrijver zelf Mi litairisme heeft hij in elk geval al op jonge leeftijd resoluut van de hand gewezen. Ook zijn vermogen tot relativering werd toen gevoed. De kunstschilder liep al tientallen VLISSINGEN - HZ Cult sluit dinsdag avond het seizoen 2008-2009 af met een spetterende muziekavond in het Arsenaaltheater in Vlissin- gen. De band Wolff opent het program ma met Nederlandse pop, onder meer bekend van de serie Wolfs- einde en met de Vlissinger Mi chael Coomans in de gelederen. Daarna spelen The Rhythm Junks uit Gent. Zij staan voor: funk, reg gae, punk, rootsrock en jazz met een dwingende groove als gemene deler. De band afficheert zichzelf als buitengewone rootsgroep met een unieke sound rondom mond harmonicaspeler Steven de Bruyn. Verder worden deze avond \thema en het programma voor het ko mend seizoen gepresenteerd. De avond begint om 19.00 uur. jaren rond met het plan zijn herin neringen op papier te zetten. „Het moest er nu maar eens van komen gezien mijn leeftijd. Je wordt gebo ren als een lege fles. In de loop der jaren vult die zich, maar je bootje vaart het lichtst als je de flessen uiteindelijk weer overboord zet", zegt Heeren. Hij weet met zijn re laas de lezer zeer te boeien met persoonlijke herinneringen aan Middelburg tijdens oorlog en be vrijding. Met zijn ontboezemingen over zijn ervaringen op die 'saaie' Kunstacademie in Rotterdam. Met enthousiastere verhalen over zijn belevenissen aan de academies in 'je bootje vaart het lichtst als je uiteindelijk de flessen weer overboord zet' Maastricht en Tilburg. Hij maakt de lezer ook deelgenoot van zijn zoektocht met olieverf, tempera, potlood, houtskool en krijt naar de optimale 'indrukken van de geest en de ziel in de tijd', zoals hij zijn werk zelf omschrijft. Heeren is openhartig tot ver over helft van zijn boek. Daarna lijkt de oester zich enigszins te sluiten. Hij knikt: „De eerste versie liep tot 2005, maar was te verhullend, dus niet boeiend meer. Daarom heb ik het teruggebracht tot 1967." Hij laat de lezer nu achter met een enorme cliffhanger. „Veel van wat er hier verhaald is, werd later op zijn kop gezet. Meer zeg ik er niet over." Het vervolg is in de maak, maar of het ooit wordt uitgegeven, is voorlopig nog de vraag. Moet het een schildertje worden?, €25;-; De Drukkerij, Middelburg. THOLEN - Het duurt nog even voor de eerste lustrumeditie van het Women in Rock Festival plaats vindt. Dat is pas op zaterdag 21 no vember. De Stichting Tholen Rockt is echter al een eind op weg met de programmering. Omdat het een jubileumeditie be treft, wordt hard gewerkt aan een breed aanbod. Inmiddels zijn vijf bands geboekt: X-Tinxion, Elektri- cA, Le Titre, Helss-Belles en Stream of Passion. Verder is de organisatie op zoek naar bands voor de voorronde van het festival op zaterdag 5 septem ber. Uit de deelnemers worden en kele bands geselecteerd voor de strijd om een plekje op Women in Rock. Belangstellende groepen kunnen zich daarvoor inschrijven via info@tholenrockt.nl. kijk voor meer informatie op

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 40