Zeela Iets met bubbels en twee tunnels 'De best betaalde krantenlezer van Nederland' Kook zelf mee op de Smaek van Zeêland Korting voor provincie komt uit op 15 miljoen WANDCLOSETS BADKAMER RADIATOREN ClOS-docente dringt door tot finale Leraar van het Jaar Zaterdag 30 mei 2009 33 De Staten van Zeeland vieren feestje over Westerscheldetunnel. door Ben Jansen middelburg - Hij werd geprezen als de aanvoerder van het dream- team (PvdA en PvZ), als toekom stig naamgever van het tolplein Toinepleinsuggestie van GL) en kreeg complimenten voor bestuur lijk en ambtelijk vakmanschap (CDA). Gedeputeerde Toine Poppelaars (CDA, financiën) zat gistermiddag bescheiden te glimmen onder de lof die de Staten van Zeeland over hem uitstortten voor de manier waarop de overname van de Wes terscheldetunnel is geregeld. De aankoop van de aandelen die het Rijk in de tunnel heeft, maakt het mogelijk het laatste gat in de fi nanciering van die andere tunnel te dekken: bij Sluiskil. Reden voor een opgewekte stem ming in de Statenzaal. Het gebeurt niet elke vergadering dat de provin cie een tunnel koopt en besluit een tweede aan te leggen. „Er is straks iets met bubbels", beloofde commissaris van de koningin Kar- la Peijs dan ook. In alle vreugde liet Poppelaars zich niet verleiden tot uitspraken over verlaging en zelfs afschaffing van van de toltarieven. Over het tarie- venbeleid komt in het najaar meer duidelijkheid. Wat afschaffing van het tolgeld betreft, zei Poppelaars dat daarvoor tot in de richting van 2025 moet worden gedacht. „Laten we geen valse verwachtingen wek ken en onze opvolgers voor de voe ten lopen", waarschuwde hij. Johan Robesin (PvZ) verzekerde dat hij op de terugweg naar Zeeuws-Vlaanderen met_ een an der gevoel door de tunnel zou rij den dan 's morgens op de heenreis naar Middelburg. „Dan zeg ik bij mezelf: ha, die is van ons." Robe- sins trots is nog een tikje voorba rig. De formele overdracht van de aandelen bij de notaris is op 1 juli. MAGAZIJNVERKOOP zaterdag 30 mei Baderie Middelburg Grenadierweg 17 MAGAZIJNVERKOOP zaterdag 30 mei Baderie Middelburg Grenadierweg 17 SGP-voorlichter uit Colijnsplaat al 25 jaar actief in de Kamer. door Jeffrey Kutterink DEN haag - Zenuwachtig wacht hij op wat hem dinsdag te wachten staat. Menno de Bruyne (51) uit Colijnsplaat, is 25 jaar voorlichter van de SGP-fractie in de Tweede Kamer. Al dagen broedt hij op een speech tijdens het besloten feest. „Ik ben een schrijver, geen spreker. Dat was al zo op school in Goes. Spreekbeurten leerde ik uit het hoofd. Emotieloos dreunde ik ze op." Geen spreker? Welke vraag je ook stelt, hij heeft altijd antwoord. Ge boren in Goes, getogen in Colijns plaat. „Ik kom er nog vaak, mijn moeder woont er. Ik heb een bin ding met het landschap, het dorp, de mensen. Ik herinner me Noord-Beveland nog als een ei land. We stapten dan regelmatig op de boot van Kortgene naar Wolphaartsdijk." Dat hij een politiek dier is, komt niet doordat Jan Peter Balkenende op het Christelijke Lyceum in Goes een klas hoger zat. „We ken den elkaar toen niet." In die tijd snort hij regelmatig met vrienden op de brommer naar po litieke bijeenkomsten in de provin cie. „We zijn naar spreekbeurten van Joop den Uyl, Dries van Agt en Hans Wiegel geweest." Niet bepaald christelijke politici. „Wel mensen met passie, overtui goes - Docente Hedy Houtepen van de sportopleiding CIOS in Goes is doorgedrongen tot de lan delijke finale van de Leraar van het Jaar verkiezing. Houtpen moet zich tijdens die fi nale op zaterdag 3 oktober meten met twee concurrenten, die ook in het het middelbaar beroepsonder wijs werken. Hedy Houtepen wist in de laatste ronde die de kandidaten voro de de eindstrijd moest opleveren, de vakjury te imponeren met haar be weegredenen en passie voor het onderwijs. De verkiezing van de Leraar van het Jaar wordt georganiseerd door twee televisiezenders: Teleac en NOT. Menno de Bruyne is al 25 jaar voorlichter van de SGP-fractie in de Tweede Kamer: „Ik kies voor de partij vanwege het heldere, consequent Bijbels geluid. Voor SGP'ers is geloof niet iets van de zondag alleen." foto Jos van Leeuwen ging en visie op maatschappij en politiek. Dat boeit me, ook toen al." Hoewel niet opgegroeid in een ty pisch gereformeerd gezin, is het ge loof wel degelijk aanwezig. „Mijn interesse in de Staatkundig Gere formeerde Partij is gegroeid door het contact met bevindelijke men sen. Ik kies voor de SGP vanwege het heldere, consequent Bijbels ge luid. Voor SGP'ers is geloof niet iets van de zondag alleen." De studie politieke wetenschap pen in Leiden was voor hem twee de keus. In zijn hart wilde hij ar cheoloog worden. „Het liefst had ik in het zand in Irak gespit of in de klei aan de dijk. Nu spit ik ook, maar dan in de Handelingen (de verslagen van de TWeede Ka mer-red.)" Na zijn Leidse tijd keert De Bruy ne terug naar Zeeland. Anderhalf jaar lang schrijft hij stukjes voor het Nieuwsblad van de Bevelan- den en het partijblad van de SGP. Op 1 juni 1984 begint De Bruyne als voorlichter. Elke werkdag begint steevast met het doorlezen van de dagbladen. „Ik ben de best betaalde krantenle zer van Nederland. Ik kijk natuur lijk hoe de SGP in de krant staat. Inderdaad staan we er minder in dan we zouden willen. Begrijpe lijk. Media zoeken die partijen die bepalend zijn voor het politieke de bat." Elke dinsdag woont hij de fractie vergadering bij en blikt hij voor uit. Waarover moeten deze week persberichten uit? En welke toe lichting moet er op de website? „Door op de website standpunten uit te leggen, proberen we tele foontjes voor te zijn." Het politieke bedrijf is in 25 jaar fors veranderd. „Als een partij vroeger zes zetels won, sprak men van een aardverschuiving. Nu ko men nieuwe partijen met meer 'We staan minder in de krant dan we zouden willen. Begrijpelijk' dan twintig zetels in de Kamer. Het is ook niet meer vanzelfspre kend dat je als kiezer behoort tot één club." Om mensen te laten zien hoe het politieke bedrijf werkt, leidt hij re gelmatig groepen rond door de Tweede Kamer en de Ridderzaal. „Ik besteed er veel tijd aan. Gemid deld één dag in de week. Ik wil aan iedereen die interesse heeft uit leggen hoe het hier werkt." Ook de komende 25 jaar? La chend: „Ik ben een voorlichter, geen voorspeller. Maar als het me wordt gegeven, heel graag." Altijd al willen koken voor een des kundige jury? Of je fantastische re cept met streekproducten aan de rest van de wereld laten proevenHet kan op de Smaek van Zeêland, het jaarlijkse culinaire evenement dat dit jaar op 19, 20 en 21 juni wordt ge houden in Middelburg. Heb je een ge weldig recept met mosselen, zeekraal of Zeeuwse boerenkaas? Stuur het in! Wat? Vrijdagmiddag 19 juni is er op het evenement een kookwed- strijd. Vier personen mogen hun favoriete recept met streekproduc ten ter plaatse klaarmaken. De winnaar krijgt een etentje in één van de restaurants die meedoen aan de Smaek van Zeêland. Hoe? Wie mee wil doen stuurt voor 15 juni zijn of haar recept naar deze krant. Een jury kiest ver volgens vier personen uit. De re cepten worden beoordeeld op het gebruik van Zeeuwse streekproduc ten en op creativiteit. Recepten met een bijzonder verhaal worden extra gewaardeerd. En dan? De vier meest originele inzenders koken hun recept op de Smaek; één portie is genoeg. Deel nemers moeten zelf voor hun in grediënten en pannen en messen zorgen. De keuken van de Smaek heeft een elektrische kookplaat en een grill, een combi-steamer en een koeling. Voor wie? Voor iedereen die denkt dat hij kan koken. Professio nele koks mogen niet meedoen. Stuur het recept naar redactie@pzc.nl, onder vermelding van 'smaek'. www.smaekvanzeeland.nl door Ben Jansen MIDDELBURG - De inkomstenver mindering voor de provincie Zee land lijkt uiteindelijk half zo hoog te worden als eerst werd gevreesd. Geen bijna 30 miljoen euro, maar 15 miljoen euro. Toch is de teleurstelling bij gedepu teerde Toine Poppelaars (CDA, fi nanciën) groot: „Dit gaan we goed merken." Het kabinet heeft besloten de geza menlijke provincies van 2011 300 euro minder te geven. Dat kan vol gens de Raad voor de financiële verhoudingen die het kabinet heeft geadviseerd, omdat de pro vincies aan de opcenten op de mo torrijtuigenbelasting en de winstuitkering van energiebedrij ven forse inkomsten hebben. De in het Interprovinciaal Overleg verenigde provincies hebben de re- kenmethodiek onderuit gehaald die aan de aangezegde korting ten grondslag ligt. Dat heeft ertoe ge leid dat de aanvankelijk voorgestel de inkomstenvermindering van in totaal 600 miljoen euro is gehal veerd. „Maar het blijft een bittere pil", verzekerde Poppelaars gisteren. „We hebben al onze plannen tot 2011 gefinancierd. Het ziet er nu naar uit dat we het daarna met 15 miljoen euro minder moeten zien te stellen." Voor alle zekerheid heeft het dage lijks bestuur van de provincie in de voorjaarsnota aangekondigd geen nieuwe verplichtingen te wil len aangaan. Het IPO blijft zich tegen de inkom stenvermindering verzetten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 35