PZC Noodweer houdt Zeeland wakker Beleggen zit in de lift Geen steun voor P.C. Hooftprijs beoogd korpschef voor Hans Verhage Fatale crash op vliegveld Latina in Hooggerechtshof Barcelona is beste club Ook zo slecht geslapen van nacht?' Het noodweer was dinsdag het gesprek van de dag. Iedereen zat met sa mengeknepen oogjes op het werk of op school. Het spookte bo ven het westen van Nederland. Maandagavond rond negen uur barstte het noodweer in Zeeland los: de hoos buien, donderslagen, bliksem, zware windstoten en hagel duurden tot diep in Schade door noodweer - Het Verbond van Verzekeraars schat dat het noodweer in het hele land voor zo'n vijftien miljoen euro schade zorgde. In Zeeland was er met name schade op Walcheren en beneden de Westerschel- de. In Middelburg, Koudekerke, Sreskens en Zierikzee sloeg de bliksem in. Zierikzee en de omgeving van Hulst kamp ten met wateroverlast. door Cornelleke Blok de nacht, „ja, ik ben er ook wakker van geworden", bekent weerman Jos Broeke, „Zo'n situatie komt maar eens in de vijf tot tien jaar voor. Op 17 juli 2004, toen was er ook heel zwaar onweer. De oor zaak van het noodweer deze week was een grote hoeveelheid warme lucht, op zo'n 1500 meter hoogte. Die kwam in aan raking met koude lucfit daarboven. In Noord-Holland viel de meeste regen. In het oosten van het land was 't minder. Limburg heeft er helemaal niets van ge merkt." In Zeeland viel gemiddeld bijna dertig mi- limeter neerslag. „De meeste regen viel in Schouwen-Duiveland: in Noord-Schou wen wel 45 milimeter, in Wilhelmina- dorp 40 milimeter. Dat is flink, normaal valt er in de hele maand mei 55 milime ter. Westkapelle had met 17 milimeter de minste regen. In het oosten van de pro vincie, bij Rilland, viel ook hagel. Soms wel stenen van drie tot vijf centimeter. Op de stormvloedkering zijn windstoten gemeten van 83 kilometer per uur. Er wa Het zwaarste onweer in jaren trok deze week over Zeeland. ren vooral horizontale bliksemschich ten." Het KNMI gaf geen weeralarm uit. Een terechte beslissing, vindt Broeke. „Het was op 't randje. Het noodweer voldeed net niet aan de criteria voor weeralarm. Er moeten dan bijvoorbeeld windstoten van boven de honderd kilometer per uur zijn en onweer op zeer uitgebreide schaal. Bovendien was het nacht. Daarom was het risico op ongelukken in het ver foto Jeroen de Jong keer niet groot. Ik heb wat twijfels over het weeralarm. Vroeger werd gewoon ge waarschuwd dat er zwaar onweer aan kwam. Omdat mensen niet meer dicht bij hun werk wonen, staan er nu meteen honderden kilometers file na wat sneeuw val of neerslag. Nederland lijkt niet meer opgewassen tegen zware weersomstandig heden. Maar ik denk dat waarschuwin gen, zoals vroeger, voldoende zijn. Zeker voor Zeeland. Wij zijn wel wat gewend." ■EmmiEHl'reacties-. 426 Mensen nemen het woord discriminatie te snel in de mond eens 'fWIÊÊÊÊÊÊ 75% oneens 25% MEEST CELEZEN OP WWW.PZC.NL 1. Fatale crash Midden-Zeeland (25/5) 2. Wielrenner Niek Rentmeester (23) overleden (26/5) 3. Aanrijding na vliegtuigcrash (26/5) IN BINNEN- EN BUITENLAND Nederlanders openen op grote schaal be- leggingsrekeningen om te kunnen profite ren van een verwacht herstel op de beurs. Ook wordt er meer gehandeld door erva ren beleggers. Het vertrouwen in de econo mie is nog laag, maar stijgt wel door goed economisch nieuws van de laatste weken. Eerste Reynaertjaarmarkt in Hulst met standwerkers en optredens. QUOTE VAN DE WEEK DINSDAG 2 JUNI WOENSDAG 3 JUNI VRIJDAG 5 JUNI ZATERDAG 6 JUNI 'Wie mij kent, weet dat ik het hoofd niet zo snel op het hakblok leg' Gert-Jan Bouterse verlaat de SP-fractie in Provinciale Staten Tros Muziekfeest op de Markt in Middelburg met jan Smit en Nick Sr Simon. Jaarlijkse paardenmarkt in Zierikzee met doorlopend demonstraties. Zeeuwse wielerfanaten gaan voor een goed doel de Alpe d'Huez beklimmen. In Westdorpe beginnen de Graafjansfeesten. Het gaat om een jubileumeditie. Dag van de Bouw. Aannemers laten bijzondere bouwprojecten zien. Hoofcommissaris Eveline Rutten van de politie Kennemerland wordt geen korpschef in Zeeland. Zij was voorge dragen voor de functie, maar omdat selectiecommissie en or haar onge schikt vinden, trok zij zich terug. Het besluit is een domper voor de minis- van Binnenlandse Zaken, die streeft naar meer vrouwen in de politietop. De uit Vlissingen afkomstige dichter Hans Verhage heeft donderdag de P.C. Hooftprijs in ontvangst geno men. De jury van de belangrijkste poë zieprijs prees hem vanwege 'zijn hu mor, zijn engagement, poëtische durf en eigenzinnigheid.' Verhage, die in maart zeventig werd, dicht al sinds de jaren zestig. Een 6i-jarige leerling vliegenier is maandag avond overleden, toen een zweefvliegtuigje neerstortte op vlieg veld Midden-Zeeland. De 79-jarige instruc teur raakte zwaar gewond. Vermoedelijk raakten de twee in de problemen door het opkomend noodweer. De Amerikaanse president Barack Obama heeft de 54-jarige rechter Sonia Sotomayor genomineerd voor het uiterst invloedrijke Hooggerechtshof De dochter van immi granten uit Puerto Rico is, als de senaat haar benoeming goedkeurt, de eerste Lati na in het negenkoppig juridisch orgaan. Barcelona heeft de Champions League ge wonnen. De voetballers van coach Josep Guardiola versloegen in de finale Manches ter United met 2-0; de doelpunten kwa men van Samuel Eto'o en Lionel Messi. Het is de derde keer in de historie dat Bar<;a de Champions League wint.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 146