over Europa Europa ii spectrum arlement Nul HHK3 jv.'l MIROtS BRUSSB Zaterdag 30 mei 2009 Privacy: „De EU mag veel van ons weten als dat bijdraagt aan onze veiligheid. Daar om zijn wij voor een Europese DNA-data- bank met gegevens van criminelen die een ernstig delict hebben gepleegd. Wel moet er altijd een rechter zijn bij wie je in be roep kunt als je meent dat persoonlijke ge gevens ten onrechte zijn gebruikt. Er moet een bindende code komen, waarin staat hoe instanties met persoonlijke gegevens moeten omgaan." Grenzen EU: „We moeten binnen de EU eerst de problemen met corruptie en frau de in Roemenië en Bulgarije oplossen, an ders kapseist de Unie. Er moet een time out komen van vijfjaar. Het lidmaatschap van Turkije is dus niet aan de orde. En zo lang Turkije het noordelijk deel van Cy prus bezet en geen democratische rechts staat is, kan het nooit toetreden tot de EU. We moeten overigens voorkomen dat de EU te groot en onbestuurbaar wordt." Privacy: „De EU mag zo min mogelijk van ons weten. Nederland moet controle hou den over de informatiestroom. Ons sys teem is het meest waterdicht. Per geval kunnen we wel sa menwerken en informatie uitwisse len. Maar er moet geen Europese data bank komen, dan zwerft onze informa tie in een ander land of in Brussel rond." Grenzen EU: „De grens is al bereikt. De EU had op moeten houden bij 25 lidstaten. Roemenië en Bulgarije waren niet klaar voor de toetreding. De corruptie wordt er niet aangepakt en ze kennen er veel ge organiseerde misdaad, die over Europa uit zwermt." Crisis: „Wij zijn voor economische en mo netaire samenwerking in de EU. Om de economische crisis te bestrijden, zou het nationale toezicht op banken beter moe- Hans van Baaien Crisis: „Wij willen drie dingen. In de eerste plaats moet er een centrale toezichthouder komen, een soort Europese Autoriteit Fi nanciële Markten (AFM). Ten tweede moet de Europese Centrale Bank zorgen voor een stabiele euro. Punt drie is het zaak dat de Europese economie vrijer en vitaler wordt. Dat bevordert het herstel. Protectionisme dient bestreden te worden. Onze strenge Neelie Kroes moet daarom blijven." Barry Madlener PARTIJ VOOR DE VRIJHEID GROEP WIEDERS ten. Ook moet er een overkoepelende Eu ropese toezichthouder komen, dat kan de Europese Centrale Bank goed doen." Asielbeleid: „Wij willen niet één asielbe leid. Nederland moet zelf beslissen wie er mogen komen. De EU heeft al te veel te zeggen over ons land. We dienen zelf te be palen hoe de asielprocedure eruit ziet. Er zijn te veel asielzoekers en immigranten in Nederland. Er zijn mensen die denken dat je met een Europees asielbeleid minder Asielbeleid: „Wij willen een gezamenlijk asiel- én immigratiebeleid. Nu kunnen illegalen, die via Zuid-Europa de EU bin nenkomen, zich binnen vier jaar in de hele Unie vestigen. Wij willen geen generaal pardon meer en vinden dat er afspraken moeten komen over een eerlijke spreiding van asielzoekers over alle lidstaten. Dé bin nengrenzen dichtgooien, is geen optie. Dan groeit er straks gras in de haven van Rotterdam. Wel moeten de buitengrenzen van de EU streng worden bewaakt." Verdrag van Lissabon: „Daar gaat deze ver kiezing absoluut niet over. Als de Ieren in het najaar 'nee' zeggen tegen Lissabon, dan dragen we het verdrag gewoon ten gra ve. Ik vrees niet dat de verkiezingen uit draaien op een soort tweede referendum. Ik denk dat de meeste mensen praktisch stemmen. Zij stellen zich vooral de vraag of Europa bijdraagt aan hun welvaart en aan hun veiligheid." asielzoekers zou binnenkrijgen. Maar dat geloof ik niet. Een ander EU-land heeft an dere belangen dan wij als het om asiel of immigratie gaat." Verdrag van Lissabon: „Ik zie deze verkie zing als een nieuwe uitspraak over het ver drag. Bijna 62 procent van de Nederlan ders was destijds tegen de Europese Grond wet. Het is schandelijk dat Nederlanders zich niet over het Verdrag van Lissabon hebben kunnen uitspreken in een tweede referendum. Door het verdrag verliezen we belangrijke vetorechten, bijvoorbeeld bij asielbeleid, immigratie en criminaliteits bestrijding. Andere politieke partijen heb ben de volksuitspraak aan hun laars gelapt door voor het verdrag te stemmen. Dat ver drag zorgt er volgens ons voor dat Brussel een soort superstaat wordt. Het leidt tot meer Europese integratie, een vaste EU-voorzitter. Dat willen wij niet." Prvacy: „Niet alles is geoorloofd. Je moet relevante persoonsgegevens uitwisselen als er vermoeden is van criminaliteit of terro risme. Rechters moeten kunnen toetsen of het doorgeven van informatie redelijk is. Zomaar passagiersgegevens afstaan aan Amerika met vermelding van seksuele ge aardheid of hiv-status, gaat ons veel te ver." Grenzen EU: „Komende tijd mag Kroatië er nog bij. Voor de rest zie ik er de eerste tien tot vijftien jaar geen landen bij komen. Er zijn nog veel obstakels voor de toelating van Macedonië en Turkije. Ze dienen de mensenrechten te eerbiedigen en Turkije moet EU-staat Cyprus erkennen. We wil len dat er referenda worden gehouden over de toelatingen." Crisis: „Europa heeft er voor gezorgd dat ontslag gemakkelijker is geworden. Ook in Dennis de Jong de publieke sector, door meer marktwer king. Veel mensen met tijdelijke contrac ten worden nu ontslagen. Ontslagen verer geren de crisis. De Nederlandse deeltijd- WW zou elders ook ingevoerd moeten worden. Je moet mensen juist meer be schermen in crisistijd. Verder dient het na tionaal toezicht op de banken scherper te worden. Toezichthouders moeten onder ling intensiever contact onderhouden. We willen geen Europese toezichthouder. Bij bedrijven dient de helft van de commis sarissen benoemd te worden door de on dernemingsraad. Die gaan niet voor het snelle geld, maar voor het voortbestaan van het bedrijf De EU moet investeren in duurzame energie bevorderen." Asielbeleid: „Er moet geen dichtgetimmerd beleid komen, anders kun je geen generaal pardon meer doorvoeren zoals we in Ne derland hebben gehad. Er dienen wel mini mumvoorwaarden te zijn. Bijvoorbeeld: hoe je een asielverzoek interpreteert. Is ge weld tegen vrouwen een asielreden? Wij zeggen ja, andere landen nee." Verdrag van Lissabon: „Ik merk op straat dat mensen deze verkiezingen zien als nieuwe uitspraak over het verdrag. De ver kiezingen leven nauwelijks, de EU is iets abstracts voor veel mensen. Maar zeg je te gen hen dat het erom gaat of Europa wel of geen superstaat wordt, dan roept ieder een: 0 ja, dat referendum." SP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 145