Standpunten lil spectrum 10 X X X G Verkiezinc Europees 4 jurii 20G Éf.' l^HEUROPA fUHIIPI mbbSsel ERZMNGRENZE Europa KfiES NU PARTIJI VOOR Bi DIEBENL GRIP OP EUROPA GRIP OP EO LUST 8 LIJST ii pSEHPIIS GRIP OP EUROPA GRIP OP EU LIJST m LIJST 8 Jj 1 Zaterdag 30 mei 2009 jBEr Wim van de Camp m^aa Privacy: „Brussel mag weten wat noodzake lijk is. Je wilt dat de Europese Unie veilig is. Dat betekent dat je privacy soms wordt beperkt. Bankgegevens mogen worden doorgegeven. Als een Amsterdamse bus chauffeur opeens twee miljoen euro uit Saudi-Arabië op zijn rekening krijgt, mag worden gekeken hoe dat zit. Er dient wel een goed Europees toezicht te zijn, zodat niet iedereen zo maar bij de gegevens kan." Grenzen EU: „De EU moet het voorlopig bij de huidige lidstaten houden. Roemenië en Bulgarije zijn te snel toegelaten. Daar heerst nog steeds corruptie. Eerst moeten de '27' goed samenwerken voordat er ande re landen bijkomen. Richtlijnen, zoals over vogels of de Europese Monetaire Unie, worden nog verschillend uitgelegd. Kroatië is het dichtste bij een lidmaat schap, misschien binnen vijfjaar. Maar Ma cedonië en Turkije, nee. Met Turkije onder handelen we achteruit: premier Erdogan is Privacy: „De EU moet goed samenwerken tegen internationale misdaad en terroris me, maar dat betekent niet dat we daarom ons privéleven moeten opgeven. Inbreuk op de privacy mag alleen als de rechter die kan toetsen. Het heeft geen zin gegevens over vliegbewegingen en telefoongebruik zes jaar lang op te slaan. Informatie die wordt verzameld, moet extreem veilig wor den opgeslagen." Grenzen EU: „Elk Europees land dat aan de voorwaarden voldoet, mag lid worden van de EU. Toch ben ik terughoudend over ver dere uitbreiding op korte termijn. Er is nog geen nieuw verdrag en lidstaten als Roemenië en Bulgarije liggen aan de lei band van de EU. Het Europese huis moet klaar zijn voordat we een nieuwe vleugel aanbouwen. Wat Turkije betreft: ik denk nog steeds dat het een aanwinst voor de Unie kan zijn. Maar een lidmaatschap is nu niet aan de orde. Aan de eisen is nog lang niet voldaan." Crisis: „Allereerst moet de EU zorgen voor hard bezig de scheiding tussen kerk en staat ongedaan te maken." Crisis: „Nederland verdient als exportland veel aan de EU. De crisis is niet zonder sa menwerking op te lossen. Je hebt de Unie nodig om geestdrift uit te stralen. De EU moet protectionisme tegengaan. Op ban ken dient nationaal én Europees toezicht te zijn. De Europese bankpresidenten moe ten samen in een comité gaan zitten en niet bang zijn een ander land of buiten landse bank te corrigeren." Asielbeleid: „Er dient één asielbeleid te ko men. Als je in een land bent afgewezen, mag je het niet elders proberen. De a'siellas- ten dienen eerlijk verdeeld te worden. Niet iedereen moet naar het rijkste punt komen. Erkende vluchtelingen moeten naar rato over de EU verdeeld worden. Hoe groter een land, hoe meer men er kan opnemen." Verdrag van Lissabon: „Dit zijn eigenstandi ge verkiezingen voor het Europees 'parle ment. Ze gaan over veel meer zaken: inter ne markt, klimaatbeleid, veiligheid, ener- giepolitiek, asiel- en vreemdelingenbe leid." Donderdag 4 juni kiest Nederland 'zijn' 25 Europarlementariërs. Wat zijn de standpunten van de grote partijen over de crisis, het asielbeleid, privacy en de grenzen van de Europese Unie? En hoe denken ze over het Verdrag van Lissabon, dat gaat over de uitbreiding van de bevoegdheden van de EU? De lijsttrekkers van CDA, PvdA, WD, PW en SP aan het woord. goed toezicht op de banken en afspraken maken over bonussen. Het langetermijnre- sultaat moet voorop staan. Verder kies ik radicaal voor duurzame energie. Dus geen 20 procent reductie van CO2, maar 30 pro cent Daar hoon hervorming van de land bouwbegroting bij. Een derde van het EU-budget gaat nu naar landbouw, tegen over 7 procent voor innovatie en ontwikke ling. Dat moet andersom." Asielbeleid: „Als Europese landen elkaar be- concuneren met een streng asielbeleid, worden vluchtelingen daar de dupe van. Daarom is er één beleid nodig, waarin af spraken staan over een eerlijke verdeling van de asielzoekers over de EU. Ook moet de EU meer doen om asielaanvragen te voorkomen, bijvoorbeeld door eerlijke handel te bevorderen via open grenzen. Verder wil ik dat asielzoekers een oplei ding mogen volgen of werk zoeken als ze zes maanden of langer wachten op de uit spraak over hun asielaanvraag." Verdrag van Lissabon: „Partijen die het Ver drag tot inzet maken van deze verkiezin gen, willen de vorige oorlog winnen. Als Europarlementariër heb je niets over het verdrag te zeggen, dus houd ik mij bezig met zaken waarbij de EU wel een rol speelt, zoals de aanpak van de crisis en het klimaat." door Laurens Kok en Lianne Sleutjes foto's ANP/GPD Gemeente Amsterdam Stadsdeel Centrum qjPft!BwwjaaiaMU»aM .openbaar .kunnen wordenk 3L Google -h 1. >u

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 144