Vooral mentaal spectrum 6 Zaterdag 30 mei 2009 Eind jaren negentig op een graveltoernooi in Apeldoorn. foto familie Kerkhove Lesley Kerkhove Theo Gorsse glimt van trots als hij over Lesley Kerkhove praat. De Kapellenaar die met zijn Allround-tennisopleiding in Zierikzee het basisstation heeft, kan het uren over één van zijn beste pupillen ooit hebben. Over haar opleiding, over de rol van haar ouders en over de successen. Kerkhove dient al zo'n vijfjaar niet meer onder hem, maar de twee heb ben nog geregeld contact. „Ik stuur haar vaak een sms'je om haar even succes te wensen", zegt hij. Kerkhove heeft het natuurlijk nog niet ge maakt in het internationale tennis, maar liet in de afgelopen jaren wel al veel van zich horen. Ze werd bijvoorbeeld drie keer achter elkaar Nederlands kampioene (één keer onder zestien jaar, twee keer onder achttien jaar), haalde de derde ronde op de jeugd toernooien van de Australian Open en Wimbledon en vierde vele successen in het dubbelspel, onder meer op Roland Gar ros. In Parijs haalde ze vorig jaar de finale, samen met Arantxa Rus. Er waren grote titelkansen, maar de twee verspeelden iet wat ongelukkig een voorsprong. Als lid van Jong Oranje vliegt Kerkhove al enkele jaren heel de wereld over. Ze leert te leven vanuit een koffer en wordt op haar reizen naar Melbourne, Miami en Mi laan door de tennisbond KNLTB klaarge stoomd voor een profbestaan. Uiteindelijk moet ze - als alles goed gaat - dezelfde lad der beklimmen als Rus, die één jaar ouder is en dus een jaar eerder in het vrouwen circuit terechtkwam. „Ik ben er écht blij mee dat ik bij haar de basis heb mogen leggen", vertelt Gorsse. De knieblessure is voorbij, de vorm keert langzaam terug. De Zierikzeese tennisster Lesley Kerkhove (17) kan vanaf morgen op het gravel van Roland Garros de Nederlandse eer verdedigen bij de junioren. „Als de ballen op beslissende momenten goed vallen, kan ze heel ver komen", voorspelt Theo Gorsse. Hij zag tien jaar geleden al een mooie tennistoekomst voor haar in het verschiet liggen. door Roeland van Vliet Kerkhove kwam al op haar vierde bij hem. Hij begon met speelse coördinatie-oefenin gen met aangepast materiaal, zorgde voor afwisseling in de sessies en maakte de sport aantrekkelijk voor haar. In een be moedigend snel tempo kon hij vervolgens bij haar de verschillende slagen introduce ren. Gorsse: „Lesley was niet zozeer een talent op het technisch vlak en haar coördinatie was ook niet supergoed, maar mentaal was ze heel jong al heel sterk. Ze was tijdens de trainingen gefocust en uiterst correctie- gevoelig. Als je haar een aanwijzing gaf, pakte ze die meteen op en ging ermee aan het werk. Dat was heerlijk. Als je ver met een kind wilt komen, helpt het als je niet alles tien keer hoeft uit te leggen." Gorsse zegt dat hij tien jaar geleden al een mooie toekomst voor Kerkhove zag. „Mits ze zo zou doorgaan natuurlijk", voegt hij er gelijk aan toe. „Maar ja, ik geloof inder daad dat ik al op jonge leeftijd kan zien welke speelsterkte iemand op zijn zestien de of zeventiende kan halen. Da's dertig jaar ervaring." Remco Maandag is voorzichtiger van aard en durfde daar eind jaren negentig nog geen uitspraken over te doen. De trainer van het Middelburgse MLTC was toen ook bondstrainer in Goes. Hij kreeg Lesley Kerkhove onder zich toen ze zeven was. Vanaf toen volgde de jonge tennisster dus lessen bij meerdere trainers en op meerdere locaties. „Op dat moment kon ik nog niet zien dat Lesley zo ver zou komen. Dat is bij kinde ren van die leeftijd ook nog niet in te schat ten", meent Maandag. „Op bepaalde mo menten denk je het wel. Dan verwacht je dat ze doorschieten, maar dan stagneren ze opeens. Je kunt je er erg op verkijken. Pas als ze tien of elf jaar zijn en door toer nooien te spelen een ranking krijgen, wordt duidelijk hoe hun niveau is ten opzichte van andere kinderen in Neder land." Desondanks zag Maandag wel dat Kerkho ve ver wilde komen. „Ze had een enorme gedrevenheid. Wanneer je de groep een vraag stelde, was Lesley er altijd als eerste bij om 'm te beantwoorden. Ik noem dat positief fanatisme. Ze wilde altijd al het maximale eruit halen. En dat is heel opmerkelijk voor iemand onder de tien jaar. Kijk, talenten hebben meestal wel een goede instelling, maar ook daar zijn grada ties in. Neem Rafael Nadal; die is bereid nog meer te trainen dan de andere top- spelers." Ook Luc Govers zag haar gedreven heid. De Brabander was haar vol gende bondstrainer, in Bergen op Zoom. „Ze was een subtopper onder twaalf jaar", herinnert hij zich. „Ze speelde wel toptoernooien, maar haalde daarin vrijwel nooit de top vier. Ze was er op dat moment nog niet. Later is dat goed geko men. Enerzijds doordat ze fysiek sterker werd - ze was altijd klein in vergelijking met haar tegenstandsters - en anderzijds omdat zij doorzette waar anderen afhaak ten. Zij heeft altijd een goede focus gehou den." Niet onbelangrijk was de rol van haar ouders Carina en Robin, stelt Govers. „Ze heeft van hen altijd de goede trainings mogelijkheden gekregen." Gorsse bevestigt dat: „Lesley heeft geweldige tennisouders. Die vind je bijna niet. Ik heb veel gesprek ken met hen gehad en ze hebben altijd meegedacht over wat de juiste beslissing voor Lesley zou zijn." Kerkhove was overigens - en dat is ook bijzonder - niet het enige Zeeuwse topta lent dat zich tien jaar geleden aandiende. Ze zat zowel bij Maandag als Govers in een topklasje met Angelique van der Meet, Bernice en Frederique van de Velde en Caro Schuitema. Angelique van der Meet staat momenteel 94e op de wereldranglijst voor junioren en mocht afgelopen week kwalificaties spelen op Roland Garros, Bernice van de Velde heeft met haar 136e plaats ook al een respectabel niveau be- Lesley Kerkhove poseert in 2003 tijdens het van Roland Garros stond. i van Rosmalen met Martin Verkerk, die dat jaar in de enkelfinale foto familie Kerkhove

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 140