aparazzi Toevalstreffer kan veel geld opleveren 'Ik heb Lee Towers, lopend over de boulevard in Scheveningen', roepen ze. Lee Towers wóónt op de boulevard in Scheveningen' Evert Santegoeds van Privé over amateurpaparazzi Zaterdag 30 mei 2009 I 1 3 iemand op een terras van twee me ter dfstand." Even in je neus peuteren? Klikklik. Knikkebollen tijdens een klassiek concert? Klikklik. Met je minnaar op vakantie? Flits! Party-hoofredacteur Ton de Wit ziet steeds meer foto's voorbij ko men van de 'gewone man'. „Vaak wordt een e-mail naar alle bladen gestuurd en proberen ze ons tegen elkaar uit te spelen." Het vastleggen van BN'ers op de gevoelige plaat loont. Een amateur filmpje van Yolanthe Cabau van Kasbergen, zoenend met voetbal ler Wesley Sneijder in een Amster damse parkeergarage, heeft vol gens ingewijden tussen de 2.000 en 4.000 euro opgebracht. De foto van Micky Hoogendijk met Adam Curry leverde volgens Privé-hoofd- redacteur Evert Santegoeds 'een paar honderd euro' op. Het blad Party betaalt voor een goede foto tussen de 200 en 250 euro. Toch gebeurt het maar zelden dat een roddelblad of-programma de beurs trekt voor een foto van een oplettende burger. „Heel zelden", zegt Santegoeds. „99,9 procent van de foto's die in ons blad staan, zijn gemaakt door de tien tot twaalf professionele fotografen die in Ne derland werken." De foto's van amateurs zijn vaak slecht en mensen weten volgens Santegoeds vaak ook niet wanneer een plaat nieuwswaarde heeft. „Onze redactie wordt overspoeld met e-mails van mensen die een BN'er hebben gespot. 'Ik heb Lee Towers, lopend over de boulevard in Scheveningen', roepen ze. Lee Towers wóónt op de boulevard in Scheveningen." Beelden zoals die van Cabau van Kasbergen zijn vol gens hem een uitzondering. Roddelbladen lopen het risico voor de rechter te worden ge door onze correspondent Yolanda Bobeldijk Geld verdienen door een ce lebrity op de foto te zet ten? In Groot-Brittannië is het de werkelijkheid van alledag. De roddelkranten leven van gênan te foto's van beroemdheden: prins Harry in nazikostuum, het coke- snuivende supermodel Kate Moss. Hoe groter het schandaal, hoe meer geld het oplevert. Meestal zijn het professionele pa parazzi die op de loer liggen, maar de markt voor amateurfotografen groeit. Wie slim is, kan er goed geld mee verdienen. „Voor een foto met een drugsge- bruikende Amy Winehouse kun je al gauw meer dan 12.000 euro krij gen", vertelt een medewerker van roddelkrant News of The World. Hij wil niet met zijn naam in de krant. „De bedragen hangen af k van de kwaliteit van de foto, welke iSberoemdheid het is en wat de si tuatie illustreert." Beroemdheden zijn veelal aan de wolven overgeleverd. Ze kunnen naar de rechter stappen als hun privacy geschonden is, maar de meeste foto's die in het openbaar genomen worden, zijn toegestaan. „Sommige Britten proberen in be paalde nachtclubs foto's van be roemdheden te maken", zegt een woordvoerder van Mr. Paparazzi en Big Pictures, een bedrijf dat amateurs aanmoedigt foto's aan te leveren van beroemdheden. Dit bedrijf treedt op als interme diair. Als kranten de foto's willen hebben, dan zorgen zij dat de ama teurfotograaf er 'een zakcentje' aan overhoudt. Want dat is een probleem, vindt Ellis Cashmore, schrijver van het boek Celebrity Culture. „Amateurs kennen de onderhandelcultuur niet. Bovendien krijgen ze geen tips waar de celebs uithangen. Ze moeten de beroemdheid net tegen het lijf lopen en de juiste foto ma ken. Op dat geluk kun je niet reke nen." Volgens Cashmore zijn de meeste amateurs echter niet uit op het gro te geld. „Mensen halen voldoening uit het feit dat ze onderdeel zijn van de gebeurtenis. Ze zetten de foto's op een netwerksite als Face- book zodat ze hun ontmoeting met een beroemdheid kunnen de len met vrienden." sleept. Schending van de privacy is geregeld met succes aangevoch ten, zegt Henri Beunders, hoogle raar Geschiedenis, Media en Cul tuur aan de Erasmus Universiteit Rotterdam. Bij een foto op de openbare weg lukt het echter zel den. Publicatie kan dan alleen wor den voorkomen als de geportret teerde daarbij een 'redelijk belang' heeft. „De rechter maakt bij elke zaak een nieuwe afweging. Wat is be langrijker: de privacy van het indi vidu, of het recht op informatie van het publiek. De BN'er trekt daarbij vaak aan het kortste eind." Micky Hoogendijk is niet van plan om Privé te dagen. „Weet je hoe ir ritant het is om iemand aan te kla gen? Met zo'n blad pakken ze mor gen de vis in, zeg ik altijd maar." Wel zou ze graag willen dat de op brengst van de foto's naar War- child of het Aidsfonds gaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 13