Holland Legion Band: Terug naar het oude land II%1 a jffiu-ji CANADA BarHarborOnze verslaqqeefster Lilian Dominicus reisde apCUrUlll4 jMW Rochester_^^i tot half april door het noordoosten van de f vL Verenigde Staten, op zoek naar Zeeuwse Zaterdag 30 mei 2009 \j x-» Boston verhalen. c«start Haar reiservaringen zijn nog steeds te volgen Springfield^" New York op haar weblog: VERENIGDE STATEN www.pzc.nl/blog/liliandominicus. Volgende week is het 65 jaar geleden dat de geallieerde troepen landden op de stranden van Normandië. Vijftig leden van de Holland Legion Band uit Michigan zijn erbij tijdens de herdenkingen in Normandië. Omdat nu ook herdacht wordt dat Henri Hudson vierhonderd jaar terug Manhattan ontdekte, reizen ze vervolgens door naar Middelburg en Wassenaar. door Lilian Dominicus Dat het een beladen trip zal worden, staat al bijna op voorhand vast. De vijftig Amerikaanse leden van de Holland Legion Band staan aan de vooravond van een tiendaagse reis, met een serie optredens die sommigen te rug zal brengen naar hun eigen wortels. Ze spelen onder meer het werk Killing Fields van de Nederlandse componist Fred Vo gels. Aan namen als Hoogland, Dyk, Van- malsen, Swierenga en Schrotenboer is al te herleiden dat de meeste bandleden ergens in hun voorouderlijke verleden van Neder landse afkomst zijn. Een tiental leden heeft daarnaast nog een directe familie band met een veteraan uit de Tweede We reldoorlog. „De Holland Legion Band heeft een rijke historie", licht de huidige dirigent, Thom Working, toe. De geschiedenis gaat terug tot in 1920, toen de band werd opgericht door de William G. Leenhouts American Legion Post no. 6 in het plaatsje Holland (Michigan). Plaatselijke leden van het Ame rikaanse legioen die overweg konden met een instrument mochten zich aanmelden. En, volgens de traditie van het Amerikaan se legioen om de totale bevolking van dienst te zijn, mochten ook burgermuzi kanten zich aansluiten bij de band. De le den zijn nog altijd trots op hun band. „De continuïteit onder de leden is ook enorm: veel van de huidige leden zijn al tweede of derde generatie bandleden", zegt Wor king. Working is aangetreden na het afscheid in 2006 van wijlen dirigent Henry vander Lin de, die de band veertig jaar met hart en ziel heeft geleid. De Zeeuwse afkomst van Vander Lindes grootouders geeft aan het optreden in Middelburg een bijzondere tint. „De grootvader van Henry was Peter van der Linde', zijn grootmoeder was Ca therine van Klooster. Zij was dienstmeid in het huis van een Zeeuwse burgemeester voordat ze naar Amerika vertrok", vertelt Mary vander Linde, Henry's weduwe. „Pe ters vader was Leonard van der Linde en zijn moeder was Wilhelmina Struik. Het enige dat ik ervan weet, is dat ze in Zee land woonden." Het is typerend voor de Nederlanders die naar Amerika emigreerden, dat ze weinig meedeelden over het leven in hun land van oorsprong. Dit tot grote frustratie van de huidige generaties. Zo weet Sherrie Wolthuis dat haar grootva der Willem (William) Goote op 28 januari 1886 in Vlissingen is geboren en samen met zijn broers Arie (Orie) en Joe op 8 juni 1909 op de Potsdam vanuit Rotter dam in Amerika aankwam. „Zijn zoons, onder wie mijn vader, hebben voor het Amerikaanse leger in Europa gevochten." Voor haar man Ron, wiens ooms tijdens de Tweede Wereldoorlog in het Ameri kaanse leger dienden, was dat reden om mee te gaan met deze tournee. „Ik doe het om mijn ooms en schoonvader eer te be tuigen", aldus Ron. Fluitiste Ruth Vander Werf had het geluk dat haar grootmoeder, Sena Botting uit Vlissingen, haar schoon dochter een en ander toevertrouwde. „Toch, nu ik wat ouder ben, heb ik er spijt van dat ik niet méér heb gevraagd toen mijn grootouders en mijn vader nog leef den." Opvallend is de manier waarop haar groot ouders naar Amerika kwamen en het grote verschil in afkomst tussen de twee. Ruths grootvader Willem Stroo was een eenvou dige dijkwerker, de Bottings hadden een kruidenierswinkel. Op dertien- of veertien jarige leeftijd werkte Willem bij de Bot tings als loopjongen. De jongerenclub van de kerk bracht de twee dichter bij elkaar, maar Sena's vader Abraham stond omgang niet toe omdat Willem van lagere afkomst was. Sena vond Willem echter wel een knappe vent en wist haar vader om te pra ten. Ze trouwden op 20 augustus 1903. Wil lem had zijn zinnen gezet op een leven in Amerika, Sena moest er niets van weten, „lij mag gaan, maar ik blijf in Vlissingen", zei ze koppig. Elf maanden na de geboorte van hun zoon Jacob op 12 oktober 1904 ver trok Willem naar Grand Rapids. Hij hoop te dat zijn vrouw zou bijdraaien. Dat deed ze ook, maar het duurde nog zeker tien maanden voordat Sena op de boot zou stappen. Ruth: „Ik heb deze informatie zelf ook nog maar pas. Eigenlijk ben ik teleurgesteld in de neerbuigende houding van de familie Botting jegens mijn grootvader en de hals starrige houding van mijn grootmoeder. Hoewel, het was wel dapper van haar om de oceaan over te steken met een pasgebo ren baby, naar een onbekend land waar ze de taal niet sprak." De Holland Legion Band treedt woensdag 10 juni om 20.00 uur op in de Zeeuwse Concert zaal in Middelburg. www.holiandlegionband.org De Holland Legion Band tijdens de parade van het Tulip Time Festival 2007 in Holland, Michigan. Willem Stroo en Sena Botting uit Vlissingen, grootouders van fluitiste Ruth Vander Werf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 138